Reklama

10-lecie Metropolii Szczecińsko-Kamieńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Jan Paweł II bullą "Totus Tuus Poloniae Populus" z 25 marca 1992 r. ustanowił 11 nowych metropolii w Polsce, w tym również szczecińsko-kamieńską z biskupstwami koszalińsko-kołobrzeskim i zielonogórsko-gorzowskim.

Pierwszym metropolitą został dotychczasowy biskup chełmiński Marian Przykucki (1992-99). Ingres Księdza Arcybiskupa do bazyliki katedralnej odbył się w Niedzielę Palmową, 12 kwietnia. Paliusz - znak władz metropolitalnej - nowy rządca otrzymał 29 czerwca w Bazylice św. Piotra w Rzymie. Dewizą abp. Mariana Przykuckiego jest zawołanie: " Błogosławieni pokój czyniący".

Abp Marian Przykucki urodził się 27 stycznia 1924 r. w Skokach k. Wągrowca, w rodzinie rzemieślniczej. W 1940 r. został aresztowany przez gestapo i osadzony na kilka miesięcy w areszcie za udzielanie pomocy jeńcom angielskim. W latach 1945-50 odbywał studia filozoficzno-teologiczne w Arcybiskupim Wyższym Seminarium Duchownym w Poznaniu i Gnieźnie. 19 lutego 1950 r. przyjął w poznańskiej katedrze święcenia kapłańskie z rąk abp. Walentego Dymka. 1 kwietnia 1954 r. został powołany na stanowisko kapelana i sekretarza osobistego Metropolity poznańskiego. Odpowiedzialne zadania spełniał przez dwadzieścia lat, początkowo (1954-56) przy abp. Walentym Dymku, a następnie ( 1957-73) przy abp. Antonim Baraniaku. 27 listopada 1973 r. Paweł VI mianował go biskupem tytularnym GlenndaMlocha i biskupem pomocniczym Metropolity poznańskiego. Abp Marian Przykucki sakrę biskupią przyjął z rąk abp. Antoniego Baraniaka 3 lutego 1974 r. w poznańskiej bazylice katedralnej. Po śmierci abp. Antoniego Baraniaka, od 15 sierpnia 1977 r. do 7 października 1978 r., jako wikariusz generalny, zarządzał archidiecezją poznańską. 29 maja 1981 r. został mianowany biskupem chełmińskim.

Ojciec Święty Jan Paweł II 1 maja 1999 r. ustanowił dotychczasowego ordynariusza płockiego, bp. dr. Zygmunta Kamińskiego (1999), drugim metropolitą szczecińsko-kamieńskim. Ksiądz Metropolita odbył ingres do bazyliki katedralnej 23 maja. Dewizą Księdza Arcybiskupa jest zawołanie: "Aby byli jedno".

Abp Z. Kamiński urodził się 20 lutego 1933 r. w miejscowości Wzgórze Bełżyce (Lubelszczyzna) w rodzinie rzemieślniczo-rolniczej. Seminarium Duchowne ukończył w Lublinie. 22 grudnia 1956 r. przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Piotra Kałwy. W latach 1966-75 był pracownikiem Kurii Diecezjalnej w Lublinie. W międzyczasie odbył studia specjalistyczne z prawa kanonicznego na Wydziale Prawa Kanonicznego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, uzyskując w 1964 r. tytuł magistra, aw 1971 r. - doktora. 30 listopada 1975 r. otrzymał sakrę biskupią z rąk bp. Bolesława Pylaka. Jako biskup pomocniczy lubelski, pełnił funkcję wikariusza generalnego, dziekana Kapituły Katedralnej Lubelskiej, wykładowcy prawa kanonicznego w Wyższym Seminarium Duchownym w Lublinie i na Wydziale Teologicznym Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jak również proboszcza parafii katedralnej w Lublinie. 10 stycznia 1984 r. został mianowany koadiutorem biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego, 17 sierpnia tegoż roku administratorem "sede plena" diecezji płockiej, a po śmierci bp. B. Sikorskiego (4 lutego 1988 r.) biskupem płockim.

Księży Metropolitów w posługiwaniu pasterskim wspomagają: bp Jan Gałecki, bp Marian Błażej Kruszyłowicz i bp Stanisław Stefanek ( do 26 października 1996 r.).

Czas 10-lecia przyniósł:

- Powstanie nowej siedziby Kurii Metropolitalnej;

- Nowe miejsce dla Sądu metropolitalnego i powołanie sądu II instancji;

- Powstanie dwóch kapituł kolegiackich: myśliborskiej i stargardzkiej;

-Rozszerzenie działalności Archidiecezjalnego Zespołu Caritas i jej nową siedzibę;

- Święcenia kapłańskie 168 diakonów;

- Powstanie 23 nowych parafii;

- Powstanie i odbudowę nowych kościołów, w tym w Chojnie i w Wolinie;

- Powstanie siedmiu nowych sanktuariów (w: Szczecinie - Miłosierdzia Bożego i Najświętszego Serca Pana Jezusa, Brzesku, Choszcznie, Myśliborzu, Resku i Trzebiatowie);

- Peregrynację Figury Matki Bożej Fatimskiej po archidiecezji w dniach 25 maja - 1 czerwca 1996 r.;

- Sprowadzenie relikwii św. Wojciecha do bazyliki katedralnej w Szczecinie (16 listopada 1997 r.);

- Peregrynację Obrazu Jezusa Miłosiernego we wszystkich parafiach archidiecezji w dniach od 29 listopada; 1998 do 24 grudnia 1999 r. w ramach przygotowania do Roku Jubileuszowego 2000;

- Posiedzenie 277. Konferencji Plenarnej Episkopatu Polski w Szczecinie w dniach 16-18 czerwca 1995 r. z okazji 50-lecia ustanowienia organizacji kościelnej na Pomorzu Zachodnim i 50-lecie święceń kapłańskich abp. Kazimierza Majdańskiego;

- Włączenie Arcybiskupiego Wyższego Seminarium Duchownego w Szczecinie do Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Trwają intensywne działania w kierunku utworzenia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego;

- Rozwój Instytutu Studiów nad Rodziną i Kolegium Teologicznego, funkcjonują one w ramach Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie;

- Powstanie 10 placówek szkół katolickich na poziomie: podstawowym, gimnazjalnym i średnim;

- Powołanie do życia nowych ruchów i stowarzyszeń religijnych;

- Rozszerzenie działalności mediów katolickich, wydawnictwa i księgarni;

- Otwarcie (6 kwietnia 2002 r.) pierwszego synodu archidiecezjalnego;

- Powołanie Fundacji Pomocy Dzieciom i Młodzieży im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Szczecinie;

- Pogłębianie jedności i wiary wśród wiernych przez Eucharystię, sakrament pojednania i modlitwę;

- Niezliczone owoce duchowe płynące z posługi sakramentalnej i pozasakramentalnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Anglia i Walia: prawie co trzecie poczęcie kończy się aborcją

Najnowsze dane brytyjskiego Urzędu Statystycznego (ONS) pokazują drastyczny wzrost liczby aborcji w Anglii i Walii. W 2022 roku aż 29,69 proc. poczęć zakończyło się aborcją. Katoliccy biskupi i działacze mówią o „tragedii narodowej” i apelują o modlitwę oraz powrót do „kultury życia”.

Jak poinformował 9 lipca ONS, w 2022 roku odnotowano 834 260 poczęć wśród mieszkanek Anglii i Walii. Z tego 247 703 zakończyło się aborcją. Dla porównania, w 2012 roku było to 20,84 proc. wszystkich poczęć, a rok wcześniej – 26,54 proc.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator i opiekun Wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze

2025-07-17 15:37

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Matka Boża Częstochowska

zmarły

konserwator zabytków

BPJG

prof. Wojciech Kurpik

prof. Wojciech Kurpik

- Obraz Maryi Jasnogórskiej stał się bardzo ważną częścią mojego życia, mojej osobowości - mówił w jednym z wywiadów. W wieku 94 lat, 15.07.2025 r., zmarł w Warszawie prof. Wojciech Kurpik, wieloletni konserwator i opiekun Wizerunku Matki Bożej na Jasnej Górze, konfrater Zakonu Paulinów. Pogrzeb odbędzie się w piątek, 25.07. o godz. 13.30 w paulińskim kościele pw. Świętego Ducha w Warszawie.

Prof. Wojciech Kurpik był konserwatorem sztuki, profesorem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (w latach 1996-1999 był jej rektorem). Był wybitnym specjalistą w zakresie konserwacji malarstwa tablicowego i drewnianej rzeźby polichromowanej. W latach 1980-2001 jako profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, kierował Pracownią Konserwacji i Restauracji Malarstwa Tablicowego i Drewnianej Rzeźby Polichromowanej na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki ASP. Od roku 1979 był członkiem Komisji ds. stałej opieki nad Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej na Jasnej Górze. Na podstawie wyników swoich wieloletnich badań w 2008r. opublikował książkę „Częstochowska Hodegetria. Drugie wydanie, uwzgledniające wyniki najnowszych badań, zawierające bogatą dokumentację fotograficzną, ukazało się w 2020r. nakładem wydawnictwa Paulinianum. W dowód uznania wieloletnich zasług, paulini 4 kwietnia 2004 r. przyjęli Wojciecha Kurpika do grona konfratrów, czyli przyjaciół i dobrodziejów Zakonu Paulinów.
CZYTAJ DALEJ

Cieszę się, że ta książka ujrzała światło dzienne! Czy obecny redaktor naczelny „Niedzieli” też zdecyduje się na wywiad-rzekę?

Gdy zagłębiłam się w treść wydanego właśnie wywiadu-rzeki z księdzem Ireneuszem Skubisiem, miałam przed oczami wszystko, co działo się od początku mojej pracy w „Niedzieli”, czyli od roku 1998.

Zapamiętałam ks. infułata właśnie takiego, jaki wyłania się z najnowszej książki Czesława Ryszki: uśmiechniętego, zatroskanego o Kościół i Polskę, z pasją powtarzającego, że media katolickie mają do spełnienia ważną misję ewangelizacyjną. Kochającego „Niedzielę” najmocniej na świecie, doceniającego jej pracowników i dziennikarzy, a także najbardziej znamienitych autorów, którzy na przestrzeni lat gościli na łamach. Ta książka to wspaniała panorama nie tylko dziejów „Niedzieli”, ale także historii Kościoła i historii Polski. Opowieść o czasach, w jakich żyliśmy – m.in. w stanie wojennym, kiedy to ks. Skubiś nawet kilka razy w tygodniu musiał jeździć z Częstochowy do warszawskich urzędów, bo pismo podlegało ingerencjom cenzury, albo w czasach transformacji ustrojowej, gdy po roku 1989 w tygodniku podejmowano kwestie związane z życiem publicznym, m.in. z walką o życie dzieci poczętych. „Lata 90. to niekwestionowany sukces „Niedzieli”. Wybudowano nowy gmach redakcji, ruszyły edycje diecezjalne, powstały studia radiowe i telewizyjne „Niedzieli”, nakład sięgnął 300 tys. egzemplarzy, niektórzy nazywali nawet jej naczelnego „magnatem prasowym” – pisze Czesław Ryszka.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję