Stowarzyszenie Rodzin Katolickich istnieje w diecezji warszawsko-praskiej od dziesięciu lat. Członkowie zorganizowani są w koła parafialne w Falenicy, Marysinie Wawerskim, Świdrze, Mińsku Mazowieckim i w Stanisławowie koło Nieporętu. Organizacja ta liczy obecnie 62 członków, w tym 15 małżeństw, a jej prezesem jest Kazimierz Tabor.
Stowarzyszenie ma charakter społeczny. Jego celem jest przede wszystkim wspomaganie rodzin katolickich na różnych płaszczyznach ich życia, poprzez pomoc w kształtowaniu życia według zasad Ewangelii, a także popularyzowanie kultury chrześcijańskiej. Dążenia te organizacja podejmuje, urządzając prelekcje, sympozja na tematy związane z promowaniem rodziny, jak na przykład konferencja Raport o stanie Rodziny, sesja Wychowanie prorodzinne czy edukacja seksualna. W sesji tej brali udział najlepsi specjaliści warszawscy i ponad 200 rodziców i nauczycieli. Zarówno referaty prelegentów, jak i dyskusja zostały opublikowane i rozpowszechnione w większości parafii diecezji. Stowarzyszenie organizowało także warsztaty w podstawówkach i dwie serie zajęć dla nauczycieli z różnych szkół w ramach Szkoły dla nauczycieli i rodziców. W dwóch parafiach odbyły się Dni Kultury Chrześcijańskiej, a w tym konkursy plastyczne o tematyce rodziny, wykłady na temat wychowania patriotycznego czy związku mediów z rodziną.
Stowarzyszenie angażuje się w wydawanie pism parafialnych, a także w rozpowszechnianie prasy katolickiej, w organizację kursów przedmałżeńskich i pracę w poradniach rodzinnych. Nieobca jest im również pomoc charytatywna, którą realizują np. przez urządzanie Dni Chorego, wigilii dla osób samotnych i in., a także pomoc osobom uzależnionym i ich rodzinom. Organizacja włącza się w tworzenie wspólnot Anonimowych Alkoholików i grup współuzależnionych.
Członkowie Stowarzyszenia są aktywni także na płaszczyźnie politycznej i społecznej. Pełnią funkcje radnych, uczestniczą w wyborach i referendach, gdzie propagują wartości rodzinne. Nie można zapomnieć o wszelkiej działalności SRK w obronie życia ludzkiego - od poczęcia do naturalnej śmierci. Można tu wyróżnić prezentowanie w parafiach wystawy pt. Rozwój dziecka przed narodzeniem, udział w ogólnopolskiej manifestacji w obronie życia czy rozesłanie imiennych listów do posłów z apelem o obronę życia poczętego w czasie tworzenia ustawy O ochronie życia. Członkowie Stowarzyszenia protestowali także przeciwko złym programom wychowania seksualnego w szkołach i demoralizacji w mediach.
Koła parafialne Stowarzyszenia spotykają się raz w miesiącu. Wtedy realizowany jest program formacji duchowej zawarty w książeczce opracowanej przez ks. Rabija pt. Program Formacyjny Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Diecezji Warszawsko-Praskiej. Niekiedy formacja ta jest rozszerzona przez miejscowych duszpasterzy. Punktem jednoczącym wszystkie Koła w diecezji jest wspólna, coroczna pielgrzymka do sanktuariów: Częstochowy, Łagiewnik, Kodnia, Pratulina, Lichenia i innych. Wspólnie z Kościołem Domowym Stowarzyszenie organizowano też specjalne rekolekcje dla małżeństw.
Pomóż w rozwoju naszego portalu