Reklama

Zagrożenie?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Muzułmanie na Bałkanach radykalizują się - ostrzega „The Washington Post” i łączy to zjawisko z rozszerzaniem się idei wahabizmu, do którego przyznają się również terroryści z Osamą Bin Ladenem na czele. Radykalizują się grupy muzułmańskie w byłej jugosłowiańskiej republice - Macedonii. Tworzą je w większości obywatele tego kraju pochodzenia albańskiego. Fenomen dotyka nie tylko Macedonii. Muzułmanie, w tym ci najbardziej radykalni, są coraz silniejsi w Bułgarii. Ten kraj jest członkiem Unii Europejskiej, co może mieć niekorzystny wpływ na całą wspólnotę. Wielu obawia się, że radykalni muzułmanie z paszportem Unii Europejskiej mogą rozszerzać swoje idee wśród współwyznawców w innych europejskich krajach. O swoistym szturmie islamu na ten prawosławny w większości kraj świadczy to, że w ostatnich 20 latach wybudowano w Bułgarii ponad 150 meczetów i tzw. centrów nauczania. Pieniądze na muzułmańskie świątynie pochodziły, oczywiście, z zagranicy. Niektórzy mówią już o „fundamentalistycznym trójkącie”, który rozciąga się od Bośni, przez Macedonię po zachodnią część Bułgarii. Już w 2003 r. bułgarskie władze zamknęły część muzułmańskich ośrodków, podejrzewając ich o związki z terrorystami. Nie zapobiegło to jednak rozprzestrzenianiu się idei wahabizmu.
W sąsiedniej Serbii niedawno aresztowano 12 muzułmanów i skazano ich na 13 lat więzienia za planowanie ataków terrorystycznych. Problemy z wahabizmem mają również Bośniacy, ale, według specjalistów, jak dotąd politycy sobie z nim radzą.

(pr)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2010-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pożegnanie śp. ks. Tadeusza Reronia

2026-03-20 13:05

ks. Łukasz Romańczuk

W katedrze wrocławskiej odprawiona została Msza święta żałobna w intencji zmarłego ks. Tadeusza Reronia, wieloletniego wykładowcy Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, specjalizującego się w teologii moralnej.

Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Jacek Kiciński CMF.
CZYTAJ DALEJ

Przemysław Babiarz: Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości

2026-03-19 21:39

[ TEMATY ]

Przemysław Babiarz

Fundacja Pro-Prawo do Życia

Przemysław Babiarz zaprasza na Drogę Krzyżową w obronie życia dzieci. Nagranie w tej sprawie publikuje Fundacja Pro-Prawo do Życia.

"Polska znajduje się w stanie głębokiej zapaści demograficznej, której przyczyną jest kryzys moralny. Naród, który zabija własne dzieci, jest narodem bez przyszłości – mówił Jan Paweł II, papież Polak. A przecież w Polsce zdarzały się przypadki zabijania dzieci tuż przed narodzeniem zastrzykiem z chlorku potasu.
CZYTAJ DALEJ

Abp Szal pobłogosławił pierwsze Okno Życia w archidiecezji przemyskiej

2026-03-21 10:06

[ TEMATY ]

Okno Życia

Archidiecezja przemyska

Łukasz Sztolf/archidiecezja przemyska

W trwającym VI Tygodniu Modlitw o Ochronę Życia abp Adam Szal pobłogosławił pierwsze Okno Życia otwarte w archidiecezji przemyskiej, które znajduje się przy klasztorze Sióstr Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego w Korczynie. Inicjatorką tej "przystani nadziei" była lek. Magdalena Bugajska, a patronuje jej Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

Metropolita przemyski krótko przypomniał historię powstania idei okna życia sięgającej XII w. i związanej z postacią bł. Gwidona z Montpellier i Zgromadzeniem Ducha Świętego. Abp Szal wyjaśnił, że w szpitalu w Montpellier funkcjonowało urządzenie "podobne do dużej beczki przedzielonej w środku", które służyło do anonimowego pozostawiania dzieci. - Jeżeli ktoś chciał zostawić swoje dziecko w szpitalu pod opiekę, wkładał to dziecko do tej pierwszej części, obracał koło, wtedy rozlegał się dzwonek i ktoś dyżurujący całą dobę, przychodził, żeby zająć się tym dzieckiem - mówił arcybiskup. Dzieci te były oznaczane "podwójnym krzyżem", co miało świadczyć o powierzeniu ich opiece Zgromadzenia Ducha Świętego i zapobiegać handlowi dziećmi.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję