Reklama

Niedziela Łódzka

Brama Roku Jubileuszowego

12 grudnia uroczyście zostały otwarte Drzwi Święte w łódzkiej katedrze, najważniejszej ze świątyń w diecezji. Metropolita abp Grzegorz Ryś przywitał zgromadzonych na liturgii jubileuszowej, wyjaśniając znaczenie tego wydarzenia.

Niedziela łódzka 51/2020, str. III

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po raz pierwszy przeszliśmy przez Bramę Roku Jubileuszowego ogłoszonego dla naszej archidiecezji przez Ojca Świętego Franciszka. Kościół zawsze objaśniał ten znak słowami Pana Jezusa z 10 rozdz. Ewangelii według św. Jana. To Jezus jest bramą. Przez Niego wchodzimy w rzeczywistość Boga. Św. Paweł tłumaczy, że przez Jezusa wchodzimy w relację dziecięcą z Bogiem. To On jak ojciec uczy nas życia na każdym jego etapie, towarzyszy nam i gromadzi jak rodzinę. To szczęście mieć dostęp do takiego Boga, choć nie jest to oczywiste – mówił metropolita łódzki.

W swoim słowie pasterz łódzkiego Kościoła odniósł się także do bramy, którą jest Jezus, a przez którą wychodzi się do świata, do życia społecznego: – Wychodzimy, bo jesteśmy posłani, by dzielić się tym wszystkim, co zyskaliśmy, wchodząc do tego świętego miejsca. Wchodzimy, by doświadczyć miłosierdzia, wychodzimy, by świadczyć miłosierdzie. Wchodzimy ku przemianie siebie samych, wychodzimy ku przemianie całego świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Metropolita łódzki wyraził swoją wdzięczność Ojcu Świętemu za słowo w liście, za duchową obecność i błogosławieństwo, którego w jego imieniu udzielił kard. Konrad Krajewski, który dzierżył w dłoni pastorał bp. Wincentego Tymienieckiego.

Na zakończenie abp Grzegorz Ryś podziękował wiernym za ich oddanie w służbę Kościołowi: – Chcę wam powiedzieć: Dziękuję za waszą dzisiejszą obecność, za codzienną, zwyczajną i twórczą pracę w Kościele. Ufam, że Rok Święty, który rozpoczynamy, odnowi nas i wzmocni, rozpali obecne w nas dary Ducha Świętego i rozjaśni oblicze Chrystusa na twarzy naszego Kościoła łódzkiego.

2020-12-16 09:20

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W pożarze zabytkowego kościoła w Sanoku spłonęło wszystko... oprócz krzyża

2026-08-17 07:17

[ TEMATY ]

pożar

PAP

Błyskawicznie rozprzestrzeniający się pożar w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku całkowicie strawił bezcenny, drewniany kościół rzymskokatolicki pw. św. Mikołaja z Bączala Dolnego. Pochodząca z 1667 roku świątynia była nie tylko perłą architektury drewnianej, ale przede wszystkim miejscem uświęconym modlitwą pokoleń. Ogień nie oszczędził niczego — przepadł ołtarz główny z wizerunkiem patrona, dwa ołtarze boczne, sprzęty liturgiczne oraz historyczne organy, starsze niż sam budynek.

PAP
CZYTAJ DALEJ

Ostatni raz w Polsce. Testament miłosierdzia Jana Pawła II

2026-08-16 13:13

[ TEMATY ]

Polska

miłosierdzie

św. Jan Paweł II

testament

ostatni raz

Wydawnictwo Biały Kruk

Przestań się lękać! Zaufaj Bogu, który bogaty jest w miłosierdzie – z tym przesłaniem 16 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II przybył po raz ostatni do Polski. Podczas czterech dni pozostawił słowa, które z perspektywy czasu brzmią jak testament: o miłosierdziu, pokoju i nadziei. W Łagiewnikach zawierzył świat Bożemu Miłosierdziu, a w Kalwarii Zebrzydowskiej prosił rodaków o modlitwę „za życia mojego i po śmierci”.

16 sierpnia 2002 roku samolot z Janem Pawłem II wylądował na lotnisku Kraków-Balice. Rozpoczynała się dziewiąta i – jak się później okazało – ostatnia podróż apostolska Papieża Polaka do Ojczyzny. Jej hasło brzmiało: „Bóg bogaty w miłosierdzie”.
CZYTAJ DALEJ

W Polsce ustanowiono Sanktuarium św. Rocha - patrona od zarazy. Gdzie się znajduje?

2026-08-16 18:05

[ TEMATY ]

w Polsce

ustanowiono

Sanktuarium św. Rocha

patron od zarazy

Archidiecezja Gnieźnieńska

Figura i relikwie św. Rocha

Figura i relikwie św. Rocha

- Święty Roch jest dla nas czytelnym świadkiem nadziei i człowiekiem Chrystusowych błogosławieństw - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak 16 sierpnia w Giewartowie, gdzie ustanowił Archidiecezjalne Sanktuarium św. Rocha.

- Święty Roch jest dla nas czytelnym świadkiem nadziei i człowiekiem Chrystusowych błogosławieństw - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak 16 sierpnia w Giewartowie, gdzie ustanowił Archidiecezjalne Sanktuarium św. Rocha.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję