Reklama

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 20/2011, str. 6

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Królowej Polski dziękujemy za beatyfikację

Jan Paweł II - patron naszych trudnych czasów

W duchowej łączności z biskupami Polski, którzy w większości przebywali jeszcze w Rzymie, na Jasnej Górze odbyły się 3 maja główne uroczystości ku czci Królowej Polski. Mszę św. poprzedziła modlitwa różańcowa, prowadzona ze Szczytu Jasnogórskiego przez o. Kamila Szustaka, w czasie której przypomniane zostały słowa Jana Pawła II wypowiedziane podczas pielgrzymek do Polski, dotyczące naszej Ojczyzny.
Mimo ulewnego deszczu i przenikliwego zimna zgromadziło się ponad 5 tys. wiernych. Sumie pontyfikalnej na Szczycie Jasnogórskim przewodniczył abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski.
Zgromadzonych powitał o. Arnold Chrapkowski, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.
Homilię wygłosił kard. Józef Glemp, prymas senior. Nazwał Papieża z Polski uśmiechniętym patronem naszych trudnych czasów. - Przeszedł czas II wojny światowej, zaznał działania nazizmu, goryczy komunizmu, wzmacniał ducha Solidarności, swoją krew rozlał na Watykańskim Wzgórzu. Uczył, że Kościół musi być obecny w świecie współczesnym, zgodnie z nauczniem II Soboru Watykańskiego, którego sam był współautorem - przypomniał prymas senior. Zauważył, że nowy błogosławiony uczył każdego z nas, jak być uczniem Chrystusa. Przypomniał, że musi panować zgodność życia codziennego z prawdami wiary.
Nawiązując do obchodzonej 220. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, kard. Glemp przypomniał, że była ona „majową jutrzenką”, która zaświeciła nad polską krainą i wlewała wiarę i nadzieję przy wydobywaniu się najpierw z bagna moralnego, a potem politycznego.
Podczas Mszy św. ponowiony został Milenijny Akt Oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła. Złożone zostały też przyrzeczenia Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Oprawę muzyczną Mszy św. zapewnił Jasnogórski Zespół Wokalny „Camerata” pod dyrekcją Jarosława Jasiury.
Po południu została odprawiona Droga Krzyżowa oraz Różaniec. Wieczorem procesję eucharystyczną po wałach poprowadził przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski. Wieczorem w Bazylice Jasnogórskiej została odprawiona Eucharystia pod przewodnictwem abp. Stanisława Nowaka. - Razem zanieśmy hołd wielkiej wdzięczności za to, że dzisiejsza uroczystość jest zarazem naszym wielkim dziękczynieniem za te wszystkie wydarzenia, które przeżywaliśmy razem w każdym zakątku ziemi z racji beatyfikacji Ojca Świętego Jana Pawła II - tymi słowami witał zgromadzonych przeor Jasnej Góry o. Roman Majewski.
W homilii abp Nowak mówił: - Myślę, że Ojciec Święty, kiedy już jest po drugiej stronie i tam, z nieba, patrzy w naszą stronę, w stronę Polski, w stronę Częstochowy, podpowiada nam: stańcie się darem dla drugich, dla Boga, dla Kościoła, dla Ojczyny, dla siebie nawzajem, dla dzieci swoich, jeśli żyjecie w rodzinach, dla wiernych, jeżeli będziecie służyć jako kapłani. Dawajcie siebie, nie żałujcie siebie, staniecie się wtedy dla Boga miłosną ofiarą.
Oprawę muzyczną przygotował Chór Studium Liturgii i Muzyki Kościelnej przy Instytucie Teologicznym w Częstochowie pod dyrekcją Marioli Jeziorowskiej oraz Jasnogórski Oktet Dęty pod dyrekcją Marka Piątka.
Uroczystości zakończył wieczorny Apel Jasnogórski z udziałem Wojska Polskiego. Rozważania poprowadził bp Józef Guzdek. W apelowej modlitwie uczestniczyli żołnierze Kompanii Honorowej I Pułku Specjalnego z Lublińca oraz V Pułku Chemicznego z Tarnowskich Gór. - Jasnogórska Pani, Królowo naszego Narodu, stoją dziś przed Tobą generałowie, oficerowie, żołnierze, funkcjonariusze różnych formacji, weterani, kombatanci, harcerze i zuchy. Dziś święto narodowe, rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, nasze serca przepełnione są radością i wdzięcznością Bogu za wolność i niepodległość naszej Ojczyzny - mówił podczas Apelu bp Guzdek.

Festiwal „Gaude Mater”

Liturgiczna inauguracja

Msza św. inaugurująca 21. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” została odprawiona 2 maja w Bazylice Jasnogórskiej. Eucharystii przewodniczył ks. Piotr Zaborski, duszpasterz środowisk twórczych archidiecezji częstochowskiej. Zebranych powitał krajowy duszpasterz muzyków kościelnych o. Nikodem Kilnar. - W tym świętym miejscu, od początku istnienia sanktuarium, muzyka była i jest najbardziej dowartościowana, gdyż wykonywana tak jak dzisiaj, w kontekście liturgii, wznosiła i wznosi nasze serca, serca wszystkich pielgrzymów ku Bogu, Stwórcy harmonii i wszelkiego piękna - mówił o. Kilnar. W czasie Liturgii została wykonana „Missa de Maria a Magdala” Pawła Łukaszewskiego, dyrygował Marco Castellini ze Szwajcarii. Wykonawcami byli: Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Częstochowskiej, Chór Katedry Warszawsko-Praskiej „Musica Sacra” oraz soliści: Anna Mikołajczyk-Niewiedział - sopran i Jarosław Bręk - baryton. Na organach grał Jan Bokszczanin. - Gdzie człowiek spotyka Boga, tam samo słowo już nie wystarcza, potrzebna jest muzyka. W muzyce liturgicznej opartej na objawieniu dominuje słowo, bo muzyka jest wyższą forma przepowiadania tym słowem, którym posługuje się muzyka liturgiczna, są teksty biblijne i liturgiczne - wyjaśniał w homilii ks. Zaborski. Podczas Mszy św. obecna była Małgorzata Nowak, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”.

Zapowiedzi

15 maja - Pielgrzymka Rodzin Katyńskich i Pielgrzymka Bibliotekarzy Archidiecezji Katowickiej

20-22 maja - Pielgrzymka ZHP

20-22 maja - Rekolekcje i Pielgrzymka Służby Zdrowia

21 maja - XVII Ogólnopolskie Czuwanie Odnowy w Duchu Świętym; Pielgrzymka Pracowników Administracji Rządowej i Samorządowej; Pielgrzymka Związku Polskich Kawalerów Maltańskich; Pielgrzymka Stowarzyszenia Lekarzy Katolickich; Pielgrzymka Telekomunikacji Polskiej

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Radio Jasna Góra UKF FM 100,6 MHz

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski: usiłuje się niedobre ideologie wprowadzać do szkół, a nawet do serc małych dzieci

2024-04-27 09:57

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Abp Marek Jędraszewski

Abp Marek Jędraszewski

- Nie możemy dopuścić do tego, by żyć bez Chrystusa. Nie możemy pozwalać obojętnie na to, by Chrystusa wyrywać z naszych sumień w imię nowych ideologii i „postępowej wizji świata” - mówił abp Marek Jędraszewski 26 kwietnia podczas 40-lecia parafii i 30-lecia konsekracji kościoła św. Jana Chrzciciela w Pyzówce.

Na początku Mszy św. proboszcz, ks. Andrzej Wiktor, przypomniał historię powstania tej wspólnoty i świątyni. - Dwa pokolenia chrześcijan wyrosły z tej świątyni. I w tej niewielkiej wspólnocie, która, jak czytamy w Dziejach Apostolskich, „Trwa na modlitwie, Eucharystii, łamaniu chleba i w nauce apostołów” - zaznaczył.

CZYTAJ DALEJ

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję