Reklama

Niedziela Rzeszowska

550-lecie parafii w Niebylcu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Znalezienia Krzyża Świętego w Niebylcu ma bardzo długą, piękną i ciekawą historię. Ks. prał. Teofil Górnicki w materiałach zebranych do monografii Niebylca napisał: „Na początku był Jawornik”. Słowa te odnosił do lokacji miasta na terenie sąsiedniej wsi Jawornik. Parafrazując zatem sformułowanie ks. Teofila w odniesieniu do parafii, można śmiało powiedzieć: „Na początku była Konieczkowa”.

Parafia o tej nazwie wydzielona została z okręgów parafialnych Lutcza, Połomia i Czudec i uposażona 14 czerwca 1460 r. przez Marcjusza, Mikołaja, Jana i Stanisława Machowskich. Erygował ją 14 lipca 1464 r. biskup krakowski Jan Gruszczyński, zarazem kanclerz Rzeczypospolitej i ówczesny prymas Polski. Na życzenie fundatorów – braci Machowskich proboszczem został ks. Stanisław z Opatowa. Parafia miała więc patronat szlachecki.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Okręg parafialny od czasu erekcji obejmował Konieczkową, Jawornik i Nową Wieś, podczas gdy Jan Długosz wymienia Jawornik, Żarnową i Żyznów. Od 23 października 1509 r. przybywa nowo lokowane miasto Niebylec (jest to jedyny przypadek w powiecie pilzneńskim, że miasto należy do parafii wiejskiej), a w roku 1536 dochodzi ponadto wieś Sporna, która następnie znika. W roku 1595 okręg parafii Konieczkowa tworzą wsie Konieczkowa, Jawornik, Gwoźnica i miasteczko Niebylec. W 1608 r. przyłączona została do parafii Małówka.

Reklama

Nowo utworzona parafia należała do dekanatu dębickiego (pilzneńskiego), a od 1608 r. strzyżowskiego w diecezji krakowskiej, archidiakonacie sądeckim, oficjałacie pilzneńskim. Świątynia zaś była kościołem drewnianym, w stylu gotyckim, pod wezwaniem św. Marii Magdaleny, św. Stanisława i św. Mikołaja. W 1577 r. została zbeszczeszczona przez ówczesnego kolatora Piotra Machowskiego, zwolennika kalwinizmu i zamieniona na zbór protestancki. W roku 1722 kościół popadł w całkowitą ruinę, a w roku 1793 gubernium lwowskie nakazało przenieść go do Gwoźnicy Górnej. Dotrwał jednak do roku 1823, kiedy to podjęto decyzję o jego rozbiórce, i prawdopodobnie dopiero wówczas wykonano decyzję gubernium.

Reklama

W roku 1650 Janusz Romer, ówczesny właściciel Niebylca, wybudował tutaj kościół, natomiast 14 lipca 1650 r. biskup sufragan krakowski, Wojciech Lipnicki erygował w Niebylcu parafię. Kościół konieczkowski otrzymał wówczas statut wikarii wieczystej, przy której pozostała wieś Konieczkowa i Gwoźnica. W 1722 r. obie wsie należały już do parafii Niebylec. Kościół ten, po przeprowadzeniu gruntownego remontu w 1846 r., doczekał okupacji niemieckiej i został rozebrany w 1941 r. Wcześniej podejmowano wiele prób budowy nowego kościoła parafialnego. Jedną z nich była próba, podjęta przez ks. Błażeja Stopę (1909-15). Do wybudowania kościoła wówczas nie doszło, w 1911 r. wybudowano jedynie kaplicę cmentarną pw. Krzyża Świętego, która w okresie budowy pełnić miała rolę kościoła parafialnego. Współczesny kościół parafialny zbudowany został w latach 1937-43 jako kościół renesansowy, trójnawowy, o długości 33,77 m, szerokości 17,10 m i wysokości 27,75 m z kopułą, wg projektu inż. Tadeusza Mulickiego z Rzeszowa. Budowniczym kościoła był inż. Józef Urbanik ze Strzyżowa, a organizatorem prac ks. Franciszek Muras – w latach 1935-49 wikariusz, natomiast w latach 1949-66 proboszcz niebylecki. Kościół poświęcił jeszcze w stanie surowym ks. proboszcz Franciszek Strzępek, natomiast konsekrował go 12 czerwca 1956 r. bp Franciszek Barda. Świątynia nosiła tytuł Wniebowzięcia NMP oraz Znalezienia Krzyża Świętego. Z biegiem lat tytuł Wniebowzięcia NMP zanika, a upowszechnia się wezwanie Znalezienia Krzyża Świętego.

W roku 1782 obszar parafii powiększył się o Bliziankę i Gwoździankę, natomiast w roku 1864 odeszła Gwoźnica Dolna i Gwoźnica Górna, tworząc odrębna parafię. Parafia Niebylec nadal należała do dekanatu strzyżowskiego w archidiakonacie sądeckim i oficjałacie pilzneńskim, ale po I rozbiorze Polski w 1772 r. zmieniła się jej przynależność diecezjalna; w latach 1786 – 1806 parafia należała do nowo zorganizowanej diecezji tarnowskiej, w latach 1806 – 1992 wchodziła w skład diecezji przemyskiej, a od 25 marca 1992 r. należy do metropolii przemyskiej, diecezji rzeszowskiej i wchodzi w skład dekanatu czudeckiego. 23 sierpnia 2008 r. od parafii Niebylec odłączyła się wieś Jawornik, tworząc odrębną od niebyleckiej parafię pw. Matki Bożej Wspomożenia Wiernych.

Reklama

Parafia konieczkowsko-niebylecka zawsze miała szczęście do światłych i mądrych kapłanów. Kolejnymi proboszczami w okresie konieczkowskim byli ks. Stanisław z Opatowa, ks. Mikołaj (1513-27), ks. Marcin z Lubienia, ks. Stanisław Sroka (1576 – 1618), ks. Wawrzyniec Chmurowicz (1618-33). W okresie niebyleckim zaś kolejnymi proboszczami byli: ks. Jan Baltazarowicz (1650-86), ks. Tomasz Gołdowicz, ks. Andrzej Bieńkowski (1723-50), ks. Zygmunt Urbański (1751-65), ks. Jan Papużyński (1765-91), ks. Augustyn Filipowski (1791 – 1820), ks. Jan Michniowski (1820-33), ks. Andrzej Rogowski (1833-38), ks. Szymon Jedliński (1838-66), ks. Jan Mączyński (1866 – 1902), ks. Jan Drzewicki (1903-08), ks. Błażej Stopa (1909-15), ks. Jan Warzecha, administrator do stycznia 1916 r., ks. Franciszek Strzępek (1916-49), ks. Franciszek Muras (1949-66), ks. Jan Obara (1966-86), ks. Stanisław Stęchły (1986 – 2013). Obecnym proboszczem parafii Niebylec jest ks. dr Czesław Goraj, wikariusz w Niebylcu w latach 1999 – 2002. Parafia niebylecka obfituje w powołania kapłańskie. Wywodzi się stąd 17 kapłanów, a pierwszym z nich był ks. Teofil Górnicki z Niebylca, wyświęcony w 1917 r., ostatni kapelan św. Biskupa Józefa Sebastiana Pelczara.

Kończąc, pragnę w imieniu Księdza Proboszcza, pracujących tutaj kapłanów oraz całej wspólnoty parafialnej zaprosić na uroczystości jubileuszowe, które odbędą się 10 sierpnia br., a których centralnym punktem będzie jubileuszowa Msza św. pod przewodnictwem bp. Jana Wątroby, poprzedzona przedstawieniem historii parafii. Początek o godz. 10.30. W programie będzie także koncert pieśni maryjnej i patriotycznej w Konieczkowej, w miejscu na którym stał pierwszy kościół parafialny.

Zapraszamy zatem wszystkich kapłanów tutaj pracujących, księży rodaków oraz wszystkich zainteresowanych i w jakikolwiek sposób związanych z naszą parafią.

2014-07-31 09:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kościół pracuje w niedzielę

Niedziela Ogólnopolska 38/2019, str. 20

[ TEMATY ]

parafia

Karol Porwich/Niedziela

Niedziela jest dniem najważniejszej aktywności Kościoła, jest też największą szansą i wyzwaniem duszpasterskim.

Niedziela - dzień wolny od pracy. Chrześcijanie mogą swobodnie dzień święty święcić, a wszyscy inni – odpocząć po całym tygodniu i mieć czas dla rodziny. Oczywiście, żeby ktoś mógł świętować, inny musi mu w tym pomóc. Kościół pozostaje w niedzielę na służbie. Warto przypomnieć, że każda niedziela to mała Wielkanoc. Dlatego Kościół w niedzielę nie tylko pracuje, ale też ma najwięcej do zrobienia. Pamiętam pouczenie doświadczonego proboszcza, który mówił do młodego wikarego: „Pamiętaj, w kapłaństwie najważniejsze dni to weekendy, a przede wszystkim niedziele. Dla niedzieli powinieneś pracować cały tydzień! Już w poniedziałek powinieneś myśleć o niedzielnym kazaniu, we wtorek omówić z organistą oprawę muzyczną na niedzielne Msze św. W środę powinieneś się spotkać z ministrantami, żeby przećwiczyć liturgię, a w czwartek porozmawiać ze świeckimi zaangażowanymi w czytania i modlitwę wiernych. W piątek powinieneś porządnie się pomodlić i pościć za parafian, żeby przyszli na Mszę św. w niedzielę i wyszli z niej nawróceni. W sobotę powinieneś, razem z ludźmi, zadbać o porządek i piękny wystrój kościoła. Jak zmarnujesz niedzielę, to zmarnujesz całe duszpasterstwo!”.
CZYTAJ DALEJ

Szok... Unijna Komisja wzywa do zapewnienia dostępu do aborcji

2024-12-12 21:06

[ TEMATY ]

aborcja

Adobe Stock

Dokument rekomenduje wdrożenie programu ogólnego ochrony tzw. praw reprodukcyjnych i seksualnych, a także wzmocnienie implementacji Deklaracji Pekińskiej i Celów Zrównoważonego Rozwoju, promowanie równouprawnienia w zewnętrznych działaniach UE, m.in. poprzez integrację perspektywy płci w polityce klimatycznej i handlowej oraz wspieranie prawa kobiet do edukacji seksualnej, antykoncepcji oraz aborcji - alarmuje Ordo Iuris.

Komisja FEMM przygotowała projekt rekomendacji Parlamentu Europejskiego dla Rady UE w sprawie priorytetów Unii na 69. sesję Komisji ds. Statusu Kobiet ONZ (CSW). Dokument uwzględnia postulaty promujące równouprawnienie płci oraz ochronę praw kobiet w wymiarze globalnym, opierając się m.in. na Deklaracji Pekińskiej, Celach Zrównoważonego Rozwoju (SDG) i strategiach unijnych. Jednakże jednym z jego punktów jest zagwarantowanie dostępu do tzw. zdrowia reprodukcyjnego, w tym edukacji seksualnej i aborcji.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja częstochowska modliła się za swojego pierwszego metropolitę

– Miłość ukrzyżowanego Zbawiciela wraz z wierną miłością Maryi była przemożną siłą w życiu abp. Stanisława – powiedział abp Wacław Depo. 12 grudnia w bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie metropolita częstochowski przewodniczył Mszy św. w intencji abp. Stanisława Nowaka w trzecią rocznicę jego śmierci.

Na początku Liturgii abp Depo podkreślił, że abp Nowak „z wielką godnością dźwigał swój krzyż, który drogę jego ziemskiego życia dołącza do tej drogi, jaką wszystkich ludzi prowadzi Jezus Chrystus, Zbawiciel świata”.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję