Reklama

Niedziela Świdnicka

Rogoźnica. Uroczystości w KL "Gross Rosen"

W pierwszą niedzielę września, niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny „Gross-Rosen” stał się miejscem polowej Mszy Świętej z okazji 84. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

[ TEMATY ]

Gross‑Rosen

bp Adam Bałabuch

Ryszard Wyszyński

Od lewej byli więźniowie KL "Gross-Rosen" Ignacy Kurczyński i Wacław Bryjanowski

Od lewej byli więźniowie KL Gross-Rosen Ignacy Kurczyński i Wacław Bryjanowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy brzozowym Krzyżu, z widocznym w tle Pomnikiem Mauzoleum Ofiar Obozu, zgromadziły się tłumy mieszkańców nie tylko regionu dolnośląskiego, ale i całego kraju. Wśród nich byli więźniowie KL „Gross-Rosen” - Wacław Bryjanowski z Wrocławia i Ignacy Kurczyński z Kielc, ostatni świadkowie wojennej gehenny tego miejsca.

Przed rozpoczęciem Mszy świętej odbył się przemarsz delegacji, na czele z Orkiestrą Reprezentacyjną Policji Dolnośląskiej oraz pocztami sztandarowymi. Wartę honorową pełnili żołnierze z 16. Dolnośląskiej Brygady Terytorialnej. W wydarzeniu uczestniczyli posłowie i senatorowie RP oraz liczne delegacje władz samorządowych, organizacji społecznych i kombatanckich, Sybiracy, harcerze z ZHR i ZHP, członkowie dolnośląskiej Izby Lekarskiej oraz przedstawiciele rodzin, których krewni stracili życie w obozie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W wygłoszonej homilii bp Adam Bałabuch podkreślił znaczenie krzyża w historii zbawienia i przypomniał słowa świętego Jana Pawła II o konieczności pamiętania o krzyżu Jezusa Chrystusa. Zwrócił także uwagę na potrzebę pamięci o ofiarach obozów koncentracyjnych oraz modlitwy o pokój i pojednanie.

Przypomnijmy, że KL „Gross-Rosen”, założony przez Niemców, był miejscem śmierci dla około 40 tysięcy osób spośród 125 tysięcy więźniów, którzy byli w przywożeni z różnych miejsc okupowanej Polski i innych krajów Europy. Historycy podkreślają, że w miarę postępu działań wojennych, niemieccy okupanci stworzyli i rozbudowywali sieć blisko 100 obozowych filii „Gross-Rosen”, działających na rzecz niemieckiego przemysłu zbrojeniowego.

Ryszard Wyszyński

 

Ryszard Wyszyński

 

Ryszard Wyszyński

 

Ryszard Wyszyński

 

Ryszard Wyszyński

 

Ryszard Wyszyński

2023-09-03 20:54

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bielawa. Każdy tu jest bardzo ważny

[ TEMATY ]

Bielawa

bp Adam Bałabuch

Stanisław Bałabuch

Uczniowie szkoły podstawowej, wraz z rodzicami i nauczycielami podczas jubileuszowej Eucharystii

Uczniowie szkoły podstawowej, wraz z rodzicami i nauczycielami podczas jubileuszowej Eucharystii

Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi świętowała jubileusz 75 lat istnienia.

- Szkoła to tylko budynek. Najważniejsi są tutaj uczniowie, nauczyciele oraz rodzice. Każdy uczeń jest dla nas bardzo ważny. W każdym widzimy brylant, który da się oszlifować i robimy wszystko, aby młodzież była doświadczona i przygotowana do życia, pełna empatii i mądra – mówił Monika Stachowska, wieloletnia dyrektor placówki oświatowej.
CZYTAJ DALEJ

Modlę się na leżąco. Czy to grzech?

2025-02-17 20:36

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Pozostaje sporo pytań dotyczących postaw na modlitwie osobistej. Wielu z nas zapewne nosi w sobie dylematy, jak powinno się zachować podczas osobistych spotkań z Bogiem. Czy na modlitwie powinno się klęczeć?

Pozostaje sporo pytań dotyczących postaw na modlitwie osobistej. Wielu z nas zapewne nosi w sobie dylematy, jak powinno się zachować podczas osobistych spotkań z Bogiem. Czy na modlitwie powinno się klęczeć?
CZYTAJ DALEJ

Spokojna noc Papieża Franciszka

2025-02-19 08:41

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Szpital Gemelli

Szpital Gemelli

Ojciec Święty przebył noc spokojnie, rano zbudził się i zjadł śniadanie – poinformowało w środę ok. godz. 8 biuro prasowe Watykanu. Wczoraj wieczorem informowano, że Franciszek cierpi na obustronne zapalenie płuc. Papież pozostawał w dobrym nastroju i prosił o modlitwę.

Papież od 14 lutego przebywa w Klinice Gemelli, gdzie przechodzi kurację. Ostatni komunikat o stanie zdrowia Franciszka wskazywał, że badania laboratoryjne, RTG klatki piersiowej i stan kliniczny Ojca Świętego przedstawiają złożony obraz.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję