Reklama

Niedziela Małopolska

Jedyne takie wydarzenie

Prapremiera Równoj ku Górze, oratorium ku pamięci bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, odbędzie się 30 września w kościele św. Katarzyny w Krakowie. Z o. Mariuszem Tabulskim, przeorem klasztoru paulinów na Skałce rozmawiamy m.in. o powstawaniu tego wyjątkowego dzieła.

Niedziela małopolska 39/2022, str. VI

[ TEMATY ]

oratorium

Archiwum ojców paulinów

Do udziału w oratorium ku czci Prymasa Tysiąclecia zaprasza przeor klasztoru paulinów na Skałce – o. Mariusz Tabulski

Do udziału w oratorium ku czci Prymasa Tysiąclecia zaprasza przeor klasztoru paulinów na Skałce – o. Mariusz Tabulski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Bandura: „To nie będzie jedno z oratoriów, jakie widzieliśmy do tej pory” – czytamy w zaproszeniu. Czego możemy się spodziewać?

O. Mariusz Tabulski: Pewnego rodzaju testamentu bł. kard. Stefana Wyszyńskiego o tym, dlaczego człowiek ma wznosić swoje serce wciąż wyżej – w górę, a nie w dół. Zofia Truty, autorka libretta oratorium, zebrała w 12 obrazach to, co zostawił Prymas Tysiąclecia w sercach górali, przebywając na Bachledówce w latach 1967--73. Autor muzyki, Bartłomiej Gliniak, nadał słowom, które wyśpiewają chórzyści i soliści, ale przede wszystkim sami górale, moc przesłania. W czasie prób często mówiono, że dzieło jest wybitne, nawet na miarę Nieszporów ludźmierskich. 30 września wystąpią: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, soliści, Chór Akademicki UJ i prawie 60 mieszkańców Podhala, którzy od kilku miesięcy w ośrodku kultury w Czarnym Dunajcu spotykają się na próbach. Zagra kapela góralska, w przedsięwzięcie włączą się też klerycy ze Scholi Paulinów na Skałce. Zespół będzie liczył ok. 180 osób!

Jak udało się połączyć te siły?

Muzyka! Wybitne zdolności Bartłomieja Gliniaka, kompozytora, może tęsknota za ojczyzną, bo mieszka daleko, w Los Angeles w Stanach Zjednoczonych, pomogły mu stworzyć to piękne dzieło. Na tradycyjnych motywach melodii góralskich oparł tekst napisany przez poetkę góralską – Zofię Truty. Można powiedzieć, że „ojcem chrzestnym” dzieła jest Jan Mrowca, który postanowił razem z proboszczem z Bachledówki, o. Jerzym Kielechem, upamiętnić osobę kardynała.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Choć utwór zostanie wystawiony w Krakowie, to powstał właśnie dla Bachledówki. Jakie są związki kard. Wyszyńskiego z tą paulińską parafią na Podhalu?

Bachledówka to do niedawna paulińska „pustelnia”, gdzie paulini przybywali na modlitwę i odpoczynek. Od ok. 30 lat obecność na wzgórzu kościoła parafialnego zmieniła charakter miejsca na turystyczny. Od członkiń Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz górali słyszałem, jak kardynał spędzał tam wakacje, dokładnie lipiec i kilka pierwszych dni sierpnia. Również paulini mówili o niesamowitym czasie przebywania z kimś, kto rozumiał życie i ducha Podhalańczyków. Najpiękniejsze były tzw. wieczornice. We wspólnych modlitwach brała udział m.in. mała Zofia. Przez całe lata nosiła w sercu te spotkania, by następnie ułożyć je w tekst oratorium. Paulini z Bachledówki i gmina Czarny Dunajec, włączając się w obchody jubileuszu 550-lecia obecności paulinów na Skałce, ofiarowali na finał to dzieło.

Reklama

Jak zapadła decyzja o miejscu prapremiery?

Najbliższa Bachledówki świątynia, która pomieściłaby ok. 1000 osób, jest dopiero w Krakowie. Na Skałce nie ma tyle przestrzeni, dlatego wybraliśmy kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, czyli nasz kościół parafialny. Dzięki uprzejmości proboszcza ks. Marka Donaja i ojców augustianów tam wystawimy oratorium. To również świątynia z najlepszą akustyką, a chcemy zarejestrować koncert. Jan Mrowca, inicjator przedsięwzięcia, planuje rozprowadzać nagrania jako cegiełki. Środki ze sprzedaży miałyby trafić na potrzeby budowy Domu Pamięci kard. Stefana Wyszyńskiego w Bachledówce.

Oratorium wieńczy trwający od maja br. jubileusz 550-lecia obecności paulinów na Skałce. Jakie odczucia towarzyszą ojcom na zakończenie tego wyjątkowego czasu?

Tak wiele ważnych spraw sobie uświadomiliśmy w czasie tego roku. Chciałbym podkreślić dwie: potrzebę wierności i wytrwałości. Paulini w sposób nieprzerwany są na Skałce od 550 lat. Przetrwaliśmy trudne momenty – wojnę ze Szwedami, czas zaborów, kiedy klasztory paulińskie, oprócz Jasnej Góry i Skałki, zostały skasowane, przeżyliśmy okres komunizmu. Oczywiście, były też piękne, umacniające chwile. Teraz są one szczególnie potrzebne w czasie kontestacji nauki i misji Kościoła, czy też publicznych słabości niektórych kapłanów… Nasi poprzednicy przypominają nam, że mamy wytrwać! Jezus mówił uczniom: „wytrwajcie w miłości Mojej” (J 15, 9). Dla nas to także wielka łaska, że jubileusz przyszedł – jako dar tuż po okresie pandemii. Dziękuję, jako przeor, że jubileusz był mobilizacją do tego, by sięgnąć do naszej historii i dziedzictwa, aby przygotować wystawę, konferencje, koncerty. Niektórzy z uśmiechem mówią, że jednym z owoców tego czasu jest łąka i... ławki, które pojawiły się na dziedzińcu. W końcu ludzie mogą się zatrzymać, gdy przychodzą do św. Stanisława.

Czy na oratorium obowiązują zapisy?

Wystarczy przyjść do kościoła św. Katarzyny 30 września o godz. 19. Scena zajmie 1/3 świątyni, dlatego liczba miejsc siedzących będzie ograniczona. Dzień wcześniej, 29 września o godz. 19, zachęcamy do wspólnej modlitwy na Skałce w dniu odpustu ku czci św. Michała Archanioła. Mszę św. odprawi kard. Stanisław Dziwisz. Naszemu patronowi zawierzymy cały jubileusz, przyszłość paulinów i wiernych na Skałce!

2022-09-21 08:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oratorium u dominikanek

Niedziela lubelska 31/2017, str. 2

[ TEMATY ]

oratorium

Archiwum zgromadzenia

Idźcie i głoście z Maryją – pod takim hasłem w dniach 28 czerwca – 7 lipca odbyło się letnie oratorium dla dzieci, zorganizowane przez siostry dominikanki z ul. Lawendowej w Lublinie. Przez 2 tygodnie ok. 50 dzieci przebywało pod opieką sióstr oraz animatorek – dziewcząt z parafii pw. św. Stanisława: Klaudii, Dominiki, Patrycji, Ani, Anki, Krysi i Izy. Nawiązując do jubileuszu 100-lecia objawień Matki Bożej w Fatimie, podczas kolonii został zrealizowany program wychowawczo-rekreacyjny, przygotowany na podstawie materiałów pt. „Znaki Fatimskie”, jakie ukazały się w wydawnictwie „Promyczek”. Uczestnicy zostali podzieleni na trzy legiony: Łucji, Hiacynty i Franciszka, i wraz z dziećmi z Fatimy poznawali wydarzenia sprzed stu lat. Podczas pracy w grupach dzieci m.in. pisały SMS-y do przyjaciół, zachęcając ich do zostania pomocnikiem Maryi, układały modlitwy oraz przygotowywały prace plastyczne. Integrując się z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy „Benjamin”, uczestnicy oratorium przygotowali konkurs na wzór popularnego programu „Mam talent”. Nie zabrakło też czasu na spotkania z gośćmi: proboszczem ks. Eugeniuszem Zarębińskim, o. Pawłem Mazurkiem ze Zgromadzenia Misjonarzy Afryki, przedstawicielami Legionu Maryi, dominikanką s. Lidią, alumnem z Metropolitalnego Seminarium Duchownego w Lublinie oraz skautami ze Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza”. Goście podzielili się z dziećmi doświadczeniem swojej pracy ze zwróceniem szczególnej uwagi na znaczenie czynienia dobra i siłę modlitwy różańcowej. W ramach rekreacji odbyły się liczne warsztaty artystyczne i kulinarne oraz zawody sportowe. W ostatnim dniu półkolonii dzieci uczestniczyły w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Górkach k. Garwolina, gdzie zawierzyły swoje życie Maryi. Podczas wyjazdu był też czas na zwiedzanie Dęblina z Muzeum Sił Powietrznych oraz nadwiślańskiej miejscowości Gołąb, gdzie znajduje się domek loretański, kopia domu Najświętszej Maryi Panny. Na pamiątkę uczestnictwa w wakacjach z Bogiem wszyscy otrzymali grę planszową „Znaki fatimskie”. Dzięki wielkiej życzliwości wielu osób, w tym darczyńców i wolontariuszy, w parafii św. Stanisława w Lublinie zostało zorganizowane kolejne dzieło ewangelizacyjne.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: podział w episkopacie w związku z projektami „drogi synodalnej”

2024-04-25 10:26

[ TEMATY ]

episkopat

Niemcy

Anna Wiśnicka

Czterech członków Rady Stałej Niemieckiej Konferencji Biskupów postanowiło nie uczestniczyć w głosowaniu na temat ustanowienia Komitetu Synodalnego, który ma z kolei doprowadzić do powstania rady synodalnej- stałego gremium składającego się z biskupów i świeckich, które ma zarządzać Kościołem w Niemczech. Przed utworzeniem rady synodalnej, jako niezgodnej z sakramentalną konstytucją Kościoła przestrzegała stanowczo Stolica Apostolska.

Czterej biskupi, Gregor Maria Hanke OSB z Eichstätt, Stefan Oster SDB z Pasawy, kardynał Rainer Maria Woelki z Kolonii i Rudolf Voderholzer z Ratyzbony ogłosili we wspólnym oświadczeniu 24 kwietnia, że chcą kontynuować drogę w kierunku Kościoła bardziej synodalnego w harmonii z Kościołem powszechnym. Chcą poczekać na zakończenie Zgromadzenia Plenarnego Synodu Biskupów, którego druga sesja odbędzie się w październiku w Rzymie. W watykańskich sprzeciwach wobec drogi synodalnej w Niemczech wielokrotnie wskazywano, że „rada synodalna”, przewidziana i sformułowana w uchwale niemieckiej drogi synodalnej nie jest zgodna z sakramentalną konstytucją Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

[ TEMATY ]

Polska

Polska

Niemcy

abp Stanisław Budzik

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

W spotkaniu grupy kontaktowej wzięli udział: kard. Rainer Maria Woelki z Kolonii, bp Wolfgang Ipold z Görlitz oraz szef komisji Justitia et Pax dr Jörg Lüer; ze strony polskiej obecny był abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i przewodniczący Zespołu ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec, kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, bp Tadeusz Lityński, biskup zielonogórsko-gorzowski, ks. prałat Jarosław Mrówczyński, zastępca Sekretarza Generalnego Konferencji Episkopatu Polski oraz ks. prof. Grzegorz Chojnacki ze Szczecina. W spotkaniu nie mógł wziąć udziału współprzewodniczący grupy kontaktowej biskup Bertram Meier z Augsburga, a jego wystąpienie zostało odczytane podczas obrad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję