Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Zbrodnie (nie)osądzone

2023-11-16 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Zbrodnie (nie)osądzone" to tytuł wystawy prezentowanej na Placu Katedralnym im. Jana Pawła II. Ekspozycję przygotowała Delegatura Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. Celem wystawy jest przypomnienie o ofiarach zbrodni niemieckich z czasów II wojny światowej i o tym, że ofiary miały swoich katów.

Sprawcy zbrodni nie byli anonimowi i znani są z imienia i nazwiska. - Obowiązkiem nas historyków jest przekazywanie społeczności prowadzonych badań, co się stało z tymi osobami, które doprowadziły do śmierci miliony Polaków, a także osób narodowości żydowskiej. Na ziemi łódzkiej jest to również bardzo ważne. Do tej pory nie powstały publikacje na temat chociażby łódzkiego Gestapo. W zbiorach IPN – u znajduje się niemal kompletne archiwum tej zbrodniczej instytucji. Znajdujemy tam nazwiska funkcjonariuszy, których zbrodnie nie zostały rozliczone jak np. jednego z najgroźniejszych gestapowców Jurgena von Tesmana. Zmarł on w Niemczech w wieku ponad 90 lat, nikt nie wiedział o jego bestialstwie w czasie wojny. Dożył spokojnej starości, jego ofiary były okrutnie katowane w więzieniu policyjnym przy ul. Sterlinga – powiedziała Patrycja Resel z Oddziału Łódzkiego IPN. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wystawę przygotował dr Michał Zawisza, a współpracowali z nim Edyta Krężołek, Ilona Religa – Gola oraz Jakub Mularczyk. Projekt graficzny opracowały Katarzyna Niklas i Urszula Zalejska – Smoleń. Na plenerowej wystawie można obejrzeć fotografie z sześćdziesięciu zbiorów archiwalnych również niemieckich. Na planszach znajdują się zdjęcia dotyczące procesów sądowych, które odbyły się po 1945 roku m.in. w Norymberdze.

Ekspozycja jest dostępna dla wszystkich mieszkańców Łodzi do 13 grudnia.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Powstań z popiołu

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Zrób ten krok! Powstań z popiołu. Daj sobie szansę, żeby Chrystus wziął cię za rękę i podniósł cię. Daj sobie szansę, aby z tego popiołu cię obmył, przywrócił ci życie, przypomniał, że jesteś piękny i wiele dobrych rzeczy może się wydarzyć, a On będzie ciebie prowadził – mówił ks. Karol Skowroński podczas drugiego dnia rekolekcji wielkopostnych dla szkół ponadpodstawowych.

CZYTAJ DALEJ

Roraty – charakterystyczna liturgia adwentowa

2023-12-03 10:29

[ TEMATY ]

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Najbardziej charakterystyczną liturgią adwentową, zwłaszcza w Polsce, są roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela. W tym roku Adwent rozpoczyna się 3 grudnia.

W niektórych miejscach na roratnich Mszach na początku w procesji z kruchty kościoła do ołtarza z lampionami w ręku idą dzieci. Mszę św. rozpoczyna się przy wyłączonych światłach, mrok świątyni rozpraszają jedynie świece i lampiony. Dopiero na śpiew "Chwała na wysokości Bogu" zapala się wszystkie światła w kościele.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Miejcie odwagę marzyć po chrześcijańsku

2023-12-05 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Bóg staje przed nami w ten adwent i mówi: nie przyzwyczajaj się, bo może z ciebie trysnąć zupełnie nowe życie - mówił kard. Ryś do pracowników PGNiG.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję