17 września br. w Sanktuarium Miłosierdzia w Łodzi we współpracy z fundacją Creare Aude zaprezentowano wystawę „Sztuka z wiary. Polskie malarstwo ludowe XIX wieku”.
Reklama
- Przy odbiorze sztuki ważne są wartości przekazywane przez dzieła. W przypadku polskich XIX-wiecznych obrazów religijnych można je oceniać przez pryzmat czterech filarów. Są to wartości plastyczne, etnograficzne, historyczne i w końcu te związane bezpośrednio z wiarą – mogliśmy usłyszeć na prelekcji towarzyszącej wystawie. Sztuka ludowa była inspiracją dla wielu znanych polskich artystów, którzy czerpali z niej w swojej twórczości. Obrazy te są również nieocenionym świadectwem zwyczajów ludu polskiego. Wiele prezentowanych obrazów, będących kopiami świętych wizerunków z polskich sanktuariów może być kanwą dla lekcji historii. Dzięki nim możemy poznać bliżej takie miejsca jak sanktuarium w Gidlach czy sanktuarium św. Anny koło Przyrowa. Czwarty motyw, być może najciekawszy, związany jest bezpośrednio z wiarą. Obrazy te nie były kupowane w celach estetycznych. Stanowiły często najcenniejszy element wystroju chłopskiej chaty, będąc pamiątką z pielgrzymki do świętego miejsca. Poprzez te obrazy modlono się o zdrowie dla rodziny, powrót męża z wojny, dobre plony itp. Obrazy te są przepełnione modlitwami naszych przodków. Pamiętamy o tym patrząc na nie, ponieważ zmienia to naszą percepcje i sposób ich odbierania - opowiadał jeden z twórców wystawy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Prezentowane obrazy pochodzą z ziem polskich, a ich style i warsztaty to leżajski, żywiecki, częstochowski, śląski, małopolski i łemkowski. W przeszłości obrazy te zajmowały najbardziej reprezentatywne miejsca w polskich domach, obecnie są często zapominane i niszczone.
Celem wystawy jest przywrócenie ich do zbiorowej pamięci. Następne zwiedzanie z oprowadzaniem odbędzie się 24 września 2023 r, w godzinach od 10:00 do 13:30.
Fundacja Creare Aude jest organizacją pozarządową o charakterze „non profit”, działającą w obszarze kultury i sztuki. „Creare Aude” to inaczej „Miej odwagę tworzyć”. W swoich działaniach fundacja chce promować aktywną postawę i zachęcać do kreatywności, aby czerpiąc z dziedzictwa kultury ciągle ją ubogacać.