Jałmużna Wielkopostna jest akcją prowadzoną w duchu solidarności międzypokoleniowej. Liczny udział młodych wolontariuszy stał się jej znakiem rozpoznawczym.
– Ta akcja ma dwa aspekty. Jednym z nich jest konkretna, wymierna pomoc, trafiająca do seniorów za pośrednictwem parafialnych zespołów Caritas oraz szkolnych kół Caritas. Drugi, równie ważny, to uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby osób starszych, często samotnych i chorych; zachęcenie najmłodszych do tego, aby dzielili się z seniorami tym, co mają, a przede wszystkim swoim czasem – podkreśla ks. Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Ten udział najmłodszych w zbiórce wiąże się dla nich z ofiarnością – poświęcają swój czas, nierzadko sami przekazują drobne datki, rezygnując z jakiejś codziennej przyjemności. Ma to swój wymiar religijny, duchowy – jałmużna jako znak miłosierdzia – i wpisuje się w charakter Wielkiego Postu, okresu wyrzeczeń, które mają przecież głęboki, ewangeliczny sens – dodaje ks. Iżycki.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Od 15 lat akcja ma ekumeniczny charakter. Caritas prowadzi ją wspólnie z partnerami z innych kościołów chrześcijańskich: Eleos Kościoła Prawosławnego, Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i Diakonią Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. W Kościele prawosławnym jest znana jako Ofiara Wielkopostna, a w Kościołach ewangelickich jako Skarbonka Diakonijna.
Zachęcamy do wsparcia seniorów poprzez udział w akcji – oprócz datków do skarbonek, które zostaną przeznaczone na wsparcie seniorów w diecezjach, można również przekazywać wpłaty na konto Caritas Polska z dopiskiem „Jałmużna Wielkopostna” – środki te posłużą realizacji programów senioralnych Caritas Polska.
Konferencja rozpoczynająca tegoroczną edycję Jałmużny Wielkopostnej odbędzie się 26 lutego w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej 21 w Warszawie (pocz. o godz. 11.00). Wezmą w niej udział przedstawiciele organizacji charytatywnych poszczególnych kościołów organizujących akcję oraz dzieci z chóru szkolnego Quasi Angeli.