Reklama

Nowy numer „Itinerarium”

Chrześcijańskie macierzyństwo Europy

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Tylko ten, kto zna Boga, zna też człowieka... i pozna Europejczyka”
Romano Guardini

Inauguracja nowego roku akademickiego w Metropolitalnym Seminarium Duchownym w Lublinie delikatnym szturchnięciem wyrwała nas z wakacyjnej drzemki. Orzeźwieni, silni, zwarci i gotowi powracamy do pracy. Nie zrywamy także kontaktu z naszymi Przyjaciółmi i Dobrodziejami, którzy nie zapominają o punkcie na mapie, zwanym sercem diecezji. Już od roku macie okazję regularnie usłyszeć jego bicie. Oddajemy do Waszych rąk już trzeci numer naszego kwartalnika Itinerarium. Jest on szczególny z co najmniej dwóch powodów: od września br. jest z nami nasza Najdroższa Matka oraz po raz pierwszy wydajemy nasze pismo w zjednoczonej Europie. Obydwa wydarzenia napełniają nas radością i nadzieją, nie brakuje jednak troski i lęku o nasz kontynent. Dlatego między innymi Europie, matce naszych pragnień, planów i aspiracji w przyszłej pracy kapłańskiej, metafizycznej symbiozie chrześcijaństwa i kultury, poświęcamy ten numer. Nasz seminaryjny dom jak i działalność naszej redakcji zawierzamy Pani Jasnogórskiej.

Przywrócić Europie sutannę

Nie można zrozumieć dziejów człowieka bez Chrystusa. To właśnie chrześcijaństwo nazywane jest „nieboskłonem Europy”. W niewielu już kręgach, wśród europejskich teoretyków nowej, „plastikowej” tożsamości, dostrzega się znaczenie chrześcijaństwa jako matki wspólnoty myśli i dążeń. Ta ręka historycznego macierzyństwa została odtrącona przez rozkapryszonego „młodzieńca”, który postanowił, że życie według własnego systemu wartości gwarantuje większą wolność, niezależność i na swoją własną zgubę ma w kieszeni trochę monet. Ten młodzieniec to Europa współczesnych włodarzy Starego Kontynentu. Analogia do marnotrawnego syna nasuwa się sama. Z psychologicznego punktu widzenia takie zachowanie przytrafia się dojrzewającej młodzieży i chociaż zjawisko, w którym uczestniczymy, zostało nazwane Europą ok. 3 tys. lat temu, może tak jak chce Andre Malraux, w obecnym stuleciu nastąpi nowa religijność chrześcijańska, bardziej żywa, autentyczna i personalistyczna. Przeogromne jest bogactwo naszego Kontynentu, wielość ludów, narodów, państw, cywilizacji, ustrojów, polityk, tendencji czy nawet sporów naznaczonych twórczym myśleniem. Są tacy, którzy wśród patronów Europy chcieliby widzieć nie tylko św. Benedykta, św. Brygidę Szwedzką, św. Katarzynę Sieneńską, św. Teresę Benedyktę od Krzyża, lecz także św. Cyryla i Metodego, czy nawet Wulfilasa, Włodzimierza Wielkiego, Patryka lub Wojciecha. Takie pragnienia świadczą o Europie jako wielkiej, przepięknej księdze zawierającej dzieje człowieka tworzącego, ale przede wszystkim wierzącego w Boga. Niestety ci, którym ta księga została powierzona na chwilę, obejrzeli tylko okładkę i zajęli się praktykowaniem laickiego fundamentalizmu. Jednoczenie Europy nie może być naznaczone niszczeniem życia i godności żadnego narodu, lecz ma prowadzić do jej rozwoju. Europa winna służyć całemu światu nie tylko postępem, nowoczesną techniką, nauką, ale także Ewangelią, uszanowaniem człowieka i jego praw oraz autentyczną mądrością, poświadczoną wiekami historii wyrosłej na kulturze chrześcijańskiej. Jedność w wielości - to jedyna droga dla Europy trzeciego tysiąclecia.

„Oto wszystko czynię nowe”

Europie wspólnych wartości oraz chrześcijańskim inspiracjom w budowaniu zjednoczonej Europy poświęcali swoją uwagę uczestnicy II Kongresu Kultury Chrześcijańskiej. W Itinerarium publikujemy przesłanie na zakończenie tego wydarzenia. Minęło już 5 lat od ogłoszenia św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein patronką Europy przez Ojca Świętego. Tej postaci poświęcony jest tekst ks. prof. Jakuba Wekslera - Waszkinela, wykładowcy filozofii w naszym seminarium. O innym patronie Europy - św. Benedykcie pisze opiekun naszej redakcji, ks. dr Alfred Wierzbicki, prorektor MSD, a od niedawna wikariusz biskupi ds. kultury. Na szczególną uwagę Czytelników zasługuje artykuł wprowadzający w wydarzenie peregrynacji, dotyczący macierzyństwa Matki Bożej. Jego autorem jest ks. dr Antoni Nadbrzeżny, redaktor odpowiedzialny Niedzieli Lubelskiej oraz wykładowca mariologii w naszym seminarium. Prezentujemy Czytelnikom rozmowy: z ks. prał. Grzegorzem Pawłowskim, pracującym od wielu lat w Izraelu oraz z ks. dr. Andrzejem Dragułą z diecezji zielonogórskiej, współorganizatorem Przystanku Jezus. To właśnie on prowadził jesienne rekolekcje dla alumnów. Pochylamy się z szacunkiem nad poezją Czesława Miłosza i nad światem jego wewnętrznych i czasami dramatycznych wspinaczek na szczyty duchowego piękna. Trwają w nas jeszcze wspomnienia wakacyjnych wyjazdów. Możecie przeczytać o pielgrzymce kleryków do słonecznej Italii, gdzie wraz z ks. prorektorem Januszem Stępniakiem, uczestniczyli w audiencji u Ojca Świętego oraz o ewangelizacji w zlaicyzowanych Czechach. Dla amatorów mocnych wrażeń muzycznych proponujemy artykuł o kontrowersyjnym amerykańskim piosenkarzu Lennym Krawitzu, u którego pomija się niebanalną tkankę duchową w jego tekstach. Koneserzy ciekawostek o obrządkowym zróżnicowaniu Kościoła mogą przeczytać, jak przyjmują święcenia diakonatu Ormianie, ponieważ właśnie jedyny przedstawiciel tego obrządku w naszym seminarium powrócił w te mury już jako diakon. Oprócz stałych rubryk, jak kalendarium, kącik duchowości, recenzje książek, wprowadzamy nową: wspólnoty w Kościele. Otworzy ją artykuł o Ruchu Rodzin Nazaretańskich.
Z żalem żegnamy diakonów pracujących w naszej redakcji. Na VI roku zajmą się już intensywniejszym przygotowaniem do święceń kapłańskich i obrony pracy magisterskiej. Wnieśli swój szczególny wkład w powstanie i działalność Itinerarium. Dziękujemy księżom diakonom: Szymonowi Czuwarze, Rafałowi Pastwie oraz Marcinowi Wyszyńskiemu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2004-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bodnar o zabójstwie lekarza: osobą zatrzymaną w tej sprawie jest funkcjonariusz Służby Więziennej

2025-04-30 07:20

[ TEMATY ]

szpital

Kraków

nożownik

PAP/Art Service

Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar oświadczył we wtorek wieczorem w Katowicach, że osobą, która została zatrzymana w sprawie zabójstwa lekarza Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, okazał się funkcjonariusz Służby Więziennej.

We wtorek zamordowany został lekarz ortopeda krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego Tomasz Solecki. Do gabinetu, w którym badał pacjentkę, wtargnął 35-letni mężczyzna i zaatakował medyka nożem. Lekarz mimo wysiłków personelu medycznego zmarł. W sprawie zabójstwa śledztwo wszczęła Prokuratura Rejonowa Kraków Podgórze.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Kard Sandri: Nie ma wzrostu bez korzeni i nie ma rozkwitu bez nowych pędów

2025-04-30 21:29

[ TEMATY ]

kardynał

konklawe

Vatican News

kard. Sandri

kard. Sandri

"Nie ma przyszłości bez spotkania starych i młodych; nie ma wzrostu bez korzeni i nie ma rozkwitu bez nowych pędów. Nigdy proroctwo bez pamięci, nigdy pamięć bez proroctwa; i zawsze będzie konieczne spotkanie" - w jakiś sposób papież Franciszek pozostawia to słowo także Kolegium Kardynalskiemu, złożonemu z ludzi młodych i starszych - mówił kardynał Leonarda Sandri w homilii podczas piątej Mszy św. za duszę Papieża Franciszka w ramach Novendiali.

Kardynałowie przybyli do Rzymu na kongregacje generalne przed konklawe uczestniczyli w piątej Mszy św. w ramach Novendiali, czyli dziewięciu Msz św. odprawianych za zmarłego Papieża Franciszka. Podczas piątej Mszy św. Novendiali, kard. Leonardo Sandri mówił w homilii, że jak Apostołowie w Wieczeniku czekali na zesłanie Ducha Świętego, tak obecnie Kościół oczekuje na nowe natchnienie Ducha Świętego w czasie, kiedy będzie się dokonywać wybór nowego papieża.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję