Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: nie możesz być mistrzem śpiewanej modlitwy, jeśli sam się nie modlisz śpiewem!

2023-11-16 10:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Nie możesz być sędzią – mówi księga – jeśli nie stosujesz się do prawa. Nie możesz być mistrzem śpiewanej modlitwy, jeśli sam się nie modlisz śpiewem. To jest odpowiedzialność, to jest wyróżnienie, kiedy Pan nam powierza innych ludzi, kiedy Pan nas zaprasza do jakiegoś przewodzenia innym. To jest łaska, to jest zaproszenie, to jest wyróżnienie, to jest niesłychane zaufanie ze strony Pana Boga, że Bóg mi powierza drugiego człowieka – powierza mi tych, którzy przyjdą na liturgię do kościoła, a ja mam im przewodzić - mówił kard. Grzegorz Ryś.

W wigilię wspomnienia św. Cecylii – patronki śpiewu kościelnego i organistów - w parafii pw. Najświętszego Serce Jezusowego i św. Małgorzaty Marii Alacoque Mszy św. w intencji słuchaczy Archidiecezjalnego Studium Organistowskiego i jego absolwentów modlił się kard. Grzegorz Ryś.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii, skierowanej do studentów Studium Muzyki Kościelnej, metropolita łódzki powiedział - jesteśmy we wspólnocie ludzi, którzy mają być przewodnikami wiary dla innych w śpiewie - w modlitwie śpiewem - w modlitwie muzyką. Umiecie pięknie grać, i umiecie fantastycznie śpiewać, a może nawet – daj Boże – umiecie zachęcić innych do śpiewu, a może potraficie poprowadzić innych do modlitwy śpiewem. Czy sami się modlicie tą wykonywaną muzyką, tym wykonywanym śpiewem? Czy to jest przestrzeń waszej modlitwy? Bo jeśli nie, to jak możecie innych prowadzić ku takiej modlitwie? – pytał przyszłych organistów metropolita łódzki.

Odwołując się do księgi mądrości, kaznodzieja zauważył - każdy, kto jest pasterzem najpierw jest owcą. Jak ktoś nie pamięta, co znaczy być owcą, jeśli ktoś nie pamięta, co znaczy być w owczarni, to nie będzie żadnym pasterzem. Nie możesz być sędzią – mówi księga – jeśli nie stosujesz się do prawa. Nie możesz być mistrzem śpiewanej modlitwy, jeśli sam się nie modlisz śpiewem. To jest odpowiedzialność, to jest wyróżnienie, kiedy Pan nam powierza innych ludzi, kiedy Pan nas zaprasza do jakiegoś przewodzenia innym. To jest łaska, to jest zaproszenie, to jest wyróżnienie, to jest niesłychane zaufanie ze strony Pana Boga, że Bóg mi powierza drugiego człowieka – powierza mi tych, którzy przyjdą na liturgię do kościoła, a ja mam im przewodzić. Bóg mi powierza innych ludzi. To wielkie zaufanie ze strony Pana Boga To nie jest tylko kwesta nauczenia się kilku technicznych umiejętności, to jest najpierw pytanie o to, czy sam żyję tym, do czego innych prowadzę – zaznaczył hierarcha.

Reklama

Po Eucharystii w gmachu Studium Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej – znajdującego się w sąsiedztwie świątyni - odbyło się poświęcenie i prezentacja nowych organów, które zostały podarowane przez anonimowego darczyńcę. Jak zapewnia ks. Grzegorz Kopytowski – organy będą wykorzystywane nie tylko do koncertowania, ale przede wszystkim będą służyły słuchaczom Studium do ćwiczeń.

Nowy instrument poświęcił metropolita łódzki, a prezentacji organów dokonał organista katedralny i wykładowca Studium - Dawid Długosz. Uczestnicy uroczystości wysłuchali również krótkiego koncertu w czasie którego wykonano utwory: Dietricha Buxtehude [1637-1707] - Preludium, Fuga i Ciaccona C- dur BuxWV 137; Johanna Sebastiana Bacha [1685-1750] - Preludium chorałowe Schmücke dich o liebe Seele BWV 654; Mieczysława Surzyńskiego [1866-1924] - Trio na temat pieśni kościelnej U drzwi Twoich stoję, Panie ze zbioru Rok w pieśni kościelnej op. 42 oraz Mariana Sawy [1937-2005] - Fresk gregoriański.

Studium powstało na mocy dekretu Arcybiskupa Metropolity Łódzkiego i działa w ramach Komisji ds. Liturgii i Muzyki Kościelnej Archidiecezji Łódzkiej. Celem Studium Organistowskiego jest przygotowanie do samodzielnego wykonywania funkcji organisty kościelnego oraz animatora życia muzycznego w parafii. Program nauczania realizowany jest w cyklu 5-letnim, w trybie zajęć wykładowych (grupowych) oraz indywidualnych (fortepian, organy). Zajęcia wykładowe obejmują następujące przedmioty: zasady muzyki, kształcenie słuchu, harmonia, emisja głosu, śpiew liturgiczny, chorał gregoriański, chór, historia muzyki kościelnej, liturgika, prawodawstwo muzyki kościelnej, formy muzyczne, organoznawstwo.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ważne przedsięwzięcie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

PAP/Roman Zawistowski

W związku z nadchodzącą 80. rocznicą rozpoczęcia wymarszu armii gen. Andersa ewakuowanej z ZSRS jednym z elementów upamiętnienia tego wydarzenia był przejazd pociągu Anders na trasie Łódź-Włocławek. Przejazd był elementem międzynarodowego projektu edukacyjno – memoratywnego „Szklaki Nadziei. Odyseja Wolności” realizowanego przez Instytut Pamięci Narodowej.

CZYTAJ DALEJ

175. rocznica śmierci ks. Josepha Mohra, autora tekstu kolędy „Cicha noc”

2023-12-05 09:51

[ TEMATY ]

kolędy

Karol Porwich/Niedziela

Minęło 175 lat od śmierci ks. Josepha Mohra, autora tekstu jednej z najbardziej znanych na świecie kolęd: „Cichej nocy”. Kapłan nie dożył triumfów, jakie spotkało jego dzieło, zmarł w ubóstwie.

W dniu św. Barbary, 4 grudnia 1848 roku, zmarł w Wagrain na ziemi salzburskiej „czcigodny Joseph Mohr, tutejszy wikariusz” odnotowano w parafialnej księdze zmarłych. Przyczyną śmierci 56-letniego kapłana był zator płuc. Dzień później został pochowany na cmentarzu przy kościele św. Ruperta. Poza połataną sutanną, gitarą, fajką i tabakierką duchowny pozostawił po sobie tak niewiele, że z trudem starczyło na pokrycie kosztów pogrzebu. Już za życia rozdał swoje dochody i zainwestował w nową szkołę dla biednych dzieci w rodzinnej wiosce. Jego największą spuścizną jest jednak tekst znanej na całym świecie kolędy „Cicha noc, święta noc!”.

CZYTAJ DALEJ

Patron Dnia: Św. Mikołaj, patron drobnych gestów dobroci

2023-12-05 20:01

[ TEMATY ]

św. Mikołaj

Mirek Krajewski

Patron drobnych gestów dobroci i najbardziej „skomercjalizowany” święty – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego.

6 grudnia przypada wspomnienie św. Mikołaja, biskupa (ok. 270 - 06.12.350?). Urodził się w Patarze na terenie dzisiejszej Turcji, zmarł w Myrze (obecnie Demre, Turcja). Jego relikwie znajdują się w bazylice św. Mikołaja we włoskim Bari. Jest patronem żeglarzy, rybaków, kupców, pielgrzymów, dziewcząt pragnących wyjść za mąż.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję