Reklama

Opłatek w Rodzinie

Przyjechali z różnych zakątków naszej diecezji, aby spotkać się w przededniu podania do publicznej wiadomości terminu wyniesienia na ołtarze sługi Bożego Jana Pawła II. Podczas Eucharystii dziękowali za otrzymane łaski, prosili o Boże błogosławieństwo i modlili się o radość beatyfikacji Patrona

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gimnazjum nr 3 w Hrubieszowie stało się 13 stycznia br. gospodarzem uroczystości, która połączyła w szczególny sposób dwie wielkie rodziny: Zamojsko-Lubaczowską Rodzinę Szkół im. Jana Pawła II i hrubieszowską rodzinę szkół, instytucji, stowarzyszeń. W tym szczególnym spotkaniu opłatkowym uczestniczyli uczniowie, nauczyciele, dyrektorzy wszystkich szkół naszej diecezji, noszących imię największego z rodu Polaków. Jest ich już 31, a więc Rodzina to niemała. Delegacjom towarzyszyli kapłani. Z zaproszenia do gościnnego gimnazjum skorzystali księża różnych stopni i godności, władze samorządowe, powiatowe, miejskie i gminne Ziemi Hrubieszowskiej, przedstawiciele władz oświatowych i parlamentarzystów.
Podczas Mszy św. sprawowanej przez Pasterza diecezji bp. Wacława Depo, dyrektora Wydziału Nauki Chrześcijanskiej i jednocześnie kapelana Rodziny ks. Wiesława Galanta oraz sekretarza ks. Biskupa - ks. dr. Mariusza Trojanowskiego, zebrani dziękowali za otrzymane łaski i zanosili modlitwy o rychłą beatyfikację sługi Bożego Jana Pawła II. Rozpoczynając Eucharystię bp Wacław Depo powiedział: „Dziękując Bogu za jego osobę, za jego pontyfikat i wszystko to, co uczynił dla nas, chcemy być nie tylko dziedzicami jego spuścizny, ale kontynuatorami tego dzieła, które Bóg wzbudza w sercu człowieka”. W kazaniu Pasterz podkreślał różne drogowskazy płynące z życia i pontyfikatu Jana Pawła II. To one są dla nas nieustannym wezwaniem, żeby wpatrywać się w jego przykład, a przede wszystkim żeby mieć własne doświadczenie i odwagę wiary na jego sposób.
Po Mszy św. uczestnicy uroczystości obejrzeli jasełka przygotowane przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 3 i Gimnazjum nr 3 pod kierunkiem Anety Franke, Anity Baranowskiej i Małgorzaty Koniec.
Rangę uroczystości opłatkowej podkreśliło wręczenie dyrektorom szkół certyfikatów przynależności do Zamojsko-Lubaczowskiej Rodziny Szkół im. Jan Pawła II. Certyfikaty zawierały słowa dekretu, na którego mocy Pasterz diecezji powołał Rodzinę. Aktu wręczenia dokonali bp Wacław Depo, prezes Rodziny Bernadeta Cichorz oraz burmistrz Hrubieszowa Tadeusz Garaj.
Poświęcając opłatek Pasterz diecezji powiedział: „Niech nie tylko symbol, ale rzeczywistość chleba, dzielonego wśród najbliższych, w gronie przyjaciół i znajomych, i ludzi potrzebujących pomocy, będzie naszą siłą i pewnym znakiem odróżniającym nas od narodów świata, które tego znaku nie mają. Niech ten biały chleb, który będziemy dzisiaj łamać składając sobie życzenia, będzie naszą mocą i mądrością od Boga”. Później nastąpiły te niezwykle wzruszające chwile dzielenia się chlebem i serdecznymi słowami życzeń. Wspólne kolędowanie i obiad dopełniły uroczystość. Nad przebiegiem uroczystości czuwali: Anna Świstowska, dyrektor szkoły, Marzanna Bednarczuk, katechetka oraz nauczyciele Gimnazjum nr 3.
Zatrzymani w biegu codziennych spraw zaproszeni goście odpoczęli w rodzinnym gronie, w serdecznej atmosferze, ale przede wszystkim umocnili się w Prawdzie, Miłości i Jedności. Do swoich miejsc pracy zabrali z Hrubieszowa ciepłe słowa życzeń, tak bardzo potrzebnych w codziennym trudzie wdrażania nauki Patrona, który już wkrótce zostanie ogłoszony błogosławionym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Studia na KUL. Ruszyła rekrutacja na rok akademicki 2026/27

2026-05-06 04:44

materiały prasowe

Zarejestruj się już dziś i przekonaj się, że na KUL ponad stuletnia tradycja idzie w parze z inspirującą nowoczesnością.

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II rozpoczął rekrutację na studia. Na kandydatów czeka ponad sto kierunków, w tym nowości takie jak Biomedycyna i środowisko, Biotechnologia medyczna w j. polskim i angielskim czy European and International Law w j. angielskim.
CZYTAJ DALEJ

Biskupi UE do Leona XIV: potrzebny wysłannik ds. nienawiści wobec chrześcijan

2026-05-21 14:31

[ TEMATY ]

biskupi

Leon XIV

Vatican Media

Europa nie może utracić swojej misji budowania pokoju i jedności - podkreślano podczas spotkania Papieża Leona XIV z przedstawicielami COMECE. W czasie audiencji biskupi reprezentujący episkopaty 27 państw członkowskich Unii Europejskiej rozmawiali z Ojcem Świętym o przyszłości Europy, zagrożeniach związanych z populizmem, ochronie chrześcijan oraz potrzebie odbudowy kultury dialogu.

Jak zaznaczył przewodniczący COMECE bp Mariano Crociata, spotkanie przebiegało w serdecznej i bezpośredniej atmosferze, charakterystycznej dla stylu pontyfikatu Leona XIV. Jednym z głównych tematów rozmowy była rola Europy w świecie naznaczonym konfliktami, napięciami i rosnącą polaryzacją.
CZYTAJ DALEJ

Premiera filmu „Posłani”. To niezwykła historia chłopaka, który przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem

2026-05-21 21:18

[ TEMATY ]

film

Posłani

Mat.prasowy

Po sukcesie produkcji „Triumf Serca”, „Najświętsze Serce” oraz „Maryja. Matka Papieża” do kin trafia nowy dokument Dariusza Walusiaka — „Posłani”. Premiera filmu odbędzie się 22 maja 2026 roku w niemal 90 kinach w całej Polsce. „Posłani” to opowieść o Bogu działającym tu i teraz — w życiu zwykłych ludzi, w ich kryzysach, decyzjach i duchowych przełomach. Produkcja ukazuje modlitwę jako realną siłę oraz wspólnotę, która pomaga człowiekowi odnaleźć sens i nadzieję.

Osią filmu jest niezwykła droga Michała Ulewińskiego, który przemierza Polskę z 15-kilogramowym krzyżem. Trasa od Zalewu Wiślanego po Giewont, a następnie przez Gniezno aż do Sokółki, układa się w symboliczny znak krzyża na mapie Polski. To opowieść o wierze, duchowej walce i przemianie serca.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję