Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś o trzech zasadach wychowawczych

2023-09-18 20:02

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Antoni Zalewski

- My się dlatego zmieniamy, nawracamy, że jesteśmy pewni, że jak przychodzimy do Jezusa, to spotykamy się z miłością, która jest uprzednia, wcześniejsza niż wszystkie nasze decyzje życiowe, wybory - mówił kard. Ryś w 50-lecie powstania szkoły.

We wspomnienie św. Stanisława Kostki, patrona dzieci i młodzieży, odbyła się Msza św. pod przewodnictwem kard. Grzegorza Rysia w intencji uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej z Oddziałami Integracyjnymi im. Janusza Korczaka w Rudzie Bugaj z okazji 50-lecia istnienia, która znajduje się na terenie parafii św Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała w Aleksandrowie Łódzkim.

Na wspólną modlitwę przybyły dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta. W homilii łódzki duchowny powiedział o trzech zasadach wychowawczych, którymi kieruje się Pan Bóg wobec każdego człowieka - dziecka, młodego, dorosłego. - Do dzieci Bóg mówi: „dostępujecie odpuszczenia grzechów”. To mnie zafascynowało, jakie grzechy Pan Bóg odpuszcza dzieciom? Patrzę na was i myślę, że nie miałyście tyle szans zgrzeszyć w życiu, co ja czy wasi rodzice. Grzechy można i trzeba wybaczać dorosłym, jakie grzechy wybaczać dzieciom? Jedyna sensowna odpowiedź, jaka mi przyszła do głowy to taka, że Pan Bóg odpuszcza grzechy dzieciom, które one dopiero popełnią, przyszłe grzechy. To jest wychowawcze? Macie takie zasady w szkole? To jest bardzo wychowawcze, bo to jest dowód na miłość, która jest bezinteresowna i bezwarunkowa. Pan Bóg mówi każdemu od maleńkości, od momentu, kiedy jesteś dzieckiem: „cokolwiek zrobisz, ja cię kocham, cokolwiek zrobisz, ja jestem po twojej stronie, zanim się nawrócisz, ja jestem z tobą, zawsze będę przy tobie, nie ma takiego momentu, w którym cię porzucę” - wyjaśnił homileta. Odwołując się do patrona szkoły, metropolita łódzki powiedział, że właśnie taki był Janusz Korczak, który nie szukał siebie w pedagogicznej pracy, swojego spełnienia, ale zabiegał o nie dla dzieci, które prowadził. Dzisiejsze słowo Boże zaprasza do pedagogiki, która nie jest oczywista. - My się dlatego zmieniamy, nawracamy, że jesteśmy pewni, że jak przychodzimy do Jezusa, to spotykamy się z Miłością, która jest uprzednia, wcześniejsza niż wszystkie nasze decyzje życiowe, wybory - podkreślił kard. Ryś. Następnie duszpasterz powiedział o mocy, którą daje prawda. - To jest funkcja każdej szkoły, w jaki sposób uczyć prawdy, żeby młody człowiek chciał tę prawdę w sobie zachować, ale żeby miał też doświadczenie siły, jaka jest w prawdzie, mocy, a nie tylko, żeby poszerzyło głowę i wiedzę - wyjaśnił łódzki pasterz.

Reklama

Odnosząc się do Ewangelii, metropolita łódzki powiedział o trzeciej zasadzie pedagogicznej. - To dedykuję rodzicom: Jezus wzrastał w domu! Jezus miał doświadczenie wzrostu w posłuszeństwie. Jego pobyt w domu, w Nazarecie jest opisany wyrażeniem „był im poddany”, to znaczy po prostu, że On słuchał, słuchał swojej Matki i Ojca, i w tym posłuszeństwie miał doświadczenie, że wzrasta - zwrócił się do rodziców kard. Ryś. Na zakończenie metropolita łódzki życzył wszystkim posłuszeństwa, poprzez które przejawia się doświadczenie wzrostu.  

Pierwsza jednoklasowa szkoła podstawowa w Rudzie Bugaj powstała w 1945 roku, a w 1973 roku oddano do użytku nowy budynek szkolny z wieloma klasami. W 2002 roku otwarto oddziały integracyjne.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś: otwórzcie w swoim domu drzwi Piotrowi i zaproście Go!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Otwórzcie w swoim domu drzwi Piotrowi! Zaproście dziś do domu Piotra i Pawła. Może trzeba dziś lub jutro wyjąć z półki Nowy Testament i przeczytać na przykład I lub II List św. Piotra albo któryś z listów św. Pawła. Niech się rozgoszczą w waszych domach, albo to chodzenie po Kościoła Stacyjnych będzie tylko wspominaniem tego, co było kiedyś. – apelował podczas liturgii stacyjnej arcybiskup Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Za dwa tygodnie pójdziemy do urn wyborczych; przedstawiamy najważniejsze terminy dla wyborców

2023-10-01 07:11

[ TEMATY ]

wybory

Adobe Stock

Do 12 października można pobierać zaświadczenia o prawie do głosowania i zmieniać miejsce głosowania. Do 10 października należy złożyć wniosek o głosowanie za granicą. Wyborcy z niepełnosprawnością do 2 października mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego i zamiar skorzystania z prawa do bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego.

Jak sprawdzić, gdzie jest się zapisanym do spisu wyborców?

CZYTAJ DALEJ

Po raz 1000.

2023-10-01 19:00

Tomasz Lewandowski

od lewej: ks. Łukasz Romańczuk, Marzena Cyfert, Magdalena Lewandowska

od lewej: ks. Łukasz Romańczuk, Marzena Cyfert, Magdalena Lewandowska

Każdy, kto miał w swoich rękach najnowszy numer Tygodnika Katolickiego "Niedziela" i zajrzał do naszej edycji wrocławskiej “Niedzieli” dostrzegł, że ma on swoje 1000 wydanie. To oznacza, że w waszych domach jesteśmy od ponad 19 lat.

Przez ten czas nastąpiły ogromne zmiany związane z treścią, grafiką, layoutem, formą dziennikarską i samymi autorami. Obecnie piszemy dla was w trzyosobowym składzie: ks. Łukasz Romańczuk, Magdalena Lewandowska i Marzena Cyfert. Trwamy w takim składzie niezmiennie od trzech lat. To, co się nie zmienia to nasza misja, którą jest pokazywanie tego, co dzieje się w Archidiecezji Wrocławskiej, wskazanie na odpowiedni kierunek związany z ewangelizacją, spotkanie z drugim człowiekiem, przedstawienie jego świadectwa, osiągnięć, radości i przeżyć. Nie brakuje także ukazywania ciekawych miejsc związanych z historią naszej archidiecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję