Reklama

Niedziela Kielecka

Młode skarby Kościoła

Kim są stypendyści Funduszu im. Biskupa Czesława Kaczmarka? Jakie mają pasje, talenty i marzenia?

Niedziela kielecka 48/2024, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

Archiwum Funduszu im. Biskupa Czesława Kaczmarka

Stypendyści są nadzieją kieleckiego Kościoła

Stypendyści są nadzieją kieleckiego Kościoła

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundusz powstał na mocy dekretu bp. Jana Piotrowskiego w 2015 r. Do tej pory z dóbr funduszu skorzystało dziesiątki młodych uzdolnionych uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych, pochodzących z wielodzietnych i niezamożnych rodzin. 30 listopada w Wyższym Seminarium Duchownym odbyła się gala wręczenia stypendiów z udziałem bp. Mariana Florczyka, który przewodniczy Radzie Funduszu, katechetów oraz wychowawców. Stypendia otrzymali: Weronika Kowalczyk, Amelia Mojecka, Natalia Ostojska, Karol Pabis, Mateusz Prażuch, Amelia Przygodzka, Szymon Radek, Ola Turczyńska oraz Weronika Żołowicz. Organizatorzy gali podkreślali, jak wielkim skarbem dla społeczeństwa i Kościoła są młodzi ludzie, którzy mają swoje pasje, lubią się uczyć i nie wstydzą się swojej wiary.

Patron Funduszu – niezłomny pasterz

Reklama

– Patronem diecezjalnego funduszu jest bp Kaczmarek. Był on niezwykle inteligentnym, wykształconym na zagranicznych uniwersytetach człowiekiem. Bardzo dbał o poziom kształcenia w naszym diecezjalnym seminarium i był bardzo wrażliwy na biedę, organizując pomoc w czasie II wojny światowej dla wszystkich potrzebujących, m.in. kapłanów z innych diecezji wyrzuconych przez Niemców z ich parafii. Po wojnie wiele wycierpiał z rąk komunistów, więziony i maltretowany w więzieniu. Jest naszym bohaterem i wzorem do naśladowania. Biskup Czesław został wybrany na patrona funduszu, aby młodzi, a także całe społeczeństwo zainteresowało się jego osobą, czerpiąc wzór z tego niezłomnego pasterza diecezji. Był kapłanem wielkiej wiary, bardzo zatroskanym o diecezję kielecką, o ludzi, których kochał, i którym posługiwał. Dlatego kapłani naszej diecezji przekazują fundusze na stypendia, które raz do roku są wręczane uzdolnionej młodzieży. Dla tych młodych jest to wymierna pomoc. A my w ten sposób doceniamy ich zaangażowanie w naukę w szkole, życie religijne, postawę młodych katolików jako wzór do naśladowania – mówi bp Florczyk, przewodniczący Rady Funduszu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wybierając laureatów funduszu, mamy na uwadze przede wszystkim młodzież, która pochodzi z niezamożnych rodzin, którym ta nagroda pieniężna pomoże w kształceniu się i rozwijaniu swoich talentów. W tym roku mieliśmy bardzo dużo zgłoszeń. To duża zasługa kapłanów i katechetów oraz innych nauczycieli przekazujących informację o funduszu, jego idei i celach. Bardzo cieszy nas, że jest tak wielu młodych, którzy są pilnymi uczniami, którzy swoją postawą świadczą o wierze i nie wstydzą się Chrystusa, pokazując światu swoje piękno człowieczeństwa, co godne jest docenienia i naśladowania. Chciałbym podziękować kapłanom oraz wszystkim osobom, które promują Fundusz Biskupa Kaczmarka i przypominają jego postać. Wszystkim kapłanom, którzy z dobrego serca łożą fundusze na ten cel, składam serdeczne podziękowania i „Bóg zapłać” – powiedział Ksiądz Biskup.

Mówią stypendyści

Reklama

Mam 17 lat i pochodzę z Bielin. Uczęszczam do Liceum Ogólnokształcącego im. Św. Jadwigi Królowej w Kielcach. Działam w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży oraz scholi, która istnieje w parafii w Bielinach. Z przedmiotów szkolnych najbardziej lubię język polski oraz historię. Jestem na profilu humanistycznym w liceum, chciałabym skończyć studia prawnicze i zostać notariuszką, ale chciałabym być również zaangażowana w działalność społeczną. Obecnie jestem prezeską oddziału KSM. Zajmujemy się działalnością charytatywną, organizujemy zbiórki, kiermasze, z których dochód przeznaczamy dla osób potrzebujących. KSM to również dla mnie formacja religijna. Na cotygodniowych spotkaniach rozwijamy się duchowo, formujemy jako młodzi katolicy. Jeźdźmy na spotkania młodzieżowe na Lednicę czy Diecezjalne Spotkanie Młodzieży w Wiślicy. Podczas tych spotkań nawiązujemy relacje z innymi młodymi ludźmi. KSM jest wspólnotą młodych ludzi, którzy się dobrze znają wspierają się, ponieważ wyznajemy podobne wartości i uważam, że jest to świetne miejsce do wzrastania i rozwoju. Pieniądze otrzymane ze stypendium przeznaczę na rozwój kulturalny, czyli na wyjazdy do teatru, aby obejrzeć sztuki teatralne, ponieważ interesuję się literaturą i sztukami pięknymi. Chciałabym w tym kierunku poszerzać woje horyzonty (Weronika Kowalczyk).

Jestem uczennicą Zespołu Szkół nr 3 im. ks. Stanisława Staszica we Włoszczowie i należę do parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Olesznie. Bardzo lubię historię, język angielski, a także język polski oraz religię. O Funduszu im. Biskupa Kaczmarka dowiedziałam się od pani nauczycielki. Wcześniej nie wiedziałam, że taki fundusz istnieje. Powiedziała mi, że docenia m.in. moje zaangażowanie w naukę, dlatego zachęcała mnie, abym zgłosiła się do tej nagrody. Zgodziłam się, a później się okazało, że znalazłam się w gronie laureatów, z czego się bardzo cieszę. Moim marzeniem jest praca w policji. Będę dążyła do realizacji moich celów (Natalia Ostojska) .

Uczęszczam do trzeciej klasy I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie, na profilu dwujęzycznym. Należę do parafii Wniebowzięcia NMP we Włoszczowie. Najbardziej interesuje mnie język angielski i tak naprawdę z tego przedmiotu jestem najlepsza i najbardziej lubię się go uczyć. Lubię także matematykę, ale muszę powiedzieć, że generalnie lubię się uczyć i jestem dobra ze wszystkich przedmiotów. O Funduszu im. Biskupa Kaczmarka dowiedziałam się od księdza, który uczy katechezy w naszej szkole. Wcześniej nie wiedziałam, że taka fundacja istnieje. Ksiądz ogłosił w poszczególnych klasach, co to za fundusz, jakie ma cele oraz kto może ubiegać się o to stypendium. Z naszej szkoły zgłoszonych zostało kilka osób. Za pieniądze otrzymane w ramach tego funduszu chciałabym zakupić sobie m.in. pomoce naukowe, a także książki, ponieważ przepadam za czytaniem. Bardzo lubię czytać w wolnym czasie, chociaż tego czasu ostatnio nie mam za dużo. Wiadomo, trzeba się na bieżąco uczyć, przygotowywać lektury szkolne itd. Ale w wolnym czasie, a szczególnie w wakacje, bardzo lubię czytać książki w języku angielskim. Moim marzeniem od najmłodszych lat było to, aby zostać nauczycielką języka angielskiego. Nie wiem, jak moje losy się potoczą, ale na pewno widzę siebie pracującą gdzieś z językiem angielskim. Czas jeszcze pokaże. Wiadomo, wszystko może się zmienić, ale chcę zostać w Polsce i moim pragnieniem na przyszłość jest otwarcie własnej szkoły językowej. Myślę, że trzeba mieć marzenia i do nich dążyć (Aleksandra Turczyńska).

Ks. dr Paweł Ścisłowicz, sekretarz Rady Funduszu, wyjaśnił: – Ksiądz Biskup Czesław Kaczmarek wypowiedział kiedyś słowa: „Słyszę od kapłanów radosną wieść, że młodzież kielecka z wiarą spogląda na krzyż. Taką młodzież kochamy jak własne serce, miłujemy jak własne oczy, gdyż zdrowa moralnie młodzież – to najczystsze złoto Kościoła, to najlepsze dewizy państwa”. Możemy z dumą powtórzyć za patronem funduszu stypendialnego te słowa, co jednocześnie wskazuje, że nasza diecezja wciąż może pochwalić się młodzieżą gotową iść pod prąd współczesnym trendom i dawać świadectwo wiary. Nagrodzeni uczniowie potrafią łączyć rozwój swoich pasji i talentów z systematyczną nauką oraz zaangażowaniem w życie parafialne. Wykazują się umiejętnością budowania relacji wśród swoich rówieśników oraz kreatywnym rozwiązywaniem wyznaczonych im zadań. Należy podkreślić, że ofiarodawcami w funduszu są przede wszystkim księża naszej diecezji, w tym kapituły kanonickie. To wyraz wspólnej troski o młodych ludzi, a jednocześnie forma wdzięczności za ich pełną uznania postawę.

2024-11-26 14:13

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wzgórzu Zamkowym od 850 lat

Niedziela kielecka 21/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Kielce

odpust diecezjalny

TD

Tradycyjne błogosławieństwo miastu i jego mieszkańcom

Tradycyjne błogosławieństwo miastu i jego mieszkańcom

7 maja w odpust Matki Bożej Łaskawej Kieleckiej – patronki miasta zainaugurowano jubileusz 850 lat bazyliki katedralnej.

Mszę św. z tej okazji koncelebrowali: gość z Tarnowa – bp Andrzej Jeż, bp Jan Piotrowski, bp Andrzej Kaleta i bp Marian Florczyk. Jak zauważył bp Piotrowski, pierwszym biskupem kieleckim był Wojciech de Boża Wola Górski, pochodzący z kapituły tarnowskiej, stąd uroczystości przewodniczył i homilię wygłosił biskup tarnowski.
CZYTAJ DALEJ

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

2025-04-03 08:07

[ TEMATY ]

Hiszpania

profanacja

Archidiecezja Pampeluny

Alfonso Garciandía, kapelan Sanktuarium San Miguel de Aralar w archidiecezji Pampeluny i Tudeli (Hiszpania), potępił profanację trzech krzyży na drodze prowadzącej do sanktuarium. „Dlaczego krzyż przeszkadza niektórym ludziom?” – zapytał.

Do zdarzenia doszło w nocy z soboty na niedzielę, kiedy dwa z trzech krzyży zostały ścięte „metalowymi narzędziami”.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07

[ TEMATY ]

sanktuarium Otyń

Wielkopostne czuwanie kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję