Reklama

Niedziela Rzeszowska

Caritas Rzeszów: Olimpiada dla Osób Niepełnosprawnych

7 września 2023 r. kościele garnizonowym w Rzeszowie bp Jan Wątroba przewodniczył Mszy św. dla osób z niepełnosprawnością oraz dla wolontariuszy i pracowników Caritas diecezji rzeszowskiej. Po raz kolejny osoby niepełnosprawne z całego Podkarpacia spotkały się w Rzeszowie by wziąć udział w 23. Olimpiadzie dla Osób Niepełnosprawnych. W wydarzeniu uczestniczyło około 550 osób z warsztatów terapii zajęciowej, domów pomocy społecznej, środowiskowych domów samopomocy, placówek specjalistycznych i domów, które prowadzi między innymi Caritas.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sportowe zmagania poprzedziła Msza św. w kościele garnizonowym w Rzeszowie, której przewodniczył bp Jan Wątroba. Odwołując się do odczytanej Ewangelii o cudownym połowie ryb, jakiego dokonali Apostołowie wraz ze św. Piotrem, który nie czuł się godny, aby zostać uczniem Pana, bp Wątroba zachęcał uczestników liturgii, aby przyzywali i odkrywali obecność Boga w życiu, zwłaszcza wtedy, kiedy mierzą się z jakimś brakiem. „Gdy coś nam nie wychodzi, ważne jest, abyśmy wtedy zaufali Jezusowi. Również podczas dzisiejszej Olimpiady, wszyscy jesteśmy zwycięzcami. A Jezus dodaje nam siły; wspiera nas” – mówił bp Wątroba.

Zwracając się do uczestników i wolontariuszy Domów Pomocy Caritas, zachęcał, aby w Eucharystii szukali umocnienia. „Jezus sprawia, że nawet nasz najmniejszy wysiłek może przynieść wielkie owoce” – mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Po Mszy św. wszyscy uczestnicy przeszli w uroczystym pochodzie na Stadion Podhalańczyka, gdzie rywalizowali w siedmiu konkurencjach m.in. skokach w dal czy biegach. Uroczystego otwarcia olimpiady dokonał ks. Piotr Potyrała, dyrektor rzeszowskiej Caritas. Uczestnikami spotkania byli podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej, Ośrodków Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczych, a także przybyli goście.

Reklama

Po wysłuchaniu hymnu olimpijskiego ks. dyrektor dokonał uroczystego otwarcia Olimpiady. Reprezentacje poszczególnych ośrodków dla osób z niepełną sprawnością przystąpiły do rywalizacji sportowej.

Organizatorzy przygotowali wiele dyscyplin o różnym stopniu trudności – tak aby każdy mógł znaleźć odpowiednią dla siebie przestrzeń. Pomagali w tym wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z rzeszowskich szkół: II LO, III LO, IX LO, Szkoły Podstawowej Sióstr Prezentek, Zespołu Szkół Gospodarczych, Zespołu Szkół Ekonomicznych. Nad całością zawodów czuwał Mieczysław Doskocz, prezes Podkarpackiego Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej.

Na zakończenie Olimpiady, ks. Piotr Potyrała dyrektor rzeszowskiej Caritas z Krzysztofem Baranem kierownikiem Warsztatów Terapii Zajęciowej w Rzeszowie wręczyli uczestnikom Olimpiady medale oraz dyplomy.

2023-09-07 19:26

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trzeci dzień Zimowych Igrzysk Olimpijskich za nami

[ TEMATY ]

Olimpiada

Igrzyska

W trzecim dniu Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi rozdano 5 kompletów medali. Krążki z najcenniejszego kruszcu powędrowały do Niemiec, Holandii, Francji i dwukrotnie do Kanady. W klasyfikacji medalowej na prowadzeniu Norwegów zmienili Kanadyjczycy, którzy podobnie jak Holendrzy i wspomniani Norwegowie mają na koncie już 7 krążków, ale wypadają najlepiej pod względem ich wartości, zdobyli bowiem po trzy złote i srebrne oraz jeden brązowy medal.
CZYTAJ DALEJ

Aktor Dariusz Kowalski: drogowskazem, który nie zawodzi, jest krzyż

2025-07-23 12:58

[ TEMATY ]

świadectwo

Jubileusz Młodych w Rzymie

fot. Dariusz Kowalski/Vatican Media

Dariusz Kowalski

Dariusz Kowalski

W trakcie Jubileuszu Młodzieży w Rzymie, w ramach specjalnej strefy dla polskich pielgrzymów odbędzie się wyjątkowy koncert „Pielgrzymi Nadziei - Kto Ty jesteś?”. To artystyczna i duchowa opowieść, sięgająca do korzeni polskiej tożsamości, która oparta jest na krzyżu - znaku wiary, który stał się niemal naszym narodowym sztandarem. Krzyż tkwi naszej historii od wieków, stał się symbolem przetrwania – wskazuje w rozmowie z mediami watykańskimi reżyser i scenarzysta wydarzenia Dariusz Kowalski.

Za muzyczną warstwę podczas koncertu, który odbędzie się 31 lipca (początek godz. 20:00) odpowiada Marcin Pospieszalski, autor aranżacji wykonywanych utworów.
CZYTAJ DALEJ

Bp Kleszcz: jedziemy do Rzymu, aby otworzyć swoje serca!

2025-07-23 15:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jedziemy do Rzymu, by otworzyć drzwi naszego serca dla Jezusa - mówił bp Piotr Kleszcz do młodych.

W dniach 28 lipca – 3 sierpnia odbędzie się Jubileusz Młodych w Rzymie, w którym weźmie udział młodzież z całego świata. W ramach Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Łódzkiej do Wiecznego Miasta wyruszą 3 grupy, liczące łącznie 250 osób. Jedna z nich rozpocznie podróż autokarem już dzisiaj (23 lipca).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję