Reklama

Niedziela w Warszawie

Patron na obecne czasy

Jak to jest możliwe, że lekarz wyświęcony na kapłana 500 lat temu może być przewodnikiem duchowym dla osób zabieganych i uzależnionych od internetu?

Niedziela warszawska 19/2023, str. IV

[ TEMATY ]

Warszawa

Archiwum Piotr Bajor

Moderatorzy Oratorium przed obrazem św. Antoniego Marii Zaccarii. Od prawej: pani Grażyna, Ewa Domańska, Piotr Bajor

Moderatorzy Oratorium przed obrazem św. Antoniego Marii Zaccarii. Od prawej: pani Grażyna, Ewa Domańska, Piotr Bajor

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na warszawskich Stegnach, przy ul. Jana III Sobieskiego 15, znajduje się kompleks Zgromadzenia Ojców Barnabitów: kościół, Krzyż Misyjny, Dom Chleba, przedszkole. O tej porze roku całość zaczyna tonąć w kwiatach i bujnej zieleni. Patronem tego miejsca św. Antoni Maria Zaccaria (1502-39).

Charyzmat patrona

Na początku roku w parafii powstało Oratorium św. Antoniego M. Zaccarii. Spotkania grupy odbywają się cyklicznie. Każde rozpoczyna modlitwa. Następnie czytany jest fragment listów lub kazań świętego, z którego robiony jest konspekt z odniesieniami biblijnymi. Na koniec jest czas na przemyślenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Naszym pragnieniem jest pogłębienie duchowości według wskazań patrona, a także skompletowanie wiedzy o nim oraz przekazywanie jej innym – opowiada o. Robert Kosek CRSP, jeden z pomysłodawców oratorium.

Przygotowany jest już podcast o patronie. Elżbieta Kijowska na podstawie książki „Św. Antoni M. Zaccaria Wierny Uczeń Chrystusa” nagrała medytacje nad obrazem przedstawiającym świętego jako lekarza. Natomiast małżonkowie Ewa Domańska i Piotr Bajor nagrywają „Rozpalił ogień wiary”.

– Chcemy nagrać książkę, która przybliży życie i duchowość naszego patrona – mówią moderatorzy.

Reklama

Kolejna członkini oratorium, pani Grażyna, każdego dnia przesyła do ok. 40 osób myśli założyciela barnabitów. – To taki mały apostolat. Cieszę się, że coraz więcej osób poznaje jego duchowość i wzrasta w niej – mówi „Niedzieli”.

Wyprzedził epokę

Antoni M. Zaccaria żył w czasach rozłamu Kościoła – po wystąpieniach Lutra – i fascynacji klasycyzmem, co skutkowało odchodzeniem od wiary. Przyszły święty aktywnie odpowiedział na wyzwania swoich czasów.

W 1531 r. wprowadził „czas miłosierdzia”. Na dźwięk dzwonów, w godzinie śmierci Pana Jezusa, w kościołach zbierał się lud na nabożeństwie z kazaniem pasyjnym i ze spowiedzią. Rozpoczął również uroczystą celebrację wystawienia Najświętszego Sakramentu (tzw. 40-godzinne nabożeństwo).

Zaccaria skupiał osoby konsekrowane i świeckie. Jest on założycielem: Księży Regularnych św. Pawła – barnabitów, Sióstr Anielanek św. Pawła oraz Wspólnoty Świeckich św. Pawła.

Włoski kapłan jako pierwszy w historii zaczął głosić, że obowiązkiem każdego ochrzczonego człowieka jest dążenie do Boga. Z założonymi przez siebie wspólnotami organizował Procesje Pokutne. Zachęcał do częstej spowiedzi, codziennej Eucharystii i Komunii św.

– Św. Antoni Maria Zaccaria pokazuje nam drogę, którą mamy kroczyć i daje rady, jak to robić. Np. pisze w listach: „Podczas medytacji i modlitwy starajcie się poznać swoje główne wady...”– mówi Roma Filipiak. A Michalina Bakoń podkreśla. – To wyjątkowy człowiek na nasze czasy. A jego nauka modlitwy, jako rozmowy z Bogiem w każdym momencie i w każdej sytuacji jest wskazaniem dla współczesnego człowieka.

Każdego, kto chciałby bliżej poznać nauczanie założyciela barnabitów, o. Tomasz Maria Więch CRSP zaprasza w IV czwartek miesiąca. – O godz. 18 sprawowana jest Msza św. wotywna ku czci patrona parafii, z kazaniem nawiązującym do jego nauczania oraz nowenną i błogosławieństwem relikwiami – mówi proboszcz parafii na Stegnach.

2023-04-28 19:56

Oceń: 0 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: rekolekcje z o. Jamesem Manjackalem

[ TEMATY ]

Warszawa

www.facebook.com/pages/O-James-Manjackal

Konferencje, Msze św. i modlitwy o uzdrowienie – złożą się na program 3 dniowych rekolekcji z o. Jamesem Manjackalem, charyzmatykiem, Misjonarzem Miłosierdzia. Rekolekcje odbywać się będą od 22 do 24 listopada w Warszawie.

Mottem spotkania będą słowa z Księgi Psalmów: „On leczy złamanych na duchu i przewiązuje ich rany” (Ps 147,3).Każdy z trzech dni rekolekcyjnych rozpoczynać się będzie modlitwą różańcową. Każdego dnia odprawiana też będzie Eucharystia. Uczestnicy wysłuchają też kilku konferencji o. Manjackala, modlić się będą Koronką do Bożego Miłosierdzia. Dwa rekolekcyjne wieczory poświęcone będą na adorację z modlitwą o uzdrowienie.
CZYTAJ DALEJ

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

[ TEMATY ]

modlitwa

Królowa Pokoju

Adobe Stock

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore

Ave Regina Pacis, Królowa Pokoju w Santa Maria Maggiore
Maryjo, Królowo Pokoju,
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV w Pawii: Miasto jest darem i zadaniem dla mieszkańców

2026-06-20 18:56

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

Vatican Media

Miasto powinno być miejscem, w którym tworzy się społeczeństwo, solidarność, postawę troski o dobro wspólne – wskazał Leon XIV w przemówieniu do mieszkańców i burmistrza Pawii. We włoskim mieście, które odwiedził 20 czerwca, Papież wezwał do podejmowania troski o miejsce, w którym mieszkamy, środowisko, w którym przebywamy i o szacunek dla każdego ludzkiego życia.

Leon XIV odniósł się w przemówieniu do społecznej funkcji miasta. „Miasto jest bowiem jednocześnie darem i zadaniem dla tych, którzy w nim mieszkają” – powiedział.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję