Reklama

Informatyk radzi

Backup całego dysku bądź partycji (ghost 4 linux)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bardzo przydatne w praktyce jest wykonanie kopii bezpieczeństwa naszego systemu operacyjnego oraz danych. Najlepiej, gdy posiadamy kopię całego dysku, bo wówczas jesteśmy zabezpieczeni nawet przed jego uszkodzeniem. Do tego celu proponuję zastosować darmowy program o nazwie „Ghost 4 Linux”. Program oferuje więcej możliwości niż uznane i płatne programy Norton Ghost czy Acronis. Umożliwia nawet tworzenie obrazów bezpośrednio na serwer FTP oraz zgrywanie ich stamtąd i oczywiście radzi sobie praktycznie ze wszystkimi typami partycji stosowanymi w systemach operacyjnych (w tym wszystkie dystrybucje Linux). Program można pobrać ze strony: sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=119810&pac... Jest to plik ISO, który należy wypalić na płycie CD za pomocą programu do nagrywania płyt. Aby wykonać kopię zapasową dysku bądź partycji, trzeba zrestartować komputer i uruchomić go z płyty CD. Po uruchomieniu programu wybieramy domyślną wersję bz, naciskając „Enter”, i tak na domyślnych ustawieniach można przejść aż do ostatniego okna, gdzie należy wpisać w wierszu poleceń: g4l, potwierdzając przyciskiem „Yes”. W menu, które się pojawi, wybieramy tryb file mode (najlepszy w przypadku systemów Windows). Następnie wybieramy partycję, na którą zapiszemy obraz systemu, później partycję pierwotną i możemy utworzyć docelowy plik obrazu, naciskając „launch client”. Po dokonaniu wyboru partycji zaznaczamy opcję „save partition...” i wciskamy F5. Należy jeszcze wybrać typ kompresji danych. Polecam zostawić domyślną, gdyż silna kompresja stwarza czasami więcej problemów, niż daje korzyści. Na dole jest jeszcze możliwość podzielenia obrazów na części (np. w celu nagrania na płyty CD lub DVD). Po nadaniu nazwy kopii bezpieczeństwa i potwierdzeniu obraz zacznie się tworzyć. Odzyskiwanie danych z obrazu (nawet na nowym dysku) jest podobne tylko przy wyborze partycji (dysku), najpierw wskazujemy tę, którą chcemy odzyskać, a później wskazujemy, gdzie jest kopia bezpieczeństwa, oraz zaznaczamy opcję „restore partition from...”. Dla pewności można wcześniej zrobić symulację poprawności procesu odzyskiwania danych. Program jest o tyle ciekawy, że bez problemu obsługuje pendrive’y i inne pamięci zewnętrzne, a pliki wynikowe nie zajmują wiele miejsca.

witold.iwanczak@niedziela.pl

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przepis na radosne życie według ks. Jana Bosko

[ TEMATY ]

św. Jan Bosko

commons.wikimedia.org

Święty Jan Bosko zasłynął, jako genialny wychowawca, nauczyciel młodzieży, pisarz i publicysta, założyciel zgromadzeń zakonnych. Często zachęcał swoich uczniów mówiąc: „bądźcie zawsze radośni, bardzo radośni!”. Radość w jego wydaniu nie oznacza jednak ciągłego, bezmyślnego uśmiechu na twarzy. Radość to postawa ducha, nastawienie wobec życia. 

Jan Bosko przyszedł na świat 16 sierpnia 1815 roku w ubogiej wiejskiej rodzinie w Becchi niedaleko Turynu, we włoskim Piemoncie. Rodzice, Franciszek Bosko i Małgorzata Occhiena, dali mu na chrzcie dwa imiona: Jan, Melchior. Kiedy chłopiec miał dwa lata, umarł mu ojciec. Wychowaniem Jana i dwóch jego braci zajęła się matka, która zaszczepiła w nich chęć do nauki i pobożność.
CZYTAJ DALEJ

Jaka jest najlepsza postawa jaką możemy przyjąć w życiu?

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 5, 1-12a.

Niedziela, 1 luty. Czwarta Niedziela zwykła.
CZYTAJ DALEJ

Papież pojedzie do Peru? Przewodniczący episkopatu zabrał głos

2026-02-01 10:01

[ TEMATY ]

Peru

Przewodniczący Episkopatu

Papież Leon XIV

Adobe Stock

Peru

Peru

Biskup diecezji Lurín i przewodniczący Konferencji Episkopatu Peru (CEP), bp Carlos García Camader wyraził przekonanie, że papież Leon XIV może udać się do tego kraju jeszcze w tym roku przed Bożym Narodzeniem, choć wyraźnie wykluczył, aby wizyta miała miejsce przed czerwcem. Słowa te padły podczas rozmowy z agencją ACI Prensa krótko po uroczystości w Ogrodach Watykańskich poświęcenia przez papieża figury św. Róży z Limy oraz mozaiki przedstawiającej wizerunki Matki Bożej z najważniejszych sanktuariów w Peru.

Podziel się cytatem - stwierdził przewodniczący peruwiańskiego episkopatu, podkreślając, że Stolica Apostolska unika planowania podróży apostolskich do krajów, w których trwają wybory.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję