Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: „Jak Bóg pomyślał Kościół” | Promocja książki kard. Rysia

2023-11-16 18:17

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- To, co tam jest napisane, to ja w to wierzę, dlatego że czytam to ze słowa. To nie jest traktat teologiczny, to jest zapis, najpierw mojej wiary, która wynika z tego, że spotykam, ufam, Boga w słowie, a On mówi o tej wspólnocie, którą tworzymy - mówił kard. Ryś. 

W Wyższym Seminarium Duchownym w Łodzi odbyła się promocja książki kard. Grzegorza Rysia „Jak Bóg pomyślał Kościół”. Spotkanie z metropolitą łódzkim, ks. prof. Janem Słomką i dr. hab. Markiem Kitą poprowadził Łukasz Głowacki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podczas pierwszej części rozmówcy odnieśli się, między innymi, do tytułu książki. - Ta książka jest o Kościele, a jeszcze precyzyjniej, jest o mojej obecności w Kościele. Nie jest to podręcznik do eklezjologii, jest to myślenie, które dotyczy każdego człowieka. Zadaje mu pytania i refleksje na temat twojej obecność w Kościele - powiedział ks. prof. Słomka. Autor publikacji odniósł się również do odkrycia i tworzenia żywego Kościoła. - Kościół jest dynamiczny, bo dojrzewa, bo się zmienia. Najgorzej jakby był zastany. Proszę zobaczyć, że Kościół wyrasta z chrztu, a o nim mówiło się zawsze, że jest źródłem, a nie sadzawką wody zastanej i już z tego bierze się to, że Kościół jest dynamiczny - wyjaśnił kard. Ryś.

Reklama

W kolejnej części słuchacze mieli możliwość zadania pytań metropolicie łódzkiemu. Pojawiały się zagadnienia dotyczące święceń kapłańskich, diakonatu stałego, nadzwyczajnych szafarzy Komunii św. czy lęków przed zmianami w Kościele.

Na zakończenie zaproszeni do dyskusji zaznaczyli, że książka nie jest instrukcją właściwego zachowania katolika w Kościele, ale ma motywować czytelnika do słuchania i osobistego rozważania słowa Bożego. - To, co tam jest napisane, to ja w to wierzę, dlatego że czytam to ze słowa. To nie jest traktat teologiczny, tym jest zapis, najpierw mojej wiary, która wynika z tego, że spotykam, ufam, Boga w słowie, a On mówi o tej wspólnocie, którą tworzymy - podsumował kard. Ryś.

Książka „Jak Bóg pomyślał Kościół” wskazuje na wizję Kościoła według zamysłu Boga. Stanowi zbiór homilii, konferencji i rozważań wygłoszonych dla różnych wspólnot przez metropolitę łódzkiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Gotuj się, Pan przychodzi

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Adwent to wyraz pochodzący z łaciny. „Adventare” znaczy: zbliżać się, nadchodzić. Dla starożytnych Rzymian słowo to oznaczało oficjalny przyjazd cezara. Adwent obchodzony jest w Kościele od IV wieku, a od X/XI w. w pierwszą niedzielę adwentu rozpoczyna się rok liturgiczny.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: pożegnano dzieci nienarodzone i martwo urodzone

2023-12-05 19:22

[ TEMATY ]

dzieci utracone

Adobe Stock

W krakowskich Podgórkach Tynieckich odbył się kolejny pogrzeb dzieci nienarodzonych. Podczas ceremonii, która odbyła się 5 grudnia br., pożegnano trzysta czternaścioro dzieci. Ich ciała zostały przekazane przez Szpital Uniwersytecki w Krakowie.

- Przychodzimy na tę eucharystię, aby pożegnać zmarłe dzieci. Ale przychodzimy tutaj także po nadzieję. Ona jest motorem naszego życia - rozpoczął homilię ks. Janusz Kościelniak, diecezjalny duszpasterz rodzin dzieci utraconych. - Przychodzimy po nadzieję związaną z naszym życiem doczesnym, bo chcemy wierzyć, że mimo tak trudnych doświadczeń wciąż może nas spotkać wiele pięknych chwil na tym świecie. My sami także możemy jeszcze wiele dobrego uczynić - mówił kapłan.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: nasze liturgie są niekiedy zbyt afrykańskie, a mało chrześcijańskie

2023-12-05 16:05

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Kard. Sarah

Episkopat News

Nasze liturgie są często zbyt banalne i zbyt hałaśliwe, za bardzo afrykańskie i za mało chrześcijańskie - powiedział kard. Robert Sarah podczas sympozjum o liturgii, które odbywa się w Senegalu w Afryce. Pochodzący z sąsiedniej Gwinei purpurat przez ponad 6 lat z nominacji papieża Franciszka pełnił urząd prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podczas odprawionej w Dakarze Mszy św. podkreślił on, że to przede wszystkim na Zachodzie jesteśmy świadkami rozkładu wartości wynikających z wiary, a także samej pobożności i liturgii. Skrytykował on jednak również chybione formy inkulturacji, kiedy usiłuje się wprowadzić do celebracji elementy afrykańskich czy azjatyckich tradycji wypaczające sprawowane przez nas misterium paschalne. „Kładziemy tak duży akcent na te elementy kulturowe, że obrzędy trwają niekiedy po sześć godzin” - mówił kard. Sarah.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję