Reklama

Niedziela Łódzka

Szczególne uprawnienia

O ile o miłosierdziu może mówić każdy kapłan, o tyle w konfesjonale misjonarze miłosierdzia mają szczególne uprawnienia – wyjaśnia o. Micheasz Okoński, misjonarz miłosierdzia archidiecezji łódzkiej.

Niedziela łódzka 12/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Misjonarz Miłosierdzia

Ks. Paweł Kłys

Warto zadbać o ten sakrament w czasie Wielkiego Postu

Warto zadbać o ten sakrament w czasie Wielkiego Postu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Posługę misjonarzy miłosierdzia ustanowił papież Franciszek w 2016 r. Pośród 1000 kapłanów na całym świecie, w Polsce pełni ją blisko 100 Polaków. Również w archidiecezji łódzkiej są szafarze sakramentu pojednania, którym przysługują szczególne prawa. – Kiedy Ojciec Święty ogłosił Rok Miłosierdzia, również zapowiedział posłanie misjonarzy miłosierdzia. Każdy kapłan mógł zgłosić swoją kandydaturę zaopiniowaną przez swojego biskupa lub wyższego przełożonego. Tak też uczyniłem. W czasie homilii na rozpoczęcie posługi misjonarzy papież powiedział: „Drodzy bracia, obyście pomagali otwierać drzwi serc, przezwyciężać wstyd, nie uciekać przed światłem. Niech wasze ręce błogosławią i podnoszą braci i siostry po ojcowsku; niech za waszym pośrednictwem wzrok i ręce Ojca spoczną na Jego dzieciach i uzdrawiają ich rany!”. Tak więc oprócz głównego zadania głoszenia Bożego Miłosierdzia przy okazji homilii, rekolekcji, konferencji, jest też drugie, dotyczące sakramentu pokuty i pojednania. O ile o miłosierdziu może mówić każdy kapłan, o tyle w konfesjonale misjonarze miłosierdzia mają szczególne uprawnienia – wyjaśnia o. Micheasz Okoński, misjonarz miłosierdzia archidiecezji łódzkiej.

Spowiedź u misjonarza miłosierdzia to sakrament, który składa się z tych samych elementów i kończy rozgrzeszeniem. Różni się tym, że ów spowiednik może rozgrzeszyć z grzechów zarezerwowanych do odpuszczania Stolicy Apostolskiej. – Nie każdy kapłan może udzielić rozgrzeszenia z poszczególnych grzechów, niektóre z nich są zastrzeżone Stolicy Apostolskiej. Misjonarz miłosierdzia otrzymał od Ojca Świętego uprawnienia (przywilej), by mógł rozgrzeszyć z następujących grzechów zastrzeżonych: profanacja Najświętszego Sakramentu, przemoc wobec Ojca Świętego, rozgrzeszenie wspólnika grzechu przeciwko szóstemu przykazaniu Dekalogu oraz zdrada tajemnicy spowiedzi – tłumaczy o. Okoński. Pośród wymienionych uprawnień ustanowiono jeden wyjątek – grzech, z którego nie może rozgrzeszyć nawet kapłan z papieskim przywilejem. Mianowicie, nie ma mocy użycia tego prawa w przypadku osoby, która wyświęciła biskupa bez pozwolenia papieża. – Każdy grzech ciężki, aby był grzechem, musi być świadomie popełniony, dobrowolnie i dotyczyć rzeczy ważnej, dlatego ktoś, kto ma dobrze uformowane sumienie, zapewne będzie wiedział, jak wielkiej wagi popełniony jest grzech, gdy brak takiej świadomości warto zasięgnąć opinii spowiednika, kierownika duchowego, jak wielkim grzechem jest popełniony czyn i kto pomoże w rozgrzeszeniu – tłumaczy o. Micheasz w nawiązaniu do niewiedzy o trwaniu w grzechu ciężkim.

Posługa ta, mimo iż stosunkowo rzadko sprawowana, jest niewątpliwie istotna i świadczy o papieskiej trosce, a także głębi miłosierdzia Bożego „jako konkretny znak, że łaska Jubileuszu nadal w różnych częściach świata jest żywa i skuteczna”, o czym pisał Franciszek w Misericordia et misera.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2023-03-15 08:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Misja pełna miłosierdzia

Niedziela sosnowiecka 50/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Misjonarz Miłosierdzia

Ks. Przemysław Lech

Bp Grzegorz Kaszak i ks. Paweł Nowak z dekretem Misjonarza Miłosierdzia

Bp Grzegorz Kaszak i ks. Paweł Nowak z dekretem Misjonarza Miłosierdzia

Biskup Grzegorz Kaszak wręczył penitencjarzowi diecezjalnemu ks. kan. Pawłowi Nowakowi dekret Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, ustanawiający go Misjonarzem Miłosierdzia.

Ojciec Święty Franciszek, otrzymując świadectwa wielu łask otrzymanych przez wiernych w Roku Miłosierdzia, zdecydował się przedłużyć misję Misjonarzy Miłosierdzia. Taką posługą został obdarzony ks. Paweł Nowak, który jest penitencjarzem diecezjalnym w diecezji sosnowieckiej od dwunastu lat – opowiada dyrektor Biura Prasowego Diecezji Sosnowieckiej, ks. Przemysław Lech.

CZYTAJ DALEJ

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

2024-06-15 08:05

[ TEMATY ]

Ks. Michał Rapacz

wikimedia/pixabay.com

Ks. Michał Rapacz dla Polaków w kraju jak i „dla współczesnej emigracji polskiej to piękny przykład wierności Bogu na wszystkich odcinkach życia, służby Ojczyźnie, umiłowania tradycji narodowych, budzenia patriotyzmu, przyczyniania się do duchowego i moralnego odrodzenia społeczeństwa polskiego" - powiedział portalowi Polskifr.fr ks. Dionizy Jedynak, kapłan archidiecezji krakowskiej, pochodzący z parafii Płoki, gdzie pracował ks. Rapacz. Dziś beatyfikacja ks. Michała Rapacza w Krakowie-Łagiewnikach.

„Osobiście nie znałem ks. Michała Rapacza, gdyż urodziłem się 7 lat po jego męczeńskiej śmierci. Natomiast pamięć o nim była w mojej rodzinie. Moim rodzicom udzielił on ślubu. Od najmłodszych lat, gdy z rodzicami chodziłem na groby zmarłych z rodziny, to zaprowadzali mnie do pobliskiego lasu, bo to było niedaleko od cmentarza, na miejsce zabójstwa. Tam był ustawiony krzyż, tam ludzie zapalali świece, składali kwiaty, pamiętali o nim. Mówili, że to był męczennik" - opowiedział ks. Jedynak, wspominając, jak w czasach dzieciństwa odwiedzał miejsce, gdzie 12 maja 1946 r. został zamordowany przez komunistów ks. Michał Rapacz.

CZYTAJ DALEJ

Bp Przybylski do LSO: bądźcie sługami słowa Bożego

– Ministrant, nie tylko lektor, ma być sługą słowa Bożego – powiedział bp Andrzej Przybylski. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. podczas XI Pielgrzymki Liturgicznej Służby Ołtarza Archidiecezji Częstochowskiej do sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej w Myszkowie-Mrzygłodzie.

W homilii podkreślił, że Maryja „przychodzi jako wielka nauczycielka służby ołtarza”. – Matka Boża chce przypomnieć: w czymkolwiek bierzecie udział, cokolwiek robicie, nie zapomnijcie, że jesteście przede wszystkim ministrantami Boga. Nie jesteście tylko sługami ampułek, gongu, dzwonków, wody, wina, takich czy innych czynności, chociaż one są niesłychanie ważnymi znakami. Jeśli jednak będzie służyć tylko znakom, a zapomnicie, że tam jest Pan Bóg, wasza służba będzie bezużyteczna – wyjaśnił bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję