Reklama

Z kraju

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przeciw szkalowaniu i poniżaniu biskupa, lekarza, misjonarza

Solidarność i modlitewna więź z abp. Henrykiem Hoserem

Abp Henryk Hoser usunął z urzędu proboszcza parafii Narodzenia Pańskiego w Jasienicy ks. Wojciecha Lemańskiego. W dekrecie podał, że powodem jest „brak szacunku i posłuszeństwa biskupowi diecezjalnemu oraz nauczaniu biskupów w Polsce w kwestiach bioetycznych”. „Publicznie głoszone poglądy nie spełniają wymogów prawa i przynoszą poważną szkodę i zamieszanie we wspólnocie Kościoła” - czytamy w dekrecie. Ks. Lemański ma opuścić parafię do 18 lipca br. Jednocześnie abp Hoser zapewnia mu mieszkanie w Domu Księży Emerytów i godziwe utrzymanie z Funduszu Kapłańskiego Wsparcia. Jeśli ks. Lemański znajdzie parafię, w której proboszcz zgodzi się go przyjąć, może zostać rezydentem. Dekret nosi datę 5 lipca 2013 r.

Po decyzji abp. Hosera lewicowe media rozpętały burzę. Ks. Lemański, który ma zakaz wypowiadania się w mediach, chodził od stacji do stacji, opowiadając o rzekomej krzywdzie, która go spotkała. Posunął się nawet do insynuacji, będącej pożywką dla tabloidów. Ks. Lemański uzyskał obronę w mediach nieprzychylnych Kościołowi, m.in. w „Gazecie Wyborczej” i TVN. Według doniesień medialnych, Rada Parafialna wystosowała list w obronie księdza do nuncjusza apostolskiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O „kapłańskiej solidarności i modlitewnej więzi” w dniach „wielkiej medialnej kampanii nienawiści”, wymierzonej w abp. Henryka Hosera i w Kościół zapewnili w liście otwartym księża dziekani z diecezji warszawsko-praskiej. Jak podkreślili, kampania propagandowa ma odebrać arcybiskupowi godność, honor i dobre imię. „Zapewniamy Księdza Arcybiskupa o naszej kapłańskiej solidarności i modlitewnej więzi, ufając, że z tego bólu nas wszystkich narodzi się większe dobro” - napisali.

Solidarność ze swoim Biskupem wyraziła Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Warszawsko-Praskiej. Diecezjalna Akcja Katolicka w liście poparcia napisała: „Łączymy się z Tobą w bólu z powodu tych naszych braci i sióstr, którzy odstępują od prawdy i podważają autorytet biskupa naszej diecezji”.

Reklama

W obronie abp. Henryka Hosera parlamentarzyści Prawa i Sprawiedliwości przygotowali list otwarty, który skierowali do abp. Celestino Migliore, nuncjusza apostolskiego w Polsce. Napisali m.in.: „Postępowanie wobec Arcybiskupa Hosera jest kolejną próbą zastraszania ważnego w Episkopacie Polski Pasterza i w ten sposób zamknięcia ust Kościołowi; zarówno Biskupom, jak i wszystkim strzegącym wartości chrześcijańskich”.

(W. D.)

Tragiczna śmierć dziennikarza

Tadeusz Jagodziński nie żyje

W Częstochowie 5 lipca br. zmarł tragicznie w wieku 51 lat Tadeusz Jagodziński - wieloletni dziennikarz Sekcji Polskiej BBC, korespondent TVP z Londynu, absolwent London School of Economics and Political Science. W Sekcji Polskiej BBC pracował od 1988 r., jako dziennikarz, redaktor oraz prowadzący audycje tej rozgłośni. Po decyzji władz korporacji o likwidacji Sekcji Polskiej BBC to właśnie Tadeusz Jagodziński był redaktorem prowadzącym wydanie ostatniej audycji informacyjnej - 23 grudnia 2005 r.

Polscy słuchacze znali go przede wszystkim z audycji „Reflektorem po świecie”, a potem - „Reflektor”, stanowiącej serwis najważniejszych wiadomości z kraju i ze świata, przygotowywany w londyńskim Bush House we współpracy z reporterami w Polsce i na świecie.

Tadeusz Jagodziński zwracał uwagę na misyjne traktowanie zawodu dziennikarza. Uważał, że obowiązkiem każdego człowieka, a szczególnie dziennikarza, jest powiadamianie świata o każdej dokonanej zbrodni. Był związany również z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem „Znak”.

Pogrzeb Tadeusza Jagodzińskiego odbył się 13 lipca w Częstochowie.

(L. D.)

Cudzysłów

Godność i wartość społeczna człowieka zależy nie od tego, ile wyprodukował, tylko jakim jest człowiekiem. Jakie są jego wartości duchowe, moralne, zalety rozumu, woli i serca.

Reklama

Nie ma takich sytuacji, w których by jeszcze miłość nie miała czegoś do powiedzenia.

Stać z opuszczonymi rękami to nie jest postawa, która przystoi dzieciom Bożym. Przecież w najtrudniejszej nawet sytuacji Chrystus nie opuścił rąk, tylko je podniósł ku górze - na krzyż.

W normalnej Chrystusowej duchowości nie czekamy na rozkazy; spotykamy się w połowie drogi… Miłość nie pozwala nam czekać, aż rozkaz do nas dopłynie.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Polski himalaizm poniósł kolejną stratę. Podczas wspinaczki na szczyt Gasherbrum I zginął Artur Hajzer, jeden z najwybitniejszych polskich wspinaczy. Kilka miesięcy wcześniej podczas schodzenia z Broad Peak zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski.

„Rzeczpospolita” podała, że przybywa nieszczepionych dzieci. Rodzice coraz częściej odmawiają zaszczepienia swoich maluchów. Lekarze biją na alarm, że grozi nam wysyp chorób zakaźnych.

Związki zawodowe zapowiedziały, że od 11 września 2013 r. będą prowadziły akcje strajkowe. Podczas posiedzenia w Warszawie FZZ, „S” i OPZZ powołały Międzyzwiązkowy Krajowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy.

PO poniosła kolejną porażkę. W wyborach prezydenckich w Elblągu kandydat PiS Jerzy Wilk pokonał kandydatkę PO. Platforma rządzilła Elblągiem przez ostatnie 12 lat.

Pracę straci od września 2013 r. od 8 do 10 tys. nauczycieli. Wszystko z powodu reformy oświaty wprowadzonej przez poprzednią minister. Pracę stracą przede wszystkim nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych.

IPN chce ponownego zbadania stanu zdrowia gen. Wojciecha Jaruzelskiego. Opinia lekarzy wskazywała, że Jaruzelski nie może uczestniczyć w czynnościach procesowych ze względu na stan zdrowia. W ostatnim czasie okazało się jednak, że brał udział w hucznych uroczystościach urodzinowych.

Ewa Błasik, żona gen. Andrzeja Błasika, który zginął w katastrofie smoleńskiej, powiedziała, że kilka dni przed 10 kwietnia 2010 r. jej mąż mówił, że otrzymał sygnał o planowanym zamachu na statek powietrzny.

Poseł PiS Tomasz Kaczmarek złożył do Prokuratora Generalnego zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Zarzuty dotyczą projektu uchwały w sprawie wywozu odpadów.

Agnieszka Radwańska, która zachęcała do odważanego wyznawania wiary chrześcijańskiej i w promocyjnym filmie układała z piłek tenisowych napis „Jezus”, została wykluczona z grona ambasadorów akcji „Nie wstydzę się Jezusa”. Powodem jest udział tenisistki w „rozbieranej” sesji zdjęciowej dla jednego z miesięczników.

Strony informacyjne opracowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI i BP KEP.

2013-07-16 08:11

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

10. rocznica kanonizacji dwóch Papieży – czcicieli Matki Bożej Jasnogórskiej

2024-04-27 15:16

[ TEMATY ]

Jasna Góra

rocznica

Adam Bujak, Arturo Mari/„Jan Paweł II. Dzień po dniu”/Biały Kruk

Eucharystię młodzieży świata na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło nocne czuwanie modlitewne, podczas którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż, ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

Eucharystię młodzieży świata
na Jasnej Górze w 1991 r. poprzedziło
nocne czuwanie modlitewne, podczas
którego wniesiono znaki ŚDM: krzyż,
ikonę Matki Bożej i księgę Ewangelii

10. rocznica kanonizacji dwóch wielkich papieży XX wieku, która przypada 27 kwietnia, jest okazją do przypomnienia, że nie tylko św. Jan Paweł II był człowiekiem oddanym Matce Bożej Jasnogórskiej i pielgrzymował do częstochowskiego sanktuarium. Był nim również św. Jan XXIII.

Angelo Giuseppe Roncalli, późniejszy papież Jan XXIII, od młodości zaznajomiony z historią Polski, zwłaszcza poprzez lekturę „Trylogii”, upatrywał w Maryi Jasnogórskiej szczególną Orędowniczkę. Tutaj pielgrzymował w 1929 r. Piastując godność arcybiskupa Areopolii, wizytatora apostolskiego w Bułgarii ks. Roncalli 17 sierpnia 1929 r. przybył z pielgrzymką na Jasną Górę. Okazją było 25-lecie jego święceń kapłańskich. Późniejszy papież po odprawieniu Mszy św. przed Cudownym Obrazem zwiedził klasztor i sanktuarium, a w Bibliotece złożył wymowny wpis w Księdze Pamiątkowej: „Królowo Polski, mocą Twojej potęgi niech zapanuje pokój obfitości darów w wieżycach Twoich”.

CZYTAJ DALEJ

Premier Włoch: papież weźmie udział w szczycie G-7

2024-04-26 18:35

[ TEMATY ]

Włochy

papież Franciszek

grupa G7

PAP/GIUSEPPE LAMI

Papież Franciszek weźmie udział w szczycie G7 w dniach 13-15 czerwca, który odbędzie się w Borgo Egnazia w Apulii - ogłosiła premier Włoch Giorgia Meloni. Włochy obecnie przewodniczą Radzie G7.

Jak wiadomo, Stolica Apostolska nie należy do G7. Papież weźmie zatem udział w sekcji poświęconej krajom zaproszonym, która zajmie się sztuczną inteligencją. Stolica Apostolska wezwała do powołania światowego organu ds. sztucznej inteligencji na ostatnim Zgromadzeniu Ogólnym ONZ, a papież Franciszek poświęcił temu tematowi orędzia na Światowy Dzień Pokoju i Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu w 2024 roku.

CZYTAJ DALEJ

Papież jedzie na Biennale w Wenecji – Watykan i sztuka współczesna

2024-04-27 11:06

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Jutro papież papież Franciszek odwiedzi Wenecję. Okazją jest trwająca tam 60. Międzynarodowa Wystawa Sztuki - Biennale w Wenecji. Ojciec Święty odwiedzi Pawilon Stolicy Apostolskiej, który w tym roku znajduje się w więzieniu dla kobiet, a prezentowana w nim wystawa nosi tytuł - "Moimi oczami". Wizyta papieża potrwa około pięciu godzin obejmując między innymi Mszę św. na Placu św. Marka. Planowana jest również prywatna wizyta w bazylice św. Marka. Jak się podkreśla, papieska wizyta będzie "kamieniem milowym w stosunku Watykanu do sztuki współczesnej".

Zapraszając Włocha Maurizio Cattelana do pawilonu Watykanu na 60. Biennale Sztuki w Wenecji, Kościół katolicki pokazuje, że jest otwarty na niespodzianki. Cattelan zyskał rozgłos w mediach w 1999 roku, prezentując swoją instalację naturalistycznie przedstawiającą papieża Jana Pawła II przygniecionego wielkim meteorytem i szkło rozsypane na czerwonym dywanie, które pochodzi z dziury wybitej przez meteoryt w szklanym suficie. Budzące kontrowersje dzieło Cattelana było wystawione również w Warszawie, na jubileuszowej wystawie z okazji 100-lecia Zachęty w grudniu 2000 r. „Dziewiąta godzina” - tak zatytułowano dzieło, nawiązując do godziny śmierci Jezusa - została wówczas uznana za prowokacyjną, a nawet obraźliwą. Ale można ją również interpretować inaczej: Jako pytanie o przypadek i przeznaczenie, śmierć i odkupienie. I z tym motywem pasowałby nawet do watykańskiej kolekcji sztuki nowoczesnej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję