Reklama

Niedziela Łódzka

Medal 100-lecia KUL dla abpa seniora Władysława Ziółka

2023-09-15 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum KUL

Z okazji 100. rocznicy powstania Katolicki Uniwersytet Lubelski im. Jana Pawła II honoruje zasłużonych dla uczelni pamiątkowymi medalami. W gronie nagrodzonych znalazł się abp Władysław Ziółek - emerytowany metropolita łódzki.

W czwartek 14 września br. rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Mirosław Kalinowski wręczył arcybiskupowi seniorowi Władysławowi Ziółkowi Medal Stulecia KUL dziękując w ten sposób za wieloletnie przewodniczenie Zespołowi ds. Służby Zdrowia Konferencja Episkopatu Polski.

Medal, autorstwa Ewy Olszewskiej-Borys, został wyemitowany w maju 2017 przez Mennicę Polską w Warszawie. Awers jubileuszowego medalu ukazuje z bocznej perspektywy fragment fasady głównego gmachu Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. W równoległe pionowe podziały ściany budowli medalierka wkomponowała godło KUL. Na rewersie historyczne ujęcie uniwersyteckiego dziedzińca.

Reklama

Abp Władysław Ziółek urodził się 22 czerwca 1935 r. we wsi Komorniki koło Wolborza w diecezji łódzkiej. Święcenia kapłańskie przyjął w Rzymie 13 lipca 1958 r. z rąk abpa Józefa Gawliny. Studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał doktorat. Odbył też trzyletnią praktykę w Rocie Rzymskiej oraz ukończył Wyższą Szkołę Literatury Łacińskiej.

12 marca 1980 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej (tytularnym Risinio w Dalmacji). Sakrę przyjął 4 maja 1980 r. z rąk biskupa Józefa Rozwadowskiego – ordynariusza diecezji łódzkiej. Był wikariuszem generalnym i członkiem Kolegium Konsultorów.

24 stycznia 1986 r. został mianowany biskupem diecezjalnym łódzkim przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Diecezję objął kanonicznie 25 stycznia 1986 r., a ingres do katedry łódzkiej odbył 22 lutego 1986 r.

Po utworzeniu 25 marca 1992 r. archidiecezji, bezpośrednio podległej Stolicy Świętej, został mianowany arcybiskupem łódzkim. Natomiast po utworzeniu 25 marca 2004 r. prowincji kościelnej złożonej z archidiecezji łódzkiej i diecezji łowickiej został mianowany arcybiskupem metropolitą łódzkim. 22 czerwca 2010 roku abp Ziółek skończył 75 lat i złożył na ręce papieża Benedykta XVI rezygnację.


Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Czy to jest normalny świat, w którym pamięta się morderców, a nie pamięta się takich małych–wielkich ludzi?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak to jest, że kiedy rozmawiasz z przeciętnie wykształconym człowiekiem w Polsce, to zna nazwisko dr. Mengele – czyli tego który osobą tego aparatu przestępstwa, zabójstwa, eksterminacji a dlaczego gdy zapytamy ich o Leszczyńską – to nie wiedzą kto to jest! Czy to jest normalny świat, w którym pamięta się morderców, a nie pamięta się takich małych –wielkich ludzi? - mówił arcybiskup Grzegorz Ryś, który sprawował Eucharystię w Święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, w 101. rocznicę Cudu nad Wisłą oraz w przypadające tego dnia Święto Wojska Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Świadectwo: Widział czyściec

2023-09-30 21:05

[ TEMATY ]

Bliżej Życia z wiarą

Domena publiczna

Mistyczne życie br. Daniele rozwijało się w cieniu św. Ojca Pio, z którym dzielił fizyczne i duchowe cierpienia.

Ojciec Pio przyciągał do siebie rzesze ludzi. Wielu z nich znalazło się w gronie przyjaciół słynnego stygmatyka, ale tylko jedna z tych osób została jego bratnią duszą. Człowiekiem tym był br. Daniele Natale, kapucyn, który przez lata towarzyszył Ojcu Pio; stał się jego uczniem i najbliższym współpracownikiem. U jego boku br. Daniele przeżywał swoje liczne charyzmaty; moc wypędzania demonów, bilokację, dar czytania w ludzkich sercach. Stygmatyk z Pietrelciny obiecał kiedyś br. Daniele: „Dokąd pójdziesz ty, tam będę i ja. Co ty mówisz, mówię i ja”. Kim więc był br. Daniele?

CZYTAJ DALEJ

Poczta Polska wprowadza znaczki emisji „Różaniec”

2023-10-01 17:12

[ TEMATY ]

poczta polska

Poczta Polska

Na Jasnej Górze odbyło się odświętne odsłonięcie znaczków pocztowych emisji „Różaniec”. Do emisji weszła także kartka z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej „45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża”. W przygotowanie emisji zaangażowani byli m.in. J.E. abp Salvatore Pennacchio – były nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.

Emisja „Różaniec” składa się z 4 znaczków, czym nawiązuje do 4 części Różańca. Każdemu znaczkowi towarzyszy po 5 przywieszek, jako odniesienie do 5 tajemnic w każdej części. Na znaczkach znalazły się różne rodzaje różańców: kamienny, szklany, metalowy oraz patriotyczny biało-czerwony. Natomiast na przywieszkach można zobaczyć 20 obrazów i grafik, znajdujących się w polskich kościołach, klasztorach, muzeach oraz domach zakonnych, na których przedstawione zostały historie związane z każdą tajemnicą różańcową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję