Reklama

Polska

Młodych spoko… spotkanie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz kolejny w całej Polsce, jak również na całym świecie odbędą się światowe diecezjalne spotkania młodych ze swoimi biskupami. Spotkania te nawiązują do Światowych Dni Młodzieży, które z inicjatywy Jana Pawła II odbywają się od 1985 r. co dwa, trzy lata w różnych miejscach świata. Najbliższe odbędą się w 2016 r. w Krakowie. Będą przebiegały pod hasłem: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią” (Mt 5,7). Natomiast tegoroczne spotkanie młodych diecezji świdnickiej odbywa się pod hasłem zaczerpniętym również z Ewangelii wg św. Mateusza: „Ubodzy w duchu” (Mt 5,3). Dlaczego tak wielką wagę Kościół przywiązuje do duszpasterstwa młodych? Choć odpowiedź wydaje się być oczywista, bo przecież młodzi to przyszłość, spróbujmy jednak przyjrzeć się temu wydarzeniu troszkę głębiej, pytając o tę inicjatywę duszpasterzy i samą młodzież.

W pochodzie wiary

Jesteśmy w drodze jako ludzie i pokolenia. Jedni odchodzą, drudzy przychodzą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Ciągle potrzeba, aby w tym pochodzie wiary odkrywać obecność Boga – dzieli się ks. Krzysztof Ora z Wydziału Duszpasterskiego Świdnickiej Kurii Biskupiej. – Potrzebni więc są ludzie, którzy będą nieśli dalej to orędzie Ewangelii. Młodzi ludzie, którzy doświadczą Bożej obecności, są tymi, którzy w swoim środowisku dają świadectwo – podkreśla ks. Ora. – Spotkanie Młodych to coroczna inicjatywa, ale tegoroczna jest szczególna, rozpoczyna bowiem trzyletnie przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, jakie się odbędą w 2016 r. w Krakowie – zauważa ks. Krzysztof. – Jest więc to też taka próba sił, mobilizacja, będziemy gospodarzami, potrzebujemy więc struktur, czyli ludzi, którzy przyjmą, ugoszczą młodych z całego świata. Tegoroczne hasło – „Ubodzy w duchu” – jest zaczerpnięte z tego tryptyku zaproponowanego przez Komisję Watykańską jako przygotowanie do Światowych Dni Młodych w Krakowie. W centrum więc spotkania będzie Słowo Boże – wyjaśnia duszpasterz. – Zapraszam młodzież do Świdnicy, o szczegóły można pytać katechetów, księży w parafiach – zachęca kapłan.

Reklama

Nieodrobiona lekcja

Piszący te słowa, doskonale pamięta hasło czwartej pielgrzymki Papieża Polaka do Ojczyzny w 1991 r. „Bogu dziękujcie ducha nie gaście!”. W specjalnym telegramie poprzedzającym pielgrzymkę Papież napisał m.in. takie słowa: „Na obecnym etapie nieodzowna jest (…) taka wielka ogólnospołeczna modlitwa, abyśmy umieli czynić dobry użytek z wolności i stopniowo odbudowali całe polskie życie w nowych warunkach, przezwyciężając kryzysy społeczno-ekonomiczne, ale także kryzysy moralne”. Natomiast już po pielgrzymce podczas audiencji generalnej w Watykanie Papież powiedział: „Idąc za hasłem «Ducha nie gaście», skoncentrowałem moje nauczanie w Polsce na gruncie Dekalogu oraz ewangelicznego przykazania miłości. Wydaje się, że jest to droga najwłaściwsza do odbudowy samych założeń, na których życie ludzi i narodu związanego od 1000 lat z chrześcijaństwem, może się nadal budować w sposób prawidłowy”. Dobrze wiemy, że w 1991 r. pielgrzymka miała dwie odsłony, czerwcową i sierpniową. Wtedy bez mała 2 miliony młodych ludzi wzięło udział w Światowym Dniu Młodzieży. Dzisiaj, kiedy stoimy w przededniu kanonizacji Jana Pawła II, warto sięgnąć do jego przesłania miłości opartej na Dekalogu. Hymnem sierpniowego spotkania była radosna pieśń „Abba Ojcze”. Gestem wspierającym te słowa były złączone i uniesione miliony rąk młodych ludzi z całego świata. Piękny, wymowny gest solidarności, miłości i jedności. Potrzeba, aby takie gesty niosły to orędzie Bożej obecności w życiu człowieka i narodów także i dziś, kiedy świat jest tak podzielony i niespokojny. Ważne, aby młodzi ludzie podjęli wyzwanie, jakie przed ponad dwudziestu laty postawił Jan Paweł II – Dekalog – jako plan życia dla każdego z osobna i całego społeczeństwa. Ta lekcja jest wciąż nieodrobiona.

Reklama

Niechciana katecheza

W trzecim dniu wspomnianej pielgrzymki dramatycznie przebiegła Msza św. na lotnisku w podkieleckim Masłowie, gdzie Ojciec Święty skierował do słuchających ostre słowa, podnosząc głos: „Chciałbym tu zapytać tych wszystkich, którzy za tę moralność małżeńską, rodzinną mają odpowiedzialność, tych wszystkich: czy wolno lekkomyślnie narażać polskie rodziny na dalsze zniszczenie. Nie można tutaj mówić o wolności człowieka, bo to jest wolność, która zniewala. (…) Może dlatego mówię tak, jak mówię, ponieważ to jest moja matka, ta Ojczyzna! To są moi bracia i siostry! I zrozumcie, wy wszyscy, którzy lekkomyślnie podchodzicie do tych spraw, zrozumcie, że te sprawy nie mogą mnie nie obchodzić, nie mogą mnie nie boleć! Łatwo jest zniszczyć, trudniej odbudowywać! Nie można dalej lekkomyślnie niszczyć!”. Wtedy nad zebranymi rozszalała się burza z piorunami, momentami zagłuszając papieskie słowa. W niektórych sektorach doszło nawet do objawów paniki, telewizja na krótko przerwała transmisję. „Widocznie ten wicher i ten deszcz był nam wszystkim potrzebny” – skomentował Jan Paweł II. Biskup Józef Zawitkowski nazwał nauczanie Papieża podczas czwartej pielgrzymki „Niechcianą katechezą”. Pisał: „Jak ten Papież widział daleko! Jak On wszystko widział, co nas spotka. Gdyby parlamenty, sejmiki i zebrania przypomniały sobie i narodom Dziesięć Bożych Słów, odmieniłoby się oblicze Ziemi i ludzkość byłaby serdeczna, a tak poszliśmy do Europy bezmyślnym stadem, wlokąc z sobą miłość i zdradę… zdeptaną dumę i honor i wiarę. Wstańcie, chodźmy stąd! Zachowajcie pamięć i tożsamość. Przyjdzie nowych ludzi plemię, co będą wiosną Kościoła i stróżami poranka”.

Nowych ludzi plemię

Papież Franciszek w orędziu na tegoroczne spotkanie młodych w diecezjach napisał takie słowa: „Drodzy młodzi, Jezus stawia przed nami wyzwanie, abyśmy odpowiedzieli na Jego propozycję życia, abyśmy postanowili, jaką drogą chcemy iść, żeby osiągnąć prawdziwą radość. Jest to wielkie wyzwanie wiary. Jezus nie bał się zapytać swoich uczniów, czy chcą rzeczywiście pójść za Nim, czy też raczej wolą odejść i pójść innymi drogami (por. J 6,67). A Szymon zwany Piotrem miał odwagę powiedzieć: «Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego» (J 6,68). Jeśli i wy będziecie umieli powiedzieć Jezusowi «tak», to wasze młode życie wypełni się znaczeniem i w ten sposób będzie owocne”.

Reklama

– Będzie moc! – odpowiada Przemek krótko i treściwie, na pytanie, czy ma zamiar wziąć udział w spotkaniu młodych.

– Przyjedziemy! – chóralnie odpowiada grupka młodzieży z liceum w Wałbrzychu.

– Nie muszę jakoś specjalnie namawiać do udziału w spotkaniu – opowiada jedna z katechetek z Wałbrzycha. – Młodzież, która systematycznie uczęszcza na katechezę, chętnie się angażuje w takie spotkania.

– Cieszę się na takie spotkania, można spotkać innych młodych ludzi – dzieli się Justyna.

– Dlaczego mamy się wstydzić swoich przekonań i wiary? – pyta Krzysztof. – Byłem w ubiegłym roku i planuję również w tym, to cenne spotkania, przypadają w Wielkim Poście, bardzo mi to odpowiada – podkreśla.

– Zachęcam moje dorastające dzieci do udziału, sam też biorę w nich udział – uśmiecha się Paweł, ojciec trzech synów. – Pamiętam spotkanie w 1991 r. w Częstochowie, opowiadałem im o tym, z ciekawością słuchali. Myślę, że najlepszą zachętą jest przykład.

– Będzie miło – radośnie mówi Jacek z gimnazjum. – Śpiew, modlitwa, Słowo Boże, czemu nie? Ja się na to piszę.

Reklama

Spotkanie już w najbliższą sobotę 12 kwietnia. Biskup Świdnicki zaprasza wszystkich do wspólnej modlitwy i rozważania Słowa Bożego. Początek o godz. 10.

Zaplanuj, zachęć innych i przyjdź koniecznie!

* * *

Program spotkania:

Hala Zawiszów

godz. 9.30 – recepcja

godz. 10-12
zawiązanie wspólnoty
konferencja: „Dusza uBoga czyta Słowo Boga” – ks. Mariusz Rosik (Wrocław)
pantomima
świadectwa
wspólne uwielbienie – animuje diakonia „Effatha” i chór „NaNaNa”
posiłek
praktyczny prezent „niespodzianka” dla każdego

godz. 12-13.30 – uliczna Droga Krzyżowa do katedry świdnickiej



Katedra

godz. 13.30 – adoracja Najświętszego Sakramentu i okazja do spowiedzi

godz. 14 – Eucharystia – przewodniczy bp Ignacy Dec

ok. godz. 15 – zakończenie spotkania

Miejsce spotkania: Hala Zawiszów – Świdnica, ul. Galla Anonima 1a

Wpisowe: 2 zł od uczestnika (wpłata w recepcji)



Ze względów organizacyjnych prosimy o zgłoszenia grup do 9 kwietnia br. do Wydziału Duszpasterskiego: duszpasterstwo@diecezja.swidncia.pl lub tel. 748-564-413 bądź 609-830-588

Koordynatorzy spotkania: rejon świdnicki (ks. P. Pojasek, ks. P. Wróblewski, ks. S. Bardas, ks. J. Górski), diecezjalny duszpasterz młodzieży – ks. D. Wargacki

2014-04-03 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dobro wielką ma moc

Plac Papieski w Starym Sączu, a na nim 5 różnorodnych namiotów, blisko 1000 uczestników z kilku krajów, 6 dni wyjątkowych rekolekcji - tak zapowiada się tegoroczna edycja Strefa Chwały Festiwal - rekolekcji Ludzi Nowej Kultury.

Stowarzyszenie Muza Dei wraz z Diecezją Tarnowską oraz Gminą Stary Sącz w terminie od 28 czerwca do 3 lipca organizuje na Placu Papieskim w Starym Sączu rekolekcje Strefa Chwały Festiwal. Z każdym rokiem wzrasta zainteresowanie tym wydarzeniem, ale jak zapewniają organizatorzy, tego lata będą w stanie przyjąć jeszcze więcej osób. Właśnie ruszyła rejestracja, a szczegółowe informacje odnośnie warunków uczestnictwa znajdują się na stronie www.strefachwalyfestiwal.pl. Należy pamiętać, iż liczba miejsc jest jednak ograniczona. Całość wydarzenia ma miejsce w kilku namiotach postawionych tuż przy Ołtarzu Papieskim, który zachowany został po wizycie Jana Pawła II. Największy z nich to główne miejsce spotkań, gdzie codziennie sprawowana jest Eucharystia, gdzie jest duża scena, a na niej sporo muzyki na najwyższym poziomie. To w tym namiocie mają także miejsce konferencje, panele, prezentacje różnych intrygujących środowisk i inicjatyw, a także modlitwa, uwielbienie, taniec.

CZYTAJ DALEJ

Tragiczny stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu - komentarz bp. Tadeusza Bronakowskiego

2024-05-06 14:26

[ TEMATY ]

alkohol

bp Bronakowski

Adobe Stock

Stan mentalności Polaków w odniesieniu do alkoholu jest tragiczny - stwierdza bp Tadeusz Bronakowski. W komentarzu dla KAI przewodniczący Zespołu ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych krytykuje samorządy za nie korzystanie z narzędzi umożliwiających ograniczenia w nocnym handlu alkoholem. Odnosi się też do policyjnego bilansu majówki na polskich drogach. - Obudźmy się wreszcie jako naród i popatrzmy na sprawę trzeźwości jako na polską rację stanu - apeluje biskup.

Bp Bronakowski wskazuje na brak konsekwencji oraz nierespektowanie wyników badań naukowych dotyczących uzależnień, zwłaszcza alkoholowych. Apeluje także: “Przeznaczajmy pieniądze na to, co nas wzmacnia i rozwija, a nie na alkohol - środek psychoaktywny, który niszczy nasze rodziny, zdrowie, pomyślność, który tak często zabija”.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej

2024-05-06 18:57

[ TEMATY ]

Gwardia Szwajcarska

PAP/EPA/FABIO FRUSTACI

W Watykanie odbyło się w poniedziałek zaprzysiężenie 34 nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej. Wydarzenie to odbywa się w rocznicę jedynej bitwy, jaką stoczyli jej żołnierze 6 maja 1527 r. podczas najazdu wojsk cesarza Karola V na Rzym. Szwajcarzy obronili wtedy papieża Klemensa VII.

W bitwie przed bazyliką Świętego Piotra, w rocznicę której obchodzone jest święto Gwardii Szwajcarskiej, zginęło 147 ze 189 papieskich gwardzistów.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję