Reklama
Z WATYKANU
4
Z POLSKI I ZE ŚWIATA
W sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie 30 marca br. podczas uroczystej Eucharystii kard. Stanisław Dziwisz poświęcił i przekazał lampiony Kanonizacyjnej Iskry Miłosierdzia światła, które wkrótce dotrze do parafii w całej Polsce i nie tylko!
5
6
Z POLSKI
7
JASNOGÓRSKA MODLITWA O POKÓJ NA ŚWIECIE
Członkowie Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, którego jestem damą, od pięciu lat odprawiają swoje rekolekcje w pierwszym tygodniu Wielkiego Postu.
10-11
27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
Żyjemy zbliżającą się kanonizacją Jana Pawła II i inne daty idą jakby w zapomnienie, dlatego dobrze, że „Niedziela” przypomina datę 2 kwietnia 2005 r. Właśnie minęła dziewiąta rocznica śmierci naszego wielkiego Rodaka.
12-14
ŚWIADECTWO PRZYJACIELA JANA PAWŁA II
Ks. prof. Tadeusz Styczeń o ostatnich chwilach życia Jana Pawła II
15
27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
Pierwszymi słowami, jakie wypowiedział papież Jan Paweł II w czasie Mszy św. inaugurującej pontyfikat 22 października 1978 r., były: „Nie lękajcie się (...) przyjąć władzy Chrystusa. Dopomóżcie papieżowi i wszystkim, którzy chcą służyć Chrystusowi i służyć człowiekowi przez Chrystusa. Nie lękajcie się!
16
Krzyż Roku Świętego, przekazany młodzieży przez Ojca Świętego Jana Pawła II na zakończenie Wielkiego Jubileuszu Odkupienia 22 kwietnia 1984 r., stał się „Krzyżem Młodych”, „Krzyżem Pielgrzymującym”, a po pewnym czasie otrzymał tytuł: „Krzyż Światowych Dni Młodzieży”.
Mówienie o prawdzie sprawia zawsze wiele trudności. Panuje bowiem przeświadczenie, że każdy posiada swoją prawdę, dlatego mówienie o jedynej i absolutnej prawdzie jest niestosowne, a nawet niemożliwe
17-18
27 KWIETNIA 2014 - KANONIZACJA JANA PAWŁA II
19
650. ROCZNICA KONSEKRACJI KATEDRY WAWELSKIEJ
Kraków lubi rocznice. Szczególnie dlatego, że w królewskim mieście częściej świętuje się rocznice chwalebne niż rocznice klęsk. Jedną z nich jest 650. rocznica konsekracji katedry wawelskiej pw. Świętych Stanisława i Wacława, którą świętowaliśmy 28 marca br.
22-23
CYKL: PRZEZ KRZYŻ I MĘKĘ ŚWIAT ODKUPIĆ RACZYŁ
Pasja czyli opis męki Pana Jezusa opowiedziana przez bł. Annę Katarzynę Emmerich, augustiankę z Dülmen w Niemczech (1774 1824), ciągle pojawia się na półkach księgarskich w nowych wydaniach
26-27
40 DNI SOLIDARNOŚCI Z MISJONARZAMI
Kościół ma naturę misyjną i jest posłany przez Boga, by głosić Ewangelię wszystkim ludziom. To zadanie wypełnia od czasów apostolskich.
28
NA WIELKI POST
Taki tytuł nosi niezwykła książka, która pomoże czytelnikom przygotować się do przeżywania kanonizacji Jana Pawła II, Wielkiego Postu oraz do wyjazdu do Wiecznego Miasta.
30
WIARA I ŻYCIE
Nazywany był „dobrym papieżem Janem”, „Janem Uśmiechniętym” i „Janem Pokornym”. Beatyfikowany w 2000 r. przez papieża Jana Pawła II, zapisał się w sercach wiernych jako osoba o wielkim duchu, pełna miłości bliźniego i żywej wiary.
„Oskar i pani Róża” francuskiego pisarza Érica-Emmanuela Schmitta to książka o losach chorego na raka chłopca. Niestety, medycyna wyczerpuje swoje możliwości i Oskar czeka na zbliżającą się śmierć.
31
LITURGIA TYGODNIA
Liturgia słowa piątej niedzieli Wielkiego Postu nawiązuje wprost do treści jednej z głównych prawd naszej wiary, jaką jest przekonanie o zmartwychwstaniu naszego ciała.
32-33
FELIETONY
Made in EU, czyli wyprodukowano w Unii Europejskiej, to coraz częściej spotykany napis na produktach w polskich sieciach handlowych. Unia Europejska składa się z 28 państw i dany towar nie może być produkowany wszędzie jednocześnie. Najczęściej pochodzi z jednego kraju.
Z czego bowiem miałby być rozliczany premier Tusk i jego rząd, jeśli nie z „bolesnych problemów”? Może z tego, jak członkowie rządu wyglądają na zdjęciach w gazetach lub na ekranach telewizorów? Czy jak się prezentują u redaktora Lisa? Wolne żarty
35
ROZMAWIAMY O POLSCE
Rozmowa o zagrożeniu bezpieczeństwa Polski i potrzebie wzmocnienia patriotyzmu
36-37
INTERWENCJE
Trwa protest zdesperowanych rodziców dzieci niepełnosprawnych, którzy żądają jednego natychmiastowej podwyżki świadczenia pielęgnacyjnego do wysokości najniższej krajowej, czyli 1300 zł
38
Z PRASY ZAGRANICZNEJ
39
PROTEST RODZICÓW NIEPEŁNOSPRAWNYCH DZIECI
19 marca 2014 r. w sejmie rozpoczął się protest rodziców przeciwko oszustwu premiera, który przed pięciu laty zapowiedział korzystne zmiany finansowe dla rodziców i opiekunów niepełnosprawnych dzieci.
40-41
UDERZENIE W PRAWA NATURY
Polski rząd wspiera osoby z zachwianą tożsamością płciową, wychodzi z własną propozycją procedury tzw. zmiany płci, wykracza poza swe kompetencje publiczne.
42-43
Raport GUS „Warunki życia rodzin w Polsce” ujawnia szczegóły dotyczące dramatycznej sytuacji materialnej znacznej części społeczeństwa. Nieudolna polityka rządu PO-PSL, który bagatelizuje problemy najuboższych, najbardziej dotyka polskie dzieci.
43-44
4. ROCZNICA KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ
- Wierzę, że wszystko, czego doświadczam, ma głęboki sens - mówi Dorota Skrzypek, wdowa po Sławomirze Skrzypku.
Cztery lata po katastrofie nadal nie znamy odpowiedzi na najistotniejsze pytania. Najważniejsza część wniosków o pomoc prawną do Rosjan jest niezrealizowana od 2010 r.
46-49
FAKTY I KOMENTARZE
...tak się wzruszał, obejmował i przytulał premiera Tuska, tak godnie znosił te nikczemne podejrzenia...
50
ZAPOWIEDZI TELEWIZYJNE
Transmisja Mszy św. kanonizacyjnej dwóch błogosławionych Papieży, „Poranki TVP INFO” z Watykanu i „Wiadomości” z Rzymu, cykl „Metr od świętości”, a także wyjątkowe koncerty, filmy, specjalne wydania programów, liczne relacje i gorące komentarze oraz nowy serwis
52
Z „NIEDZIELĄ" NA CO DZIEŃ
Z drożdży przygotować rozczyn, dodając do nich odrobinę letniej wody, mąki i cukru. Pozostawić w ciepłym miejscu na ok. 20 minut. Mąki przesiać. Do rozczynu dodać wszystkie składniki, wymieszać, dobrze wyrobić i odstawić do wyrośnięcia. Potem ciasto jeszcze raz wyrobić i wyłożyć do 2 podłużnych, wąskich foremek.
54
NIEDZIELA MŁODYCH
Z biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej Antonim Długoszem delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Młodzieży Nieprzystosowanej Społecznie rozmawia Małgorzata Godzisz
55-58
Niedziela bielsko-żywiecka
W piątą niedzielę Wielkiego Postu podtrzymujemy liturgiczny zwyczaj zasłaniania w świątyni krzyży. Od tego momentu w kościołach będziemy oglądać „crux velata” krzyż zasłonięty.
W wigilię uroczystości Zwiastowania Pańskiego, które obchodzone jest w Kościele jako Dzień Świętości Życia, biskup Roman Pindel celebrował Eucharystię w katedrze św. Mikołaja w Bielsku-Białej. W modlitwie wzięli udział m.in. przedstawiciele środowisk prorodzinnych i obrońcy życia.
Piękna, wyjątkowo ciepła sobota. 22 marca br. wierni, w tym głównie dzieci i młodzież, spotkali się na rejonowym spotkaniu misyjnym, zorganizowanym tym razem w kościele Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie.
Niedziela częstochowska
Chyba nikogo nie dziwi fakt, że stałym elementem seminaryjnej drogi do kapłaństwa są rekolekcje i tzw. dni skupienia. Tym bardziej, że czas Wielkiego Postu sprzyja im, jak żaden inny.
Tak się dzieje, że obok poprawności życiowej rejestrujemy także zachowania, których nie można określić jako dobre, błogosławione.
Z Janem Szymą, przewodniczącym Stowarzyszenia Przyjaciół Gaude Mater, rozmawia Anna Cichobłazińska
Niedziela podlaska
Czwarty raz w roku szkolno-akademickim 2013/14 młodzież z Ruchu Światło-Życie Diecezji Drohiczyńskiej spotkała się na Diecezjalnej Szkole Animatora. Zjazd miał miejsce w dniach 14-16 marca i odbył się w sercu Podlasia Drohiczynie.
Z Robertem Płockim, nadleśniczym Nadleśnictwa Sokołów, o funkcjonowaniu przedsiębiorstwa i niepokojach związanych z nowelizacją ustawy o Lasach Państwowych, rozmawia Jadwiga Ostromecka
Niedziela kielecka
Natalia Piec z domu Książek wspomina, z ogromnym wzruszeniem, egzekucję na kolegach Tadziku i Henryku Barankach. I na ich rodzicach, i babci za ukrywanie Żydów.
W Wielkim Poście tuż przed Niedzielą Palmową to najlepszy czas, aby zawitać do kościoła klasztornego w Imbramowicach i uklęknąć przed słynącym łaskami wizerunkiem Cierpiącego Pana Jezusa.
Duszpasterze przypominają: okres Wielkiego Postu to czas, kiedy każdy chrześcijanin powinien podjąć postanowienie, aby stawać się lepszym. Postanowienia mogą być różne. Ważne jest, aby w nich wytrwać i nie dać się skusić szatanowi.
Niedziela małopolska
Katedra Wawelska to żywa księga, nad którą pochylamy się dzisiaj z wielkim pietyzmem i miłością. Pomimo upływu wieków, ta katedra wciąż pulsuje życiem.
Niektórzy mówią: „Nie należy sądzić książki po obwolucie” (Ray Bradbury, „451 stopni Fahrenheita”), inni: „Są książki, których grzbiety i okładki stanowią najlepszą ich część” (Karol Dickens). Kto ma rację?
Z bp. Janem Szkodoniem o współczesnej rodzinie, o kryzysie w małżeństwie i o sposobach radzenia sobie z problemami, rozmawia Agnieszka Konik-Korn.
Niedziela lubelska
Przed nami kolejne spotkanie związane z obchodami Światowych Dni Młodzieży (ŚDM) w Lublinie.
Jak co roku, środowisko rzemieślnicze Lubelszczyzny obchodziło swoje święto patronalne, przypadające w dzień św. Józefa.
Było to 25 lat temu 12 marca 1989 r. Wtedy w kościele pw. św. Antoniego Padewskiego w Lublinie odbyło się pierwsze spotkanie powołaniowe kandydatów do Legionu Maryi.
Niedziela legnicka
Nie ma antykoncepcji katolickiej. Są tylko naturalne metody planowania rodziny, uwzględniające integralną wizję człowieka, jako istoty cielesno-duchowej powiedział o. Wacław Chomik OFM.
Z jednej strony martwimy się, że małżeństwa się rozpadają, nie rodzą się dzieci, tak słabo jest pod względem życia rodzinnego, a z drugiej strony nie dajemy ludziom możliwości poprawienia tego stanu rzeczy podkreśla ks. Wolański.
Wieża to niewielka górnołużycka wieś leżąca na lewym brzegu Kwisy, nieopodal Gryfowa Śląskiego. Pamiątką po tamtych czasach jest cmentarz, w którego ocalenie zaangażowała się grupa pasjonatów i miejscowych mieszkańców.
Niedziela łódzka
Święty Józef, oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, to człowiek wierny Bogu. Z wiary czerpał siłę, ona kształtowała jego człowieczeństwo, ducha służby i ofiarności mówił bp Marian Florczyk z Kielc w archikatedrze łódzkiej.
Rodzina Ulmów jest symbolem tej szlachetnej części narodu polskiego, która w czasach pogardy pokazywała, co znaczy myśleć po Bożemu, kochać bliźniego i być człowiekiem podkreślił abp Marek Jędraszewski w homilii podczas Mszy św. połączonej z otwarciem wystawy „Sprawiedliwi wśród Narodów Świata.
Pierwsza niedziela Wielkiego Postu w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łodzi była szczególnym czasem modlitwy za poległych i pomordowanych Policjantów II RP, ofiary reżimu sowieckiego.
Niedziela przemyska
Abp Józef Michalik konsekrował 16 marca ołtarz w kościele pw. Świętej Trójcy jednej z najstarszych świątyń w Przemyślu. Obrzęd ten zalicza się do najważniejszych wydarzeń w historii kościoła.
Zaczęło się punktualnie o godz. 16 przy pełnej sali gości, to ważne, bo przecież nasz parafia jest niewielka, o godz. 18 zaplanowaliśmy powitać kolejny „tłum” widzów na kolejnym spektaklu. I tak się też stało!
Postać stojącego przy Krzyżu żołnierza rzymskiego, który wedle słów Ewangelii przebił ciało Zbawiciela, od wieków budziła zainteresowanie i kontrowersje.
Niedziela rzeszowska
W trakcie rocznego pontyfikatu Ojciec Święty Franciszek kilkukrotnie zwrócił uwagę na konieczność promocji powołań kapłańskich i zakonnych.
Pogrzeb płk. Leopolda Lisa-Kuli stał się dla rzeszowian okazją do zamanifestowania uczuć patriotycznych w kształtującym się dopiero państwie. Uroczystość miała miejsce 17 i 18 września 1932 r.
Jakie działania Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Rzeszowskiej podejmie w najbliższym czasie?
Niedziela sandomierska
W tym roku maturzyści sandomierscy przybywali na Jasną Górę w dwóch turach: 27 i 28 marca. W pierwszej grupie było ponad 1,5 tys. uczniów. Drugiego dnia w klasztornych murach zjawiała się, naszym zdaniem, znacznie większa liczba maturzystów.
Gdy wiele lat temu pojawiła się propozycją wprowadzenia Kart Dużej Rodziny spotkało się to najpierw z krytyką. Przeciwnicy utrzymywali, że dużej rodzinie bardziej potrzebna jest zastrzyk gotówki niż zniżki do kina czy na basen, bo „oni i tak tam nie chodzą”.
22 marca wspólnota parafialna w Dzikowcu poprzez modlitwę wyraziła Bogu wdzięczność za 36-letnie świadectwo Sługi Bożego.
Niedziela sosnowiecka
W Galerii Sztuki „Elektrownia” w Czeladzi zaprezentowano wystawę: „August Hlond prymas czasu narodowych wyborów”.
Po 100 latach od momentu konsekracji bazyliki Najświętszej Maryi Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej (1912 r.) wierni tam przybywający mogą uwielbiać Chrystusa za dzieło zbawienia podążając nową drogą krzyżową namalowaną przez Zofię i Stanisława Wywiołów.
Na Jasnej Górze trwa sezon pielgrzymowania młodzieży maturalnej. W czwartek 20 marca Matce Bożej powierzali nadchodzący egzamin dojrzałości oraz wybór przyszłej drogi życiowej młodzi ludzie z diecezji sosnowieckiej.
Niedziela świdnicka
Już po raz kolejny w całej Polsce odbędą się światowe diecezjalne spotkania młodych ze swoimi biskupami. Spotkania te nawiązują do Światowych Dni Młodzieży, które z inicjatywy Jana Pawła II odbywają się od 1985 r. co dwa, trzy lata w różnych miejscach świata. Najbliższe odbędą się w 2016 r. w Krakowie.
Kilka tysięcy wiernych z całej diecezji, kilkuset kapłanów uczestniczyło w centralnych uroczystościach jubileuszowych 10-lecia powołania diecezji świdnickiej i sakry biskupiej jej pierwszego ordynariusza bp. Ignacego Deca.
Czwarta pielgrzymka (1991 r.) pielgrzymka z komentarzem do dziesięciu przykazań; pielgrzymka, podczas której Papież odwiedził piętnaście miast. Miała ona za hasło słowa: „Bogu dziękujcie (…) Ducha nie gaście” (por 1 Tes 5,18-19).
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Jubileusz 40-lecia święceń biskupich bp. seniora Jana Gałeckiego zgromadził w bazylice archikatedralnej w Szczecinie liczne grono dostojnych gości, którzy pragnęli złożyć dziękczynienie za tak wiele lat ofiarnej służby pełnionej w Kościele szczecińsko-kamieńskim.
Ks. kan. Franciszek Morawski W swoim kapłańskim życiu spędził 53 lata w parafii pw. Niepokalanego Serca NMP w Barlinku. Wychowywał pokolenia barlinian, sprawował wśród nich sakramenty, katechizował, odprowadzał na miejsce spoczynku. Dla wielu był przewodnikiem duchowym.
Prof. dr hab. Beata Karakiewicz urodziła się 25 marca 1965 r. w Trzebiatowie w rodzinie inteligenckiej. Po ukończeniu szkoły średniej w 1985 r. podjęła naukę w Medycznym Studium Zawodowym na Wydziale Położnych w Szczecinie.
Niedziela toruńska
Trwamy w okresie Wielkiego Postu, kiedy to w naszych sercach i przed naszymi oczami widnieje zbawczy krzyż Chrystusa Pana. Ten krzyż, który pochyla się nad naszymi grzechami i bierze je na siebie, abyśmy znów stali się dziećmi Bożymi.
Grupa ministrantów i lektorów z parafii pw. św. Mikołaja w Chełmży 15 lat temu miała niezwykłą okazję dwukrotnego spotkania się z Janem Pawłem II.
Z Januszem Klamanem rozmawia Anna Głos.
Niedziela warszawska
W Niedzielę Palmową podwarszawska Góra Kalwaria zamieni się w Nową Jerozolimę. Na ulice wyjdą mieszkańcy Jerozolimy, przed Piłatem stanie Jezus, oskarżony przez faryzeuszy i dostojnikow żydowskich, rzymscy żołnierze powiodą Go na Golgotę.
Rozmowa z nowym rzecznikiem diecezji warszawsko-praskiej, pierwszym świeckim dziennikarzem, który został rzecznikiem diecezji Kościoła katolickiego.
Biografia o. Joachima Badeniego, dominikanina.To postać niezwykła, mistyk i bywalec nocnych klubów, arystokrata mający własnego lokaja i samochód, który wstąpił do zakonu. Postać barwna, niezwykła.
Niedziela wrocławska
Kościół funkcjonuje w sieci coraz sprawniej, posługując się nie tylko słowem, ale dźwiękiem i obrazem. Skąd bierze pomysły i na czym opiera swoją działalność?
Żona, mama czworga wspaniałych, energicznych dzieci, doktorantka. Dobrze dogaduje się z Panem Bogiem. O Wielkim Poście mówi, że jest intensywnym czasem nawracania, odkrywania siebie i naprawiania relacji.
Młodzież. To dla niej Papież Polak był przyjacielem. To dla niej w 1985 r. zapoczątkował spotkania, które organizowane w formie religijnego festiwalu skupiały młodych z całego świata.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Przychodzimy do was z uczuciem wdzięczności właśnie za to, że ongiś z waszej ziemi, z Zamku Bełskiego, obraz Matki Bożej, z woli ówczesnego księcia opolskiego, powędrował przez dalekie Opole, ku Jasnej Górze.
Z ks. Pawłem Słonopasem rozmawia Łukasz Kot.
Pomysł budowy Zakładu Naukowo-Wychowawczego zrodził się w głowach dwóch zacnych jezuitów w latach 80. XIX wieku.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Tegoroczny Festiwal Życia pod hasłem: „Kto w rodzinie, ten nie zginie” odbywał się w Zielonej Górze w dniach 24-30 marca.
Już po raz dziesiąty uczniowie lubuskich szkół ponadgimnazjalnych mieli okazję pochylić się nad tematem „Młodzież w nauczaniu Jana Pawła II”. Konkurs Papieski odbył się 29 marca, tradycyjnie w Zespole Szkół Budowlanych w Zielonej Górze.
W kolejnej części cyklu przygotowującego do 25. rocznicy koronacji obrazu rokitniańskiego pokazujemy, co pielgrzym może znaleźć w Rokitnie od strony duchowej. Gdzie i jak może się modlić, w których miejscach się zatrzymać, na co zwrócić uwagę.