Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Służba Komunii – Ogólnopolskie Sympozjum Stanu Dziewic Konsekrowanych

2023-09-17 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Służba Komunii – współodpowiedzialność dziewic konsekrowanych to tytuł sympozjum dla stanu dziewic, które w dniach 15-16 września odbyło się w Wyższym Seminarium w Łodzi. Organizatorem sympozjów, które odbywają się co dwa lata jest podkomisji Konferencji Episkopatu Polski ds. indywidualnych form życia konsekrowanego we współpracy ze Stanem Dziewic Archidiecezji Łódzkiej.

- Takie spotkania jak to dzisiejsze ma za zadanie po pierwsze zintegrować panie, które na co dzień zamieszkują w różnych częściach naszego kraju wypełniając swoje codzienne obowiązki – tłumaczy Elżbieta Hurman. - Po drugie sympozjum służy spotkaniu się na wspólnej modlitwie oraz na wysłuchaniu wykładów, które związane są zawsze z jakimś konkretnym tematem przypisanym do danego wydarzenia – dodaje rzecznik prasowy podkomisji KEP.

W czasie dwu dni uczestniczki łódzkiego sympozjum zwiedziły miejsca związane z życiem Heleny Kowalskiej – późniejszej św. Faustyny Kowalskiej. Modliły się w katedrze św. Stanisława Kostki gdzie Helenka usłyszała wezwanie, by pojechać do Warszawy i wstąpić do klasztoru oraz odwiedziły dom przy ul. Krośnieńskiej, gdzie mieszkała Helena Kowalska, kiedy pracowała w Łodzi.

Mszy św. dla uczestniczek sympozjum przewodniczył i homilię wygłosił metropolita łódzki kardynał Grzegorz Ryś, który zwrócił uwagę dziewic konsekrowanych na to, że – można by postawić znak równości - Bóg nam jest wierny, ponieważ jest miłosierny. Przemawia to do nas mocniej, kiedy uświadamiamy sobie ile razy my jesteśmy niewierni na wiele sposobów. Jesteśmy Mu niewierni, jesteśmy grzeszni, jesteśmy odchodzący od Niego, jesteśmy niewierzący wielokrotnie w swoim życiu. A Bóg? Bóg nie może zaprzeć się samego siebie. On jest wierny z racji na nas samych, na to kim my jesteśmy. Bóg jest wierny ponieważ w sobie jest miłością, a my coraz bardziej mamy to odwagę mówić, że jest miłosierdziem. Z miłosierdziem i tylko w miłosierdziu swoim może powiedzieć jesteś na tyle wierny, że mogę ci zlecić głoszenie Słowa – zauważył duchowny.

Reklama

- Taka jest Dobra Nowina dla nas dzisiaj - w tej liturgii - zaraz od samego początku. Nie chodzi o to, że nauka jest godna wiary. Bo gdy słyszymy taki tekst, to myślimy o jakimś porządnym wykładzie – bo jest mądry, bo jest oparty na źródłach. Mądry, bo jest do posłuchania. Nie o to chodzi! Chodzi o spotkanie, które jest wcielone w sobie Jezusa Chrystusa i tym, co ci daje oparcie i poczucie wierności z Jego strony – to nie jest to, że On jest tylko mądry, ale to jest to, że On cię kocha z taka niesłychanie miłosierną i cierpliwą miłością zdolną wytrzymać wszystko. To jest rzeczywisty punkt oparcia w życiu – zakończył duchowny.

Po Eucharystii uczestniczki wysłuchały trzech wykładów: Służba Komunii w Kościele - kardynała Grzegorza Rysia, Służba Komunii według instrukcji Ecclesiae Sponsae Imago – biskupa Arkadiusza Okroja oraz Służba Komunii w życiu codziennym – s. Anny Pudełko AP.

Jak zauważa biskup Arkadiusz Okrój – stan dziewic konsekrowanych cieszy się dziś dużym zainteresowaniem, co z jednej strony bardzo cieszy, a z drugiej strony zastanawia, gdyż taka forma rozwija się pomimo odmienianego dziś przez wszystkie przypadki słowa „kryzys”, które dotyka różne przestrzenie Kościoła w Polsce – zauważył biskup pelpliński.

- Na dzień dzisiejszy jest nas w Polsce 417. – informuje rzeczniczka stanu Dziewic Konsekrowanych. 11 pań odeszło już do wieczności, a około 100 pań przygotowuje się na różnych etapach formacji – aspirantury i kandydatury. Najwięcej bo 57 dziewic konsekrowanych mieszka na terenie Archidiecezji Krakowskiej, na drugim miejscu jest Warszawa – Archidiecezja Warszawska i Diecezja Warszawsko- Praska, a na trzecim miejscu jest Archidiecezja Gdańska. Pierwsze konsekracje dziewic miały miejsce w Polsce po 2000 roku – to był Pelplin, Warszawa, Gdańsk. Dziś obecne jesteśmy we wszystkich diecezjach w Polsce – dodaje Elżbieta Hurman.

Dziewice Konsekrowane poprzez swoje oddanie się Bogu i Kościołowi pozostają w świecie mieszkając w swoim dotychczasowym miejscu zamieszkania i podejmując pracę, wykonując swój dotychczas zawód. Wśród dziewic można znaleźć nauczycielki, lekarki, sekretarki, pracownice biurowe i rolniczkę. Więcej informacji na temat Dziewic Konsekrowanych można znaleźć na stronie: www.konsekrowane.org/dziewice/.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Najważniejsza jest rodzina

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Przy Fundacji Życie powstał Republikański Klub Dyskusyjny. - Republikańskiego podejścia do spraw społecznych i politycznych jest dużo w Polsce, ale nie nazywa się go tak. Mówi się o podejściu narodowym, wolnościowym, natomiast myślenie o dobru wspólnym mają wszyscy – powiedział Michał Owczarski prezes zarządu Fundacji Życie.

CZYTAJ DALEJ

Radom: ponad 1500 osób wzięło udział w Apelu Młodych

2023-10-01 08:57

[ TEMATY ]

Radom

Diecezja Radomska

Ponad 1500 osób wzięło udział w Apelu Młodych, który odbył się na Placu Corazziego w Radomiu. W spotkaniu udział wzięła m.in. siostra Karina Pawłowska „Petarda”, uczestniczka telewizyjnego reality show „Welon, fura i brawura”. Konferencję dla młodych wygłosił ks. Sebastian Kosecki, duszpasterz młodzieży w archidiecezji częstochowskiej, a swoim świadectwem w trakcie koncertu podzielił się raper ks. Jakub Bartczak.

Była to już dziesiąta edycja Apelu Młodych w Radomiu. To było również szczególne wydarzenie dla młodzieży, które powróciło po trzyletniej przerwie związanej z pandemią. Młodzi przeżywali je pod hasłem: "#comealive" – ożyw się. Tradycyjnie, kulminacyjnym punktem spotkania była adoracja Najświętszego Sakramentu w pobliskim Parku Tadeusza Kościuszki.

CZYTAJ DALEJ

Poczta Polska wprowadza znaczki emisji „Różaniec”

2023-10-01 17:12

[ TEMATY ]

poczta polska

Poczta Polska

Na Jasnej Górze odbyło się odświętne odsłonięcie znaczków pocztowych emisji „Różaniec”. Do emisji weszła także kartka z nadrukowanym znakiem opłaty pocztowej „45. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża”. W przygotowanie emisji zaangażowani byli m.in. J.E. abp Salvatore Pennacchio – były nuncjusz apostolski w Polsce oraz abp Wacław Depo – metropolita częstochowski.

Emisja „Różaniec” składa się z 4 znaczków, czym nawiązuje do 4 części Różańca. Każdemu znaczkowi towarzyszy po 5 przywieszek, jako odniesienie do 5 tajemnic w każdej części. Na znaczkach znalazły się różne rodzaje różańców: kamienny, szklany, metalowy oraz patriotyczny biało-czerwony. Natomiast na przywieszkach można zobaczyć 20 obrazów i grafik, znajdujących się w polskich kościołach, klasztorach, muzeach oraz domach zakonnych, na których przedstawione zostały historie związane z każdą tajemnicą różańcową.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję