Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Eucharystia za zmarłych podopiecznych Hospicjum Caritas AŁ

2023-11-19 08:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W łódzkiej katedrze kard. Grzegorz Ryś przewodniczył Mszy św. w intencji osób, które w ostatnim roku zmarły w Hospicjum Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz w intencji osób w żałobie po stracie najbliższych. - Módlmy się za osoby opłakujące swoich bliskich zmarłych, pogrążone w żałobie, osierocone, aby nie zabrakło im ufności w miłość Bożą!

Na początku liturgii Tomasz Kopytowski, dyrektor Caritas Archidiecezji Łódzkiej, przywitał wszystkich i zaprosił do wspólnej modlitwy w intencji tych, którzy odeszli w minionym roku, a którzy byli pod opieką hospicjum Caritas Archidiecezji Łódzkiej oraz za rodziny pogrążone w żałobie po stracie najbliższych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii metropolita łódzki zauważył, że - tym wielkim duchowym talentem którym się Bóg z nami dzieli jest Miłość – Agape - Caritas. Miłość, która zstępuje z góry - Boża zdolność miłowania. Ta przypowieść (o talentach) pokazuje wielkie pragnienie Bożego serca, które kiedyś wypowiedział – Jan Duns Szkot – Bóg szuka i chce współ-kochających. Takich ludzi, którzy będą kochać z Nim. Bóg szuka takich ludzi, którym może zawierzyć, którym może przekazać swoją zdolność miłości. Swój sposób kochania drugiego. Każdy z nas kocha, ale kogo kochasz razem z Bogiem? Kogo kochasz miłością, która przychodzi od Niego, miłością, którą od Niego przejąłeś i chcesz przekazać dalej? Kiedy ja przekazujesz, ona się mnoży, i w tobie się rozwija – podkreślił hierarcha.

- Dobrze, że słuchamy tego Słowa w takim gronie. Dobrze, że są z nami wolontariusze hospicjum. Dobrze, że są wolontariusz Caritas. Dobrze, dobrze, że słuchają tego Słowa bracia z Bractwa Kurkowego, które zawsze jest wrażliwe na cele charytatywne. Mnożenie miłości to jest to, przed czym stawia nas Słowo – zaznaczył kard. Ryś.

Kończąc, metropolita łódzki zaapelował – nie pytaj siebie z jakimś lekiem, strachem – czy nie zrobiłeś czegoś złego? Pytaj się - na ile jesteś świadom Bożych darów w swoim życiu? Na ile je rozeznajesz, i na ile je pomnażasz? Bóg w niebie ma księgę życia. Jest taki moment w Biblii, gdzie czytamy, że w niebie na sądzie otwierają księgi i ta otwarta księga to księża życia. Bóg nie ma w niebie księgi śmierci. Pan Bóg nie zapisuje naszych złych czynów, tych czynów, które są czynami ciemności, czynami śmierci. Nie zapisuje ich, bo nie ma w nich żadnej satysfakcji. W niebie będą szukać dobra przy naszym imieniu i nazwisku, będą szukać tego dobra, któreś w życiu uczynił, które w swoim życiu rozeznałeś i pomnożyłeś. Byśmy się tam - w tej księdze życia - wszyscy znaleźli – zakończył.

Reklama

W Mszy św.j wzięły udział rodziny osób, które zmarły w Hospicjum Caritas, jego pracownicy, wolontariusze oraz przyjaciele Caritas. W oprawę liturgiczną Mszy św. włączyli się pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Łódzkiej.

W Eucharystii uczestniczyli również członkowie Bractwa Kurkowego z Krakowa, którzy przyjechali dziś do Łodzi, aby spotkać się z księdzem kardynałem. Braciom towarzyszyli krakowscy duchowni, którzy koncelebrowali Eucharystię – ks. inf. Bronisław Fidelius, ks. inf. Dariusz Raś – proboszcz Bazyliki Mariackiej oraz Ojciec Bernardyn.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej od wielu lat prowadzi Hospicjum Domowe oraz poradnię Medycyny Paliatywnej. Więcej informacji o tych dziełach Caritas można znaleźć pod adresem strony www.caritas.lodz.pl raz przy ul. Zgierskiej 121, tel./fax: 42 636-24-08, e-mail: hospicjum.caritas@toya.net.pl


Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Pożegnanie misjonarza Pasjonisty

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

W parafii Matki Boskiej Bolesnej w Łodzi odbyła się msza żałobna za śp. ojca Tomasza Wójciaka, wieloletniego misjonarza w RPA i kustosza sanktuarium pasyjnego w Jaromierzycach w Republice Czeskiej.

CZYTAJ DALEJ

70 lat Apelu Jasnogórskiego

2023-12-05 09:13

[ TEMATY ]

Apel Jasnogórski

Karol Porwich/Niedziela

8 XII 1953 r. o godz. 21.00 na Jasnej Górze został zainicjowany Apel Jasnogórski jako wspólna modlitwa w intencji Kościoła, Ojczyzny i uwolnienia Prymasa Polski, Stefana kard. Wyszyńskiego, który właśnie wtedy doświadczał prześladowań ze strony władz systemu totalitarnego.

Znaczek pocztowy, który przekazujemy na Państwa ręce, jest swoistym hołdem Poczty Polskiej. 70-letnia tradycja codziennej modlitwy, niesie szczególnie ważne i ponadczasowe przesłanie. „Jestem. Pamiętam. Czuwam” to słowa które powinny być w sercu każdego Polaka - patrioty, katolika - tu jest budowana tożsamość narodowa. Jest to duchowy drogowskaz i motywacja do działania w życiu codziennym – powiedział Wiesław Włodek, wiceprezes Poczty Polskiej.

CZYTAJ DALEJ

Staniątki: mniszki zapraszają na karpie i świąteczne potrawy

2023-12-05 15:41

[ TEMATY ]

siostry

Opactwo Mniszek Benedyktynek w Staniątkach

Benedyktynki ze Staniątek oferują już możliwość zakupu karpi, wypieków i potraw świątecznych na stoły bożonarodzeniowe. To forma kwesty na remont i ogrzanie zabytkowego opactwa.

Karpie pochodzą ze stawów przepływowych znajdujących się na terenie opactwa, w których prowadzona jest ekologiczna hodowla karpi. - Są one karmione pszenicą i kukurydzą, dlatego co roku cieszą się dużym uznaniem - mówi matka ksieni, Stefania Polkowska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję