Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

VII Ogólnopolski Koncert Charytatywny

„Rodacy Rodakom”

Reklama

Mieszkańcy Sycowa, gmin dolnośląskich i rodacy z różnych stron świata już po raz ósmy przybyli w dniach 29-30 stycznia br. na zaproszenie organizatora dr. Krzysztofa Świderka - konsula generalnego w Winnicy (Ukraina) i Sławomira Kapicy - burmistrza Sycowa, aby okazać gest solidarności z rodakami na Ukrainie i Białorusi. Co roku w ostatnią sobotę stycznia organizowany jest wielki koncert pod patronatem TV Wrocław, a w tym roku również TVP Polonia, który stanowi próbę ocalenia w pamięci Kresów Wschodnich, ich przeszłości i teraźniejszości. Jest to również forma wezwania do pielęgnowania wśród najmłodszych tego, co jeszcze trwa, czego wszyscy Polacy są dziedzicami i spadkobiercami. Zbierane przy okazji koncertu środki finansowe z pewnością nie zaspokoją wszystkich oczekiwań potrzebujących rodaków, ale są dowodem pamięci i serca, którego kilkutysięcznej rzeszy uczestników nigdy nie brakuje. Zgromadzeni artyści z Kresów Wschodnich, przedstawiciele Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie i Białorusi, posłowie, przedstawiciele ministerstw i organizacji polonijnych wyrazili wielką radość i jedność wobec tych, którzy „pomagają pomagać”.
W niedzielę 30 stycznia została odprawiona uroczysta Msza św. w sycowskiej parafii pw. Świętych Piotra i Pawła w intencji trzech ojczyzn: Polski, Białorusi i Ukrainy. Liturgii przewodniczył bp Antoni Dziemianko z Mińska, w asyście duchowieństwa z Ukrainy i ks. Wiesława Wójcika TChr - dyrektora Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Bp Dziemianko wyraził serdeczne podziękowanie organizatorom koncertu charytatywnego za pamięć i nieustanne wspieranie rodaków żyjących na Kresach. Umacnianie wzajemnych związków i łączności z rodakami, którzy żyją za wschodnią granicą Polski, ma dzisiaj ogromne znaczenie dla podtrzymania tożsamości Polonii i Polaków poza granicami kraju. Oby takich wydarzeń, wielkich i bogatych lekcji patriotyzmu było w naszej ojczyźnie jak najwięcej.

(Ks. W. W.)

Otrzymaliśmy

List Przewodniczącego PiS

Reklama

W związku z zainteresowaniem mediów tym, że 2 lutego br., czyli w dniu, w którym już po raz 22. odbywała się doroczna pielgrzymka parlamentarzystów na Jasną Górę, a na Wiejskiej w Warszawie trwały obrady Sejmu, przewodniczący Klubu Parlamentarnego Prawo i Sprawiedliwość Mariusz Błaszczak skierował 3 lutego list do Grzegorza Jankowskiego - redaktora naczelnego dziennika „Fakt”, w odpowiedzi na artykuł z 3 lutego 2011 r. pt. „Boże! Daj rozum posłom”. Przedstawił swoje starania, mające na celu zapobieżenie takiej sytuacji. Mariusz Błaszczak napisał, że jako przewodniczący Klubu Parlamentarnego PiS dwukrotnie wnioskował do marszałka Sejmu Grzegorza Schetyny o wyznaczenie innego terminu posiedzenia, w związku z pielgrzymką parlamentarzystów. „Na posiedzeniu Konwentu Seniorów podczas posiedzenia w dniach 4-5 stycznia po raz pierwszy zwróciłem się do Marszałka Sejmu z ustnym wnioskiem, aby przy planowaniu posiedzeń wziął pod uwagę pielgrzymkę i duże zainteresowanie posłów wyjazdem na Jasną Górę. Swój wniosek ponowiłem na posiedzeniu w dniach 19-21 stycznia. Niestety, oba wnioski zostały nieuwzględnione przez Marszałka Sejmu Grzegorza Schetynę” - czytamy. „Obowiązkiem Marszałka Sejmu jest planowanie i organizowanie pracy Sejmu w taki sposób, aby nie powstały sytuacje, jak ta z dnia 2 lutego. Szkoda, że w tym przypadku Marszałek Sejmu okazał się głuchy na wnioski opozycji” - napisał Mariusz Błaszczak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapowiedź

Spotkania z prof. Nowakiem

12 lutego (sobota) godz. 19 - Częstochowa, Jasna Góra, Sala Różańcowa: „Kościół w nowszej historii Polski”.
13 lutego (niedziela) godz. 16 - Wrocław, kościół Najświętszej Maryi Panny, na Piasku, Ostrów Tumski: „W obronie Polski i Kościoła”.
14 lutego (poniedziałek) godz.17 - Opole, sala katechetyczna przy katedrze, ul. Książąt Opolskich przy placu Katedralnym: „W obronie Polski i Kościoła”.
16 lutego (środa) godz. 17 - Łódź, Stowarzyszenie Robotników Chrześcijańskich, Sala Teatralna, ul. Tuwima 34: „Złote żniwa. Antypolskich kłamstw Grossa ciąg dalszy”.
20 lutego (niedziela) godz. 15 - Olsztyn, sala przy kościele Matki Bożej Ostrobramskiej, ul. Pana Tadeusza 16 a: „W obronie Polski i Kościoła”.
23 lutego (środa) godz. 16.30 - Szczecin, szkoły salezjańskie, ul. Ku Słońcu 124: „W obronie Polski i Kościoła”.
27 lutego (niedziela) - Lublin: „W obronie Polski i Kościoła”.
28 lutego (poniedziałek) - Kraśnik Fabryczny, Sala Kinowa Domu Kultury, al. Niepodległości. Odczyt „W obronie Polski i Kościoła”.
1 marca (wtorek) - Puławy: „W obronie Polski i Kościoła”.

Uwaga
Szczegóły dotyczące niektórych spotkań nie zostały jeszcze ustalane z organizatorami, dlatego nie można ich podać.

Krótko

Uchwały Sejmu odnoszącej się do raportu MAK nie będzie. Projekty zgłosiły PiS i SLD. Obydwa, głosami posłów PO, zostały w Komisji Ustawodawczej odrzucone.

Dymisji płk. Edmunda Klicha z funkcji przewodniczącego Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych domaga się 13 z 15 jej członków. Napisali w tej sprawie list do ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, który może go odwołać. Zarzucają Klichowi m.in., że jego bierna postawa we współpracy z MAK spowodowała, iż w raporcie na temat katastrofy smoleńskiej nie uwzględniono wielu polskich wniosków.

W Internecie znalazł się niespodziewanie nowy film z miejsca katastrofy w Smoleńsku. Wszystko wskazuje na to, że nakręcili go Rosjanie. Pojawił się na mało znanym portalu eostroleka.pl.

Pilotom Jaka-40, którzy 10 kwietnia 2010 r. lądowali na lotnisku w Smoleńsku grozi wydalenie ze służby. Badająca lot komisja uznała, że złamali procedury i lądowali w warunkach uniemożliwiających lądowanie. Co ciekawe, komisja wojskowa kilka miesięcy wcześniej uznała, że do złamania procedur nie doszło.

Wniosek PiS o wotum nieufności wobec szefa MON Bogdana Klicha został odrzucony w głosowaniu, które odbyło się 4 lutego. Zwolennikom odwołania Klicha zabrakło 37 głosów. Za wnioskiem o wotum nieufności głosowało 194 parlamentarzystów, przeciw było 234.

PiS występuje do prokuratury w sprawie sprawdzania przez ABW billingów prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Sprawę porównuje do amerykańskiej afery Watergate.

Sejm przyjął ustawę o ustanowieniu 1 marca Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, jako święta państwowego. Projekt ustawy o ustanowieniu tego święta złożył w ubiegłym roku śp. prezydent Lech Kaczyński.

Białostocki prawnik Zbigniew Pannert otrzymał order od prezydenta Bronisława Komorowskiego, mimo że oskarżał opozycjonistów w czasach PRL.

Nadzwyczajna podkomisja sejmowa odrzuciła projekt posła PiS Bolesława Piechy całkowicie zakazujący zapłodnienia in vitro i wprowadzający kary za stosowanie tej metody. Głosami posłów PO zdecydowano, że projektem bazowym będzie bliski lewicy projekt Małgorzaty Kidawy-Błońskiej.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

commons.wikimedia.org

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny. Pierwsza z nich ukazuje Chrystusa, który udziela apostołom daru Ducha Świętego i wraz z nim władzę odpuszczania grzechów. Mówi im: Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane. Druga z kolei scena koncentruje się na niedowiarstwie Tomasza, jednego z apostołów.

Wieczorem w dniu zmartwychwstania, tam gdzie przebywali uczniowie, choć drzwi były zamknięte z obawy przed Żydami, przyszedł Jezus, stanął pośrodku i rzekł do nich: «Pokój wam!» A to powiedziawszy, pokazał im ręce i bok. Uradowali się zatem uczniowie, ujrzawszy Pana. A Jezus znowu rzekł do nich: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane». Ale Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana!» Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i ręki mojej nie włożę w bok Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł, choć drzwi były zamknięte, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż w mój bok, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz w odpowiedzi rzekł do Niego: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli». I wiele innych znaków, których nie zapisano w tej księdze, uczynił Jezus wobec uczniów. Te zaś zapisano, abyście wierzyli, że Jezus jest Mesjaszem, Synem Bożym, i abyście wierząc, mieli życie w imię Jego.
CZYTAJ DALEJ

Prezydent Duda w Rzymie. Spotka się z papieżem Leonem XIV

2025-07-03 07:32

[ TEMATY ]

Watykan

Andrzej Duda

Marek Borawski/KPRP

Prezydent Andrzej Duda w środę po południu przybył do Rzymu; w czwartek zostanie przyjęty w Watykanie na prywatnej audiencji przez papieża Leona XIV.

Według Kancelarii Prezydenta RP audiencja odbędzie się w czwartek rano.
CZYTAJ DALEJ

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji religii

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że rozporządzenie MEN, przewidujące, że od 1 września br. religia lub etyka będą się odbywać w szkołach w wymiarze jednej godziny tygodniowo, jest niezgodne z konstytucją. Minister edukacji arbitralnie ukształtował treść rozporządzenia - podkreślono w uzasadnieniu wyroku.

Trybunał wydał orzeczenie trojga sędziów pod przewodnictwem prezesa TK Bogdana Święczkowskiego. Sprawozdawcą była Krystyna Pawłowicz; w składzie był jeszcze Stanisław Piotrowicz. Orzeczenie zapadło jednogłośnie. Sprawa dotyczyła nowelizacji rozporządzenia MEN z 17 stycznia 2025 r., która wprowadza od 1 września 2025 r. jedną godzinę religii lub etyki tygodniowo, odbywającą się bezpośrednio przed lub po obowiązkowych zajęciach.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję