Reklama

Niedziela Łódzka

Konferencja naukowa "Wielcy polscy Kronikarze"

2023-11-18 13:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W ośrodku Konferencyjno – Rekolekcyjnym w Porszewicach k. Łodzi trwa konferencja naukowa zatytułowana Wielcy polscy Kronikarze - Jan Długosz i Maciej Stryjkowski. Organizatorem konferencji jest Katolickie Stowarzyszenie Dziennikarzy Odział w Łodzi.

- Zastawiałem się dlaczego Długosz pisał roczniki, i dlaczego 25 lat spędził na tej pracy, i w zasadzie przy ich pisaniu marł – mówił w homilii podczas Mszy świętej na rozpoczęcie konferencji kard. Grzegorz Ryś. - To jest przepiękne, że historia jest ważniejsza niż filozofia. Filozofia mówi o rozmaitych ważnych postawach, ale historia pokazuje, kiedy są zrealizowane w ludziach. Podobnie jak autor Księgi Mądrości, tak i Jan Długosz był przekonany, że bez refleksji historycznej naród nie ma swojej tożsamości. Kiedy Długosz chce wyznać dlaczego podjął się takiego trudu, to mówi, że to, co go napędzało, to jest ta z Miłość, która przerasta wszystkie inne – Miłość Ojczyzny! To jest Słowo natchnione, które potwierdza sensowość naszej pracy i pamięci historycznej, naszego takiego zaangażowania – zaznaczył hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Duchowny odwołując się do ewangelicznej przypowieści, powiedział – jesteśmy jak ta wdowa. W świecie, który jest brutalny. My jesteśmy bezsilni. Pan Bóg nie dał nam w ręce żadnych mocnych środków, a zło które jest dookoła nas jest silne. Ta wdowa jest udręczona na dwa sposoby. Ma jakiegoś przeciwnika, który ją gnębi, a ona sama nie ma nikogo, kto by ją bronił. Oprócz tego jest jeszcze sędzia, który powinien stanąć w jej obronie, ale dla jakiegoś powodu tego nie robi. Ona ma nie tylko doświadczenia ze złem, bo ktoś ją niszczy, ale ma doświadczenie świata, w którym nie ma nikogo, kto by zadbał o sprawiedliwość. Nawet ci, którzy to powinni robić z urzędu trzymają się z dala od tego, co jest im nakazane. Jezus mówi – tacy są moi uczniowie, którzy w świecie doświadczają zła i nie tylko dlatego, że cierpią, ale również dlatego, że w tym świecie nie znajdują obrony nawet od tych, którzy za ten świat odpowiadają – zauważył duchowny.

Reklama

Kończąc homilię, kard. Ryś zaapelował - To Słowo nas dziś zaprasza do dwu Miłości, byśmy się zakochali w historii i w nieustannej modlitwie. Tak więc przeszłość i przyszłość wszystko się schodzi w człowieku, który czeka na Pana. Wszystkim życzę tej podwójnej Miłości ogarniającej naszą przeszłość i przyszłość – zakończył.

Podczas liturgii – dzięki uprzejmości proboszcza z parafii w Kłobucku – używany był kielich mszalny, który jest sygnowany herbem Wieniawa, i który należał do Jana Długosza – kanonika krakowskiego – który przez 14 lat był proboszczem w parafii w Kłobucku.

Uczestnicy dzisiejszej konferencji wysłuchają prelekcji zaplanowanych w dwu sesjach. Pierwsza z nich – poświęcona Janowi Długoszowi zawiera cztery wykłady: ks. prof. Sławomira Zabraniaka UR: Z Brzeżnicy do Krakowa. Casus Jana Długosza 1415-1480, ks. prof. Janusza Królikowskego: Jakie cele wyznaczają znajomości dziejów Jana Długosza, Macieja Stryjkowskiego i Macieja Miechowity?, dr hab. Barbary Kowalskiej UJD: Annales Jana Długosza skarbnicą tematów badawczych, oraz prof. Wojciecha Drelicharza UJ: Polska i Polacy w dziełach Jana Długosza oraz jego świadomość historyczna i narodowa. Sesja popołudniowa poświęcona została Maciejowi Strykowskiemu, o którym w swoich wykładach opowiedzą: prof. Maria Wichowa UŁ: Maciej Stryjkowski wybitny historyk polskiego renesansu, dr Tomasz Stolarczyk UŁ: Jagiellonowie w „Kronice polskiej litewskiej żmudzkiej i wszystkiej Rusi” Macieja Stryjkowskiego oraz ks. dr Roman Piwowarczyk SWEIZ: Źródła i historyczne ramy historii Polski w kronice Macieja Stryjkowskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ukraińcy – Łódź jest waszym domem!

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Łodzianie po raz kolejny wyszli na ulicę Piotrkowską, by zamanifestować swój sprzeciw przeciwko wojnie na Ukrainie i działaniom Putina. Nieśli najdłuższą 350-metrową flagę Ukrainy na świecie i skandowali hasła przeciwko Rosji i Putinowi.

CZYTAJ DALEJ

Staniątki: mniszki zapraszają na karpie i świąteczne potrawy

2023-12-05 15:41

[ TEMATY ]

siostry

Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

Benedyktynki ze Staniątek oferują już możliwość zakupu karpi, wypieków i potraw świątecznych na stoły bożonarodzeniowe. To forma kwesty na remont i ogrzanie zabytkowego opactwa.

Karpie pochodzą ze stawów przepływowych znajdujących się na terenie opactwa, w których prowadzona jest ekologiczna hodowla karpi. - Są one karmione pszenicą i kukurydzą, dlatego co roku cieszą się dużym uznaniem - mówi matka ksieni, Stefania Polkowska.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: takiej szopki tu jeszcze nie było

2023-12-05 16:59

[ TEMATY ]

Watykan

szopka

szopka

Karol Porwich/Niedziela

Takiej szopki jeszcze w Watykanie nie było. Dzieciątko Jezus będzie w tym roku trzymać nie Maryja czy Józef, lecz św. Franciszek. Dokładnie tak samo jak przed 800 laty, kiedy Biedaczyna z Asyżu po powrocie z Ziemi Świętej postanowił zainscenizować pierwszy w historii bożonarodzeniowy żłóbek - opowiada Radiu Watykańskiemu Enrico Berssan, odpowiedzialny za realizację świątecznej scenerii na placu św. Piotra.

Szopka zostanie odsłonięta 9 grudnia. Jak mówi Berssan, twórcy szopki świadomie nawiązują do sceny, który rozegrała się w Greccio 25 grudnia 1223 r. Chcą, aby pielgrzymi podjęli refleksję nad tym, dlaczego św. Franciszek wprowadził do naszej tradycji bożonarodzeniową szopkę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję