Reklama

„Pokój i dobro” w Prudniku-Lesie

„Boże, naucz mnie Twoich dróg”

Niedziela Ogólnopolska 34/2010, str. 48

Wojciech Mścichowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W początkach sierpnia, z okazji uroczystości Matki Bożej Anielskiej, do sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie przybywają liczni pielgrzymi, w tym tercjarze Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Zdążają z najdalszych zakątków rejonu opolsko-gliwickiego, aby wraz ze swymi przełożonymi i przewodnikami duchowymi uczestniczyć w tradycyjnym odpuście Porcjunkuli.
Uroczystości rozpoczął wspólny Różaniec, odmówiony w drodze do górującego nad miastem „Zielonego Krzyża”, okolicznościowe kazanie wygłoszone przez o. Justyna oraz Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Centralnym punktem była uroczysta Eucharystia odprawiona przed „Lurdzką Grotą” pod przewodnictwem biskupa pomocniczego diecezji opolskiej Jana Kopca. W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na skierowane do ludzi przesłanie od Boga o konieczności uleczenia swego wnętrza i umysłu. Odpusty Porcjunkuli w nastrojowej scenerii prudnickiego sanktuarium są okazją do wzbogacenia swego życia o mądrości, jakie już przed 800 laty zauważył św. Franciszek: by być lepszymi, dostrzegać potrzeby innych, by znajdować w sobie siłę przezwyciężającą nienawiść i pogardę dla drugiego człowieka, by uświadomić sobie niedoskonałość w organizowaniu życia społecznego, politycznego, a nawet rodzinnego.
Miłym akcentem uroczystości było misterium - „Cud Franciszka”, zaprezentowane przez Rycerzy św. Franciszka, skupionych przy katedrze opolskiej pod duchową opieką o. Mirona. Najmłodsi świeccy franciszkanie w sugestywny sposób pokazali, jak mimo trudów, kłopotów i niebezpieczeństw współczesnego świata przezwyciężać zło, naśladując - za św. Franciszkiem - samego Chrystusa. Pielgrzymi z zainteresowaniem wysłuchali rozważań o. Mirona na temat roli formacji franciszkańskiej w rozwoju życia duchowego i realizacji reguł św. Franciszka.
Podczas tegorocznej Porcjunkuli krąg tercjarzy poszerzył się o nowych kandydatów do nowicjatu i profesji wieczystej. Radosny dzień zakończyły Nieszpory z uroczystości Matki Bożej Anielskiej, Koronka do Miłosierdzia Bożego i sakramentalne, połączone z odpustem zupełnym błogosławieństwo. Jak powiedział gwardian prudnickich franciszkanów o. Cyryl, liczny udział wiernych i ich rozmodlenie stało się pięknym świadectwem wiary, stanowiąc czytelny znak dla tych, którzy stojąc z boku, jeszcze nie dostrzegli obecności Boga pośród codziennych spraw i wydarzeń.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kardynał Woelki opuszcza niemiecką Drogę Synodalną. "Dla mnie dobiegła końca"

2026-01-28 12:59

[ TEMATY ]

Stolica Apostolska

niemiecka droga synodalna

kard. Rainer Maria Woelki

dobiegła końca

Vatican Media

Kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii

Kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii

Kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii zapowiedział, że nie weźmie udziału w szóstej sesji tzw. Drogi Synodalnej, która rozpocznie się w czwartek w Stuttgarcie. Ma ona na celu podsumowanie trwającego w Niemczech od 2019 roku kontrowersyjnego procesu reform i przygotowanie pracy Konferencji Synodalnej składającej się z biskupów i świeckich jako stałego organu decyzyjnego w Kościele w Niemczech. Na jego powstanie nie wyraziła zgody Stolica Apostolska - przypomina Vatican News.

Podziel się cytatem – powiedział dla rozgłośni domradio.de. kardynał Woelki zaznaczając, że uczestniczył we wszystkich pierwotnie ustalonych posiedzeniach. Jego zdaniem pilnie potrzebne jest teologiczne opracowanie i wyjaśnienie prac tego gremium.
CZYTAJ DALEJ

Cztery sposoby, w jakie możemy prowadzić nasze chrześcijańskie życie

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 1-20.

Środa, 28 stycznia. Wspomnienie św. Tomasza z Akwinu, prezbitera i doktora Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Dolnośląskie/ Kuratorium przeprowadzi kontrolę w szkole, w której nauczyciel miał szarpać ucznia

2026-01-28 17:55

[ TEMATY ]

dolnośląskie

Adobe Stock

Dolnośląskie Kuratorium Oświaty przeprowadzi kontrolę w Szkole Podstawowej nr 3 w Głogowie, w której nauczyciel techniki miał szarpać i wyzywać 12-letniego ucznia. Sprawa została zgłoszona również do prokuratury.

Rzeczniczka dolnośląskiego kuratorium Miłosława Bożek poinformował w środę PAP, że nie wyznaczono jeszcze terminu kontroli, a kuratorium zostało poinformowane o zdarzeniu przez dyrekcję szkoły.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję