Reklama

Niedziela Łódzka

Kard. Grzegorz Ryś poświęcił cztery domy dla uchodźców z Ukrainy

2023-11-17 21:46

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kardynał Grzegorz Ryś poświecił cztery domy dla uchodźców i osób w kryzysie bezdomności, które stanęły przy Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia na łódzkich Chojnach. Jak podkreśla Tomasz Kopytowski, domki to wspólne dzieło, które powstało z inicjatywy metropolity łódzkiego. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie ofiarodawcy, wśród których znaleźli się – Ojciec Święty Franciszek, który przekazał na ten cel 130 tys. złotych, kard. Blaise Cupich z Archidiecezji Chicago – 760 tys., kard. Grzegorz Ryś i Archidiecezja Łódzka – 160 tys., Fundacja Jana Pawła II z New Jersey – 86 tys., oraz darczyńcy indywidualni, którzy przekazali na ten cel 136 tys. złotych. Łącznie an domy zostało zebrane 1 273 449 złotych – tłumaczył dyrektor łódzkiej Caritas.

Pomysł powstania domów dla uchodźców i osób w kryzysie bezdomności zrodził się 24 kwietnia 2022 roku, kiedy na zakończenie Mszy św., kończącej jubileusz 100-lecia Diecezji Łódzkiej, metropolita łódzki zachęcił do wsparcia zbiórki na budowę domów dla uchodźców z Ukrainy jako owoc kończącego się jubileuszu. Wśród wielu lokalizacji, które były proponowane dla powstania osiedla domków – obecna jest trzecią, było osiedle Radogoszcz oraz osiedle Lublinek, ale zarówno pierwsza, jak i druga lokalizacja napotkała na duży opór lokalnej społeczności i radnych. - Po wielu trudach stoimy dziś na dziedzińcu zespołu domów i dziękujemy tym wszystkich, którzy zaangażowali się w to dzieło – podkreślał Tomasz Kopytowski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przed poświęceniem domów głos zabrał metropolita łódzki, który nawiązując do lokalizacji domków, powiedział – nie wydawało się nam, żeby był protest społeczny przeciwko zamieszkaniu obok w sąsiedztwie matek z małymi dziećmi - no bo to są osoby, które przybyły z Ukrainy w wyniku wojny. Jakoś nie wydawało nam się, że ktoś może stawić opór takiej inicjatywie, no a jednak. To jest dopiero trzecie miejsce, gdzie można było te domy postawić i oczywiście dlatego, że jest miejsce kościelne, tu żadne takie protesty nie miały prawa się wydarzyć. To nie powstało zaraza na początku wojny, ale pod koniec drugiego roku wojny – myślę, że to nas uczy czegoś istotnego. – zauważył kard. Ryś. Duchowny zauważył, że - wtedy kiedy wojna się zaczęła - my jako łódzki Kościół – mam na myśli parafie, Caritas, Centrum Służby Rodzinie mieliśmy w zasięgu naszego bezpośredniego wsparcia około 10 tys. osób z Ukrainy. Dzisiaj to nie są - na szczęście - takie liczby, ale to ciągle jest jakieś 2,5 tys. ludzi z którymi jesteśmy w ciągłym kontakcie. Odkrywamy to, że pomoc nie sprowadza się do jednego tygodnia! – dodał. - Nawet jeśli to, co się udało zrobić nie jest na miarę tego pierwszego marzenia. To właśnie o to chodzi. Papież Franciszek napisał w Ewangelii Gaudium, że jedną z najgłówniejszych czterech zasad czynienia dobra wspólnego jest to, że rzeczywistość jest ważniejsza niż marzenia. Można cały czas żyć marzeniami i projektować osiedle 10 domków i nigdy nie wyjść po za ten projekt. Można zbudować bardzo piękne i ciepłe domy w zieleni i rzeczywistość jest piękniejsza i ważniejsza, niż marzenia. Nie da się zamieszkać na planie osiedla! – zaznaczył kard. Ryś.

Domki zostały wyprodukowane przez firmę MEVELINE, której właścicielami są Ewa i Marcin Gregorowicz. Natomiast architektem i projektantem domków był arch. Bartłomiej Klepiński. - Zgodnie z zapowiedziami do naszych domków wprowadzili się podopieczni Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom Caritas. W tej chwili zajęte są trzy domy, a już wkrótce znajdą się mieszkańcy kolejnego domu – dodaje dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pątnicze dziękczynienie

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Niektórzy wyruszają na pielgrzymkę, żeby tylko się sprawdzić czy uda się przejść pieszo ponad 120 km., także wtedy, gdy wyrusza ktoś ze świadomością, że naprawdę chce coś Panu Bogu ofiarować i złożyć Panu Bogu dar przez ten trud pielgrzymowania, przez te doświadczenia, które spotyka.- mówił ks. Łukasz Tarnawski.

Mszą świętą celebrowaną w sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi zakończyła się 96. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, która w tym roku odbywała się pod hasłem –„Jezus nadzieją Kościoła Łódzkiego”. W dzisiejszej Eucharystii uczestniczyli księża - przewodnicy grup oraz uczestnicy pielgrzymki zarówno ci, którzy pielgrzymowali, jak i ci, którzy duchowo wspierali łódzkich pątników.

CZYTAJ DALEJ

Roraty – charakterystyczna liturgia adwentowa

2023-12-03 10:29

[ TEMATY ]

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Najbardziej charakterystyczną liturgią adwentową, zwłaszcza w Polsce, są roraty. Jest to Msza św. sprawowana ku czci Najświętszej Maryi Panny, zwykle bardzo wcześnie rano. Wierni, często w ciemnościach przenikniętych jedynie blaskiem trzymanych w ręku świec, wraz z Maryją czekają na wybawienie jakie światu przyniosły narodziny Zbawiciela. W tym roku Adwent rozpoczyna się 3 grudnia.

W niektórych miejscach na roratnich Mszach na początku w procesji z kruchty kościoła do ołtarza z lampionami w ręku idą dzieci. Mszę św. rozpoczyna się przy wyłączonych światłach, mrok świątyni rozpraszają jedynie świece i lampiony. Dopiero na śpiew "Chwała na wysokości Bogu" zapala się wszystkie światła w kościele.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Sarah: nasze liturgie są niekiedy zbyt afrykańskie, a mało chrześcijańskie

2023-12-05 16:05

[ TEMATY ]

kard. Robert Sarah

Kard. Sarah

Episkopat News

Nasze liturgie są często zbyt banalne i zbyt hałaśliwe, za bardzo afrykańskie i za mało chrześcijańskie - powiedział kard. Robert Sarah podczas sympozjum o liturgii, które odbywa się w Senegalu w Afryce. Pochodzący z sąsiedniej Gwinei purpurat przez ponad 6 lat z nominacji papieża Franciszka pełnił urząd prefekta watykańskiej Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Podczas odprawionej w Dakarze Mszy św. podkreślił on, że to przede wszystkim na Zachodzie jesteśmy świadkami rozkładu wartości wynikających z wiary, a także samej pobożności i liturgii. Skrytykował on jednak również chybione formy inkulturacji, kiedy usiłuje się wprowadzić do celebracji elementy afrykańskich czy azjatyckich tradycji wypaczające sprawowane przez nas misterium paschalne. „Kładziemy tak duży akcent na te elementy kulturowe, że obrzędy trwają niekiedy po sześć godzin” - mówił kard. Sarah.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję