Reklama

Ekumeniczny Berlin młodych

Niedziela Ogólnopolska 3/2012, str. 42-43

Magdalena Niebudek/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz 34. tysiące młodych Europejczyków postanowiło spędzić sylwestra w atmosferze modlitwy i wspólnej zabawy z rówieśnikami z innych krajów. W tym roku Europejskie Spotkanie Młodych w duchu ekumenicznej wspólnoty Taizé odbyło się w stolicy Niemiec pod hasłem: „Radość serca - pełnia życia”.

30 tys. młodych Europejczyków

Od wczesnych godzin rannych 28 grudnia 2011 r. do Berlina autokarami, pociągami i samochodami zjeżdżali młodzi pielgrzymi z całej Europy, a także spoza jej granic. Największą rzeszę pielgrzymów stanowili Niemcy (10 tys.), Polacy (6 tys.), Francuzi, Ukraińcy (2 tys.), Włosi, Chorwaci i Hiszpanie. Zostali oni przyjęci przez 160 berlińskich parafii, w których mieszkali przez wszystkie dni spotkania. Katolicy stanowią mniejszość wyznaniową w Berlinie. Ze względu na małe zaangażowanie berlińczyków w życie religijne, tylko część przyjezdnych została ugoszczona w rodzinach, wielu uczestników spało w szkołach i przedszkolach. Jednak dla nikogo nie zabrakło miejsca. Polskiej młodzieży towarzyszyli m.in.: abp Stanisław Gądecki z Poznania, bp Kazimierz Gurda z Kielc, bp Andrzej Czaja z Opola oraz księża, klerycy, bracia i siostry zakonne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnowić więzi solidarności

Reklama

Brat Alois z okazji spotkania w Berlinie wystosował do młodych list „Odnowić więzi solidarności”, przetłumaczony na ponad 50 języków, który otrzymał każdy uczestnik spotkania. Przeor wspólnoty zwrócił w nim uwagę, że po raz pierwszy europejskie spotkanie odbywa się w stolicy Niemiec. „Mieście, które charakteryzuje ogromna różnorodność, mieście całkowicie zwróconym ku przyszłości, starającym się jednak również pamiętać o bolesnej przeszłości”. Podkreślał także, że solidarność międzyludzka wymaga ciągłej odnowy. „Wprawdzie międzyludzka solidarność zawsze była niezbędna, trzeba ją jednak nieustannie odnawiać, odmładzać, szukając nowych środków wyrazu”. Zachęca młodych do refleksji nad swoim życiem, kierunkiem, jaki chcą w nim obrać, i do pozostania mu wiernym. Codziennie rano pielgrzymi wraz z goszczącymi ich parafianami omawiali poszczególne tematy z listu brata Aloisa.

Ateistyczny Berlin kontra entuzjazm młodych

Reklama

W stolicy Niemiec niespełna 10 proc. całej społeczności stanowią katolicy. Większość kościołów jest pozamykana i otwierana tylko na czas nabożeństw. Do tego dochodzi olbrzymie rozproszenie katolików w tym wielkim mieście. Parafie są bardzo małe, na nabożeństwa przychodzi garstka wiernych. - To było nie lada wyzwanie, aby zorganizować spotkanie w tym mieście. Ale było warto, gdyż właśnie ta mniejszość pokazała, że są młodzi chrześcijanie, którzy przyjechali do tego ateistycznego miasta, by na swój religijny sposób świętować nowy rok i modlić się o pokój na świecie - mówi Dorota z Katowic, która już po raz kolejny przybyła na spotkanie Taizé. Pielgrzymi dali piękne świadectwo swojej wiary. Na ulicach i w środkach komunikacji miejskiej słychać było radosne śpiewy, okrzyki. Innym znakiem świadectwa, czymś niecodziennym na berlińskich ulicach, był widok kapłana w sutannie lub siostry zakonnej w habicie. - Zdarzało się, że mieszkańcy podchodzili do mnie i dziękowali za ten znak wiary - mówi ks. Przemysław Góra, który przybył do Berlina z grupą z archidiecezji łódzkiej. Berlińczycy, którzy zdecydowali się otworzyć swoje domy dla młodych pielgrzymów, byli bardzo życzliwi i serdeczni dla przybyszów. - Nasi gospodarze okazali nam duże zaufanie, dali klucze do własnego domu. Spotkaliśmy się z wielką otwartością z ich strony. Rozmawialiśmy o życiu w Polsce i w Niemczech, o problemach młodych i starszych - mówi Paulina Lesiak z Tomaszowa Mazowieckiego. - W Berlinie młodzi pokazali, że chcą być razem, że wiara jest dla nich ogromną siłą. Przelali na Niemców swój entuzjazm wiary, radosny śpiew i zabawę. Młodzi wiedzieli, po co tam jadą. Chcieli budować więzi solidarności, wzajemne zaufanie i odnowić swoją wiarę - dodaje ks. Góra.

Coś dla ducha, coś dla ciała

Reklama

Każdy dzień od rana wypełniony był modlitwami i spotkaniami na parafiach, w godzinach południowych odbywała się modlitwa i medytacja jednego z braci Taizé w halach Messegelände. Następnie młodzi uczestniczyli w spotkaniach tematycznych, poświęconych m.in. zagadnieniu poszukiwania i wzmacniania wiary, miejscu młodych ludzi we współczesnym świecie oraz życiu i twórczości brata Rogera. Pielgrzymi odwiedzili meczet, Bode Museum i Bundestag, poznali świadków zburzenia muru berlińskiego, zobaczyli ośrodek pomocy uchodźcom, wysłuchali koncertu młodych muzyków berlińskich oraz zwiedzili miasto. Wieczorna modlitwa połączona była z medytacją brata Aloisa oraz z pozdrowieniami pielgrzymów z różnych państw. Po niej odbywała się adoracja krzyża, ubogacona śpiewami chórów. W każdej z czterech hal znajdowała się kopia obrazu Matki Bożej z Dzieciątkiem. Narysował go niemiecki żołnierz w trakcie II wojny światowej pod Stalingradem. Dziś znajduje się on w berlińskim kościele Gedächtniskirche, którego nie odbudowano z ruin, aby upamiętniał okrutne czasy nazizmu. - Pozwólmy, by ten obrazek, nazwany „Matka Boża ze Stalingradu”, poruszył nas do samej głębi - apelował do młodych brat Alois w jednym ze swoich rozważań.
W wieczór sylwestrowy w parafiach, które gościły młodych pielgrzymów, odbyły się modlitwy w intencji pokoju na świecie, a po nim „Święto Narodów”, podczas którego młodzi przy wspólnej zabawie witali Nowy Rok - 2012. Pobyt w Berlinie zakończył noworoczny obiad u rodzin.

Taizé = wolontariat

Europejskie Spotkania Młodych, zainicjowane przez brata Rogera, od samego początku stawiają na wzajemne budowanie relacji międzyludzkich. Jedną z form lepszego poznania i ubogacania się jest wolontariat. Jak co roku, większość wolontariuszy stanowili Polacy, dla których ta forma pomocy bliźniemu i uczestnictwa w spotkaniu stała się już tradycją. - To jest niesamowite, że możemy zrobić coś dla innych. Jeszcze niedawno sam byłem tylko uczestnikiem spotkania, korzystałem z pomocy innych, a teraz mogę dać coś w zamian. Od wczesnych godzin rannych przyjmowaliśmy pielgrzymów z Polski, opowiadaliśmy im o spotkaniu, wydawaliśmy migawki i karty żywieniowe oraz kierowaliśmy do parafii, w których mieli zamieszkać - mówi Łukasz Stańczak, łodzianin, po raz 12. na spotkaniu Taizé. - Także i sami wolontariusze stworzyli własną wspólnotę, gdyż te dwa dni, które przybyliśmy wcześniej do Berlina, by przygotować wszystko na przyjazd naszych rówieśników, bardzo nas do siebie zbliżyły. Dla mnie największym przeżyciem była modlitwa wolontariuszy w sali ciszy - dodaje.

Benedykt XVI zaprasza do Rzymu

Kolejne 35. Europejskie Spotkanie Młodych w duchu wspólnoty Taizé odbędzie się w Wiecznym Mieście. Będzie to już czwarte spotkanie w stolicy Włoch. Wiadomość tę, wraz z fragmentem listu Ojca Świętego Benedykta XVI, przekazał podczas trzeciego dnia modlitw brat Alois. „Ojciec Święty cieszy się, że będzie mógł Was gościć w przyszłym roku podczas 35. Europejskiego Spotkania Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. Rzym przyjmie Was serdecznie!” - zapewnił Papież.

Pielgrzymka Zaufania przez Ziemię

Podczas ostatniej medytacji w sylwestrowy wieczór przeor wspólnoty z Taizé zachęcił młodych całej Europy, by kontynuowali poszukiwania, które rozpoczęli w tych dniach w Berlinie. - Do was, młodych ludzi, chciałbym skierować ten apel: kontynuujcie te poszukiwania, które zaczęliście w tych dniach. Tak, dalej szukajmy razem i dzielmy się swoimi doświadczeniami. Aby jak najwięcej młodych ludzi zostało usłyszanych, odbędą się spotkania na każdym kontynencie. Te poszukiwania będą kontynuowane przez trzy lata. W pierwszym roku będziemy się szczególnie koncentrować na pytaniu: „Jak torować drogi zaufania między ludźmi?”. A za trzy lata, w sierpniu 2015 r., odbędzie się wielkie spotkanie w Taizé, żeby zjednoczyć nasze poszukiwania i nabrać sił - mówił brat Alois. Zapowiedział także inne etapy Pielgrzymki Zaufania przez Ziemię. W dniach 14-18 listopada 2012 r. w stolicy Rwandy - Kigali odbędzie się 3. Międzynarodowe Spotkanie Młodych w Afryce, 2 marca 2012 r. bracia z Taizé wraz z młodymi będą się modlić w Genewie razem z władzami Światowej Rady Kościołów, a od 3 do 6 stycznia 2013 r. w Turcji wezmą udział w obchodach uroczystości Objawienia Pańskiego z patriarchą Konstantynopola Bartłomiejem i chrześcijanami Stambułu.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

"Różowe zakonnice" - nieprzerwana modlitwa, która podtrzymuje wiarę w czasach kryzysu

2025-04-11 21:14

[ TEMATY ]

zakon

Siostry Służebnice Ducha Świętego od Wieczystej Adoracji

Od 1915 roku w Filadelfii grupa zakonnic poświęciła swoje życie nieustającej adoracji Najświętszego Sakramentu. Te różowe zakonnice, zrodzone z charyzmatu niemieckiego świętego Arnolda Janssena, nadal stanowią duchowy filar, który wspiera misję Kościoła swoimi modlitwami i towarzyszy cierpieniom świata.

Janssen urodził się w 1837 roku i zmarł w 1909 roku. Święcenia kapłańskie przyjął w wieku 24 lat. Szybko zrozumiał, zwłaszcza podczas modlitwy i nabożeństw, że jego misją jest kształcenie księży do ewangelizacji w krajach obcych. W 1875 roku założył seminarium misyjne w małym miasteczku w Holandii, co dało początek Towarzystwu Słowa Bożego.
CZYTAJ DALEJ

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do czuwania

2025-04-10 09:58

[ TEMATY ]

rozważania

O. prof. Zdzisław Kijas

Adobe Stock

Dzisiejsza Ewangelia zaprasza do CZUWANIA. Chodzi bowiem o to, aby nikt z nas nie przegapił swojej „pory”, swojego „czasu”, lecz aby wiedział, kiedy coś szczególnego „dzieje się dla niego albo ze względu na niego”.

E. Gdy nadeszła pora, Jezus zajął miejsce u stołu i apostołowie z Nim. Wtedy rzekł do nich: + Gorąco pragnąłem spożyć tę Paschę z wami, zanim będę cierpiał. Albowiem powiadam wam: Nie będę już jej spożywać, aż się spełni w królestwie Bożym.
CZYTAJ DALEJ

Tłumy wiernych w ulicznej Drodze Krzyżowej w Radomiu. Liczbę uczestników oszacowano na 1500 osób

2025-04-14 09:41

[ TEMATY ]

Radom

Bp Marek Solarczyk

uliczna Droga Krzyżowa

tłumy

facebook.com/bpmsolarczyk

Uliczna Droga Krzyżowa w Radomiu

Uliczna Droga Krzyżowa w Radomiu

Ulicami Radomia przeszła w niedzielę wieczorem Droga Krzyżowa. Wierni przeszli od kościoła farnego do katedry. Niesiono krzyż, który jest wierną kopią symbolu ŚDM.

Rozważania przygotował biskup Marek Solarczyk. - Rozpoczynamy naszą radomską Drogę Krzyżową w Roku Jubileuszowym, ale także okresie, gdy dziękujemy Bogu - Panu czasu za 1000. lat Królestwa Polskiego. Pragniemy rozważyć tajemnice życia Boga razem z Jezusem Chrystusem i dostrzec w bogactwie naszych ludzkich dziejów znaki działania mocy Boga, jaką ofiarował nam poprzez tak licznych Pielgrzymów Nadziei - świadków miłości Boga i Kościoła oraz poświęcenia dla człowieka i naszej Ojczyzny - Polski - mówił się bp Marek Solarczyk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję