Reklama

Krzyż – znak odkupienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla każdego wierzącego Krzyż jest przedmiotem głębokiej refleksji. Książka Jana Urygi pt. „Krzyż – znak odkupienia” pozwala wzbogacić tę refleksję o wiedzę naukową i historyczną. Autor przypomina, że kara śmierci przez ukrzyżowanie stosowana była w starożytności, już co najmniej jedenaście wieków przed Chrystusem. Wykonywano ją często w państwie Aleksandra Wielkiego, ale już w prawie rzymskim była ona zastrzeżona tylko dla niektórych przestępstw, bo Rzymianie uważali ją za wyjątkowo okrutną i hańbiącą. „Dopiero gdy do krzyża przybito Jezusa z Nazaretu, ten znak hańby został przewartościowany w znak życia, miłości i braterstwa” – podkreśla autor.

Ukrzyżowanie dokonało się w konkretnym czasie i miejscu – Jezus musiał przejść trasę skazańców, która prowadziła głównymi ulicami miasta na Golgotę. Jan Uryga przypomina, że kult oddawany miejscom drogi krzyżowej Jezusa w Jerozolimie wraz z rozwojem chrześcijaństwa rozszerzał się i doprowadził do powstania nabożeństwa Drogi Krzyżowej, natomiast od XV wieku datuje się rozwój Drogi Krzyżowej poza Jerozolimą i budowanie kalwarii ze stacjami Męki Pańskiej. Najstarsza kalwaria w Polsce znajduje się w Kalwarii Zebrzydowskiej, a na jej wzór powstały inne, np. Kalwaria Pakoska nad Notecią, Kalwaria Wejherowska na Pomorzu, Kalwaria Pacławska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na zbiór informacji i refleksji zawartych w książce Jana Urygi składają się również rozdziały poświęcone relikwiom Męki Pańskiej, które przetrwały do naszych czasów, jak fragmenty Krzyża Świętego i korony cierniowej, całun znajdujący się w Turynie, tunika, gwoździe i włócznia. Ukrzyżowanie Zbawiciela było częstym tematem w różnych dziedzinach sztuki. Autor opisuje najsłynniejsze dzieła różnych epok, których twórcy przedstawiali cierpienie i śmierć Jezusa.

Krzyż to również „znak, któremu sprzeciwiać się będą” – tak było w historii, tak jest w naszych czasach. Dlatego warto sięgnąć po książkę Jana Urygi, aby nasza duchowa refleksja o Krzyżu stała się pełniejsza.

Jan Uryga, „Krzyż – znak odkupienia”, Wydawnictwo Duszpasterstwa Rolników, ul. Modra 23, 87-807 Włocławek, tel. (54) 235-52-61, 518-014-584, tel./fax (54) 235-59-65, www.wydawnictwodr.pl, e-mail: wydawnictwo@wydawnictwodr.pl.

2014-04-01 14:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przerażający rekord Planned Parenthood. W placówce wykonuje się średnio 1102 aborcje dziennie

2025-05-14 15:48

[ TEMATY ]

aborcja

Planned Parenthood

Adobe Stock

Planned Parenthood opublikowało swój roczny raport za rok podatkowy 2023–2024. Odnotowało w tym roku łączny przychód przekraczający 2 miliardy dolarów, z czego 792,2 miliona dolarów pochodziło ze środków federalnych. Oznacza to, że zyski organizacji pochodzą w około 40% z pieniędzy wszystkich Amerykanów. Ponieważ jednak wiele stanów ma własne plany finansowania, rzeczywisty procent będzie prawdopodobnie znacznie wyższy.

Ze sprawozdania wynika, że ​​w tym okresie Planned Parenthood przeprowadziło 402 230 aborcji, co stanowi wzrost o 2,42% w porównaniu z rokiem poprzednim, kiedy liczba ta wyniosła 392 715. Oznacza to, że w placówkach aborcyjnego giganta wykonuje się średnio 1102 aborcje dziennie, czyli 46 na godzinę. Liczby te odzwierciedlają tendencję wzrostową w porównaniu z poprzednimi raportami: w latach 2021–2022 odnotowano 374 155 aborcji, w porównaniu z 354 871 w 2019 r. Raport został skrytykowany za fakt, że nie przedstawiono w nim szczegółów dotyczących dystrybucji pigułek poronnych, praktyki, która według niektórych szacunków stanowi nawet 80% wszystkich aborcji w niektórych stanach. Badaczka Katherine Van Dyke zauważyła, że ​​to pominięcie może oznaczać, że rzeczywista liczba aborcji jest jeszcze wyższa, niż się podaje.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: jakich zmian dokona Leon XIV w Kurii Rzymskiej

9 maja, dzień po swoim wyborze na Stolicę Piotrową papieża, „Leon XIV wyraził wolę, aby szefowie i członkowie instytucji Kurii Rzymskiej, a także sekretarze i przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego tymczasowo kontynuowali pełnienie swoich urzędów donec aliter provideatur. Ojciec Święty pragnie bowiem zapewnić sobie pewien czas na refleksję, modlitwę i dialog przed dokonaniem jakichkolwiek nominacji lub ostatecznego potwierdzenia”. Tym niemniej zdaniem Marco Manciniego można w najbliższym czasie oczekiwać kliku nominacji.

Jednym z pierwszych stanowisk do obsadzenia w Kurii będzie z pewnością stanowisko prefekta Dykasterii ds. Biskupów oraz przewodniczącego Papieskiej Komisji ds. Ameryki Łacińskiej, które do swego wyboru pełnik kard. Robert Francis Prevost.
CZYTAJ DALEJ

Watykan: Papież Leon XIV przyjął na audiencji abp. Swiatosława Szewczuka

2025-05-15 12:57

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

flickr.com/episkopatnews

Światosław Szewczuk

Światosław Szewczuk

Papież Leon XIV przyjął w czwartek na audiencji arcybiskupa większego kijowsko-halickiego, zwierzchnika Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego arcybiskupa Swiatosława Szewczuka. W opublikowanym w czwartek wywiadzie prasowym stwierdził on, że Ukraina potrzebuje wizyty papieża.

W wywiadzie dla dziennika "Il Messaggero" arcybiskup większy kijowsko-halicki przypomniał, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaprosił nowego papieża. Rozmawiali przez telefon w poniedziałek.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję