Reklama

Aspekty

Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej

Nasze decyzje mają wpływ

7 października w Rokitnie odbył się dzień skupienia dla Parafialnych Zespołów Caritas z całej diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jednym z tematów spotkania była ekologia integralna i nauczanie papieża Franciszka z encykliki Laudato si’. – Caritas Polska już od kilku dobrych lat prowadzi projekt ekologiczny i działania ekologiczne związane z promocją ekologii integralnej – mówi Ireneusz Krause, zastępca dyrektora Caritas Polska, który był jednym z gości spotkania. – Ekologia integralna to jest taki koncept w katolickiej nauce społecznej, w którym troszczymy się o całe stworzenie. Zarówno o człowieka, co jest naturalną pracą Caritas, ponieważ troszczymy się o najbiedniejszych, najbardziej wykluczonych, ale także o całe stworzenie i otoczenie, w którym człowiek żyje. We współpracy z Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej prowadzimy projekt ekologiczny, gdzie właśnie łączymy człowieka z przyrodą, z troską o całe otoczenie.

Ireneusz Krause podkreśla, że każdy człowiek może włączyć się w działania proekologiczne. – Każda decyzja, którą podejmujemy, może być ważna i jest ważna. Te nasze najdrobniejsze decyzje każdego dnia mają wpływ na cały świat. Na pewno na pierwszym miejscu będzie ograniczenie nadmiaru konsumpcji, bo współczesny świat tonie w nadmiarze, w różnych wymiarach. I to zatrzymanie się, pomyślenie, co jest mi tak naprawdę potrzebne – jest istotne.

W dniu skupienia uczestniczyło ok. 300 osób z różnych stron diecezji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-10-07 16:01

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Miłosierdzie na co dzień

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Caritas

IV Światowy Dzień Ubogich

Beata Pieczykura/Niedziela

15. Pielgrzymka Bezdomnych, organizowana przez Caritas Polska, odbyła się w sposób duchowy. 15 listopada na Jasnej Górze Mszy św. przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Bezdomni z całej Polski mogli w niej uczestniczyć dzięki transmisji w pierwszym programie TVP.

– Tu chodzi o prawdę o nas, czyli o to, by ludzie biedni przychodzili i mówili prawdę o sobie, jakiej pomocy potrzebują. Wtedy wyciągnięta ręka będzie konkretna. Trzeba widzieć siebie w całości jako człowieka duchowego i fizycznego, który potrzebuje pomocy – powiedział Niedzieli abp Depo w IV Światowy Dzień Ubogich na Jasnej Górze.
CZYTAJ DALEJ

Biskup został księciem

2025-05-31 14:42

[ TEMATY ]

Nominacje

pl.wikidia.org

Ojciec Święty przyjął rezygnację Joana Enrica Vives Sicilii, biskupa diecezjalnego Urgell (Hiszpania, Andora) i współksięcia Andory, a jego miejsce zajmuje biskup koadiutor tej diecezji, a zważywszy na prawo można rzec, że nieformalny następca tronu Andory, Josep-Lluis Serrano Pentinat.

Rolę głowy państwa w Andorze pełnią dwaj współksiążęta - prezydent Francji i właśnie biskup diecezjalny Urgell. podaje
CZYTAJ DALEJ

110. rocznica urodzin ks. Jana Twardowskiego

2025-06-01 07:31

[ TEMATY ]

ks. Jan Twardowski

YouTube.com

Ks. Jan Twardowski

Ks. Jan Twardowski

Wybitny poeta, autor ponad pięćdziesięciu tomów poezji, serdeczny człowiek, świetny kaznodzieja, na którego kazania do kościoła wizytek przychodziły tłumy ks. Jan Twardowski urodził się 1 czerwca 1915 w Warszawie. W życiu - mówił ks. Twardowski - najważniejsze jest samo życie. A zaraz potem miłość.

Tuż obok gwarnego Krakowskiego Przedmieścia, w głębi ogrodu na terenie klasztoru Sióstr Wizytek w drewnianej kapelanii mieszkał ksiądz Jan Twardowski. To było ważne miejsce w Warszawie. Przez lata ks. Jan miał zwyczaj, że o godzinie trzeciej po południu siadał w przedsionku zakrystii kościoła Wizytek i czekał na tych, którzy chcieli z nim porozmawiać.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję