Reklama

Niedziela Świdnicka

W intencji pokoju

Sprawowane od ponad 40 lat, trzynastego dnia każdego miesiąca Msze św. w intencji ojczyzny wpisały się na trwałe w tradycję wałbrzyskiej kolegiaty.

Niedziela świdnicka 18/2022, str. IV

[ TEMATY ]

Msza św.

Msza za Ojczyznę

Ryszard Wyszyński

Msza św. przy akompaniamencie orkiestry i śpiewie chóru

Msza św. przy akompaniamencie orkiestry i śpiewie chóru

Wyjątkową oprawę miała Eucharystia sprawowana 13 kwietnia. Wraz z kapłanami pod przewodnictwem ks. kan. Wiesława Rusina w prezbiterium kolegiaty Matki Bożej Bolesnej i Aniołów Stróżów pojawiła się Orkiestra Symfoniczna Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki oraz połączone chóry ZSM i Politechniki Wrocławskiej pod dyrekcją Małgorzaty Sapiechy-Muzioł. Podczas liturgii wybrzmiały utwory dawnych i współczesnych kompozytorów: Norberta Blachy, Antonio Lottiego, Johna Ruttera, Włodzimierza Szomańskiego oraz Wolfganga Amadeusza Mozarta. Były to zarówno części stałe Mszy św. jak i pieśni między poszczególnymi częściami Eucharystii.

Obecność – pierwszy dar

Wśród obecnych na modlitwie parafian w wałbrzyskiej kolegiacie byli także przedstawiciele władz samorządowych Wałbrzycha i Szczawna – Zdroju, młodzież i dzieci, wierni z innych parafii dekanatu Wałbrzych-Południe, a także członkowie stowarzyszeń patriotycznych i kombatanckich, Związku Emerytów Górnictwa NSZZ „Solidarność” w Wałbrzychu wraz z pocztami sztandarowymi.

Za bohaterów

Okolicznościową homilię wygłosił ks. prał. Bogusław Wermiński. Proboszcz senior przypomniał znanych z nazwiska oraz bezimiennych polskich bohaterów, którzy w dziejach ojczyzny byli rzucani jak kamienie na szaniec w chwili najwyższej próby. – Swoje dusze oddawali Bogu, ciało ziemi, a serce ojczyźnie. Trzeba im było umrzeć, abyśmy my mogli dziś się cieszyć wolnością, dlatego jesteśmy im winni wieczną pamięć – zaapelował, dodając, że dziś trzeba modlitwy, szczególnie za wstawiennictwem Matki Bożej Bolesnej, patronki Wałbrzycha, a także pokory i miłości. Ks. Wermiński zachęcał także do wypraszania pokoju dla walczącej Ukrainy.

Nuty miłosierdzia

Reklama

Na zakończenie utalentowana muzycznie wałbrzyska młodzież wspólnie z wiernymi i kapłanami modliła się Koronką do Bożego Miłosierdzia, wyśpiewując kolejne strofy – „Dla Jego bolesnej Męki, miej miłosierdzie dla nas i całego świata”.

– Do tego koncertu, który odbył się po blisko dwuletniej przerwie, nasza młodzież bardzo starannie się przygotowała i wręcz nie mogła się go doczekać – mówiła dyrygentka Małgorzata Sapiecha-Muzioł, dumna z zapału swoich uczniów. Na zakończenie wszystkim wykonawcom za muzyczne upiększenie Mszy św., dyrekcji szkoły oraz parafianom za udział w modlitwie gorąco podziękował proboszcz ks. Wiesław Rusin, zachęcając do kontynuowania współpracy szkoły z parafią.

2022-04-26 11:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci Maryi Królowej Polski

Niedziela przemyska 20/2022, str. I

[ TEMATY ]

Msza za Ojczyznę

Łukasz Sztolf

W Eucharystii uczestniczyli także żołnierze

W Eucharystii uczestniczyli także żołnierze

W Przemyślu, w uroczystość Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski abp Adam Szal w obecności abp. Eugeniusza Popowicza przewodniczył Eucharystii w intencji Ojczyzny.

W homilii metropolita przemyski odniósł się do tekstu Ślubów Jasnogórskich: – W Komańczy w 1956 r. uwięziony wówczas kard. Wyszyński ułożył tekst Ślubów Jasnogórskich. Tekst rozpoczyna się bardzo dobrze znanymi nam słowami: „Wielka Boga Człowieka Matko. Bogarodzico Dziewico, Bogiem sławiona Maryjo. Królowo Świata i Polski Królowo”. Te słowa, które dobrze znamy, są powtarzane każdego roku i nawiązują one do ślubów Jana Kazimierza. Tak prawdopodobnie rozpoczął on swoje śluby, powierzenie Królestwa Polskiego pod opiekę Maryi – powiedział kaznodzieja.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: śmieję się z siebie i idę dalej

2022-07-06 15:07

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Nadal jestem zwolennikiem porannej modlitwy, bo jeśli nie zaczniesz dnia od modlitwy, to od samego rana wpadasz w maszynkę do mięsa – powiedział Papież w rozmowie ze swym byłym rzecznikiem prasowym w archidiecezji Buenos Aires. Ks. Guillermo Marcó pytał Franciszka o jego codzienne życie.

Mówiąc o swej modlitwie, Papież powiedział, że modli się tak jak ma się modlić biskup, czyli mając na względzie swoją owczarnię. Przyznał też, że wiele się uczy od ludzi. „Moje serce jest magazynem, jest pełne rzeczy, które przechowuję. Cały czas muszę poszerzać półki. Jestem trochę kolekcjonerem w dobrym tego słowa znaczeniu, nie chcę stracić żadnej z dobrych rzeczy, które ludzie mi dają” – powiedział Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję