Reklama

Wakacyjny cykl Aspektów (1)

Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Świebodzinie

Wędrówkę szlakiem sanktuariów diecezji zielonogórsko-gorzowskiej rozpoczynamy w Świebodzinie - miejscowości położonej 40 km od Zielonej Góry, 80 km od Gorzowa i 100 km od Głogowa

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezjalne sanktuarium Bożego Miłosierdzia znajduje się w świebodzińskiej parafii pw. Miłosierdzia Bożego. O istnieniu sanktuarium i kulcie Bożego Miłosierdzia informują tablice rozstawione na rogatkach miejscowości oraz monumentalna figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata wznosząca się nad miastem. Pierwszym proboszczem parafii pw. Miłosierdzia Bożego i budowniczym kościoła jest ks. prał. Sylwester Zawadzki. Obecnie obowiązki proboszcza i kustosza sanktuarium pełni ks. kan. Zygmunt Zimnawoda.

Historia

Reklama

Historia powstania kościoła i parafii na Osiedlu Łużyckim sięga 1987 r., kiedy to podczas wizytacji kanonicznej bp Józef Michalik polecił ks. Sylwestrowi Zawadzkiemu - ówczesnemu proboszczowi parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Świebodzinie - budowę kaplicy lub kościoła na rozwijającym się osiedlu. W 1990 r. rozpoczęło się dzieło budowlane. W 1994 r. podczas Mszy św. polowej bp Adam Dyczkowski poświęcił i wmurował kamień węgielny kościoła pw. Miłosierdzia Bożego, a 25 sierpnia 1999 r. została powołana nowa świebodzińska parafia pw. Miłosierdzia Bożego.
Bryła świątyni nawiązuje do tysiącletniej historii architektury Kościoła w Polsce. Świątynia posiada trójnawowy układ bazylikowy z transeptem. Zwieńczenie dwuwieżowego frontonu kościoła symbolizuje wielokulturową historię Świebodzina. Wieża południowa nawiązuje do zachodniego - strzelistego gotyku. Wieża północna do wschodnich i środkowoeuropejskich obłych form zwieńczeń kościołów unickich, greckokatolickich i prawosławnych. Autorem projektu jest prof. dr hab. inż. arch. Marian Fikus z Poznania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sanktuarium

22 listopada 2008 r. bp Stefan Regmunt dokonał konsekracji kościoła i ustanowił go diecezjalnym sanktuarium Miłosierdzia Bożego.
Myśl, by w nowo wybudowanym kościele stworzyć sanktuarium Miłosierdzia Bożego zrodziła się rok po oddaniu kościoła do użytku. Ks. prał. Sylwester Zawadzki dbał o to, by kult Miłosierdzia Bożego zakorzenił się w parafii a jednocześnie zbierał materiały, rejestrował pielgrzymki, prowadził kronikę budowy kościoła i kultu Miłosierdzia Bożego.
Decyzja o ustanowieniu sanktuarium zapadła w połowie 2007 r., jednak w związku z przejściem na emeryturę bp. Adama Dyczkowskiego i przybyciem do diecezji bp. Stefana Regmunta termin ustanowienia sanktuarium został zmieniony i ustalony na 22 listopada 2008 r.

Adoracja

Reklama

Od stycznia 2006 r. w świątyni trwa wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu, kościół można odwiedzić o każdej porze dnia i nocy, bowiem otwarty jest przez całą dobę. W Kaplicy Adoracji płonie Ogień Miłosierdzia przywieziony przez ks. prał. Sylwestra Zawadzkiego z sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Kaplicę zaprojektowała prof. inż. arch. Barbara Bielecka - główny architekt bazyliki Matki Bożej w Licheniu.
W ołtarzu głównym znajduje się obraz przedstawiający Miłosierdzie Boże. W sanktuarium znajduje się również ołtarz poświęcony św. s. Faustynie Kowalskiej, w którym umieszczone są relikwie oraz wizerunek Świętej - autorstwa malarki Jadwigi Streb. Dębowy ołtarz wykonany został na podobieństwo ołtarza łagiewnickiego. W kościele obecne są także relikwie oraz figura bł. ks. Michała Sopoćki - spowiednika św. s. Faustyny i założyciela Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego.

Figura

Świebodzin dał się poznać światu w listopadzie ubiegłego roku, kiedy to zakończona została budowa pomnika Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Figura, którą zainteresowały się media z różnych stron świata, porównywana jest do monumentalnych postaci Chrystusa z Rio de Janeiro w Brazylii oraz z Cochabamba w Boliwii. Inicjatorem budowy posągu Jezusa Chrystusa Króla w Świebodzinie był ks. prał. Sylwester Zawadzki. Nie było to łatwe przedsięwzięcie, bowiem jego realizacja trwała dziesięć lat. Figura poświęcona została 21 listopada 2010 r.
Świebodziński Chrystus Król to symboliczna budowla. Postać Chrystusa ma 33 metry wysokości, co symbolizuje 33 lata życia Pana Jezusa. Korona ma 3 metry wysokości symbolizujące 3 lata publicznej działalności Jezusa. Głowa Jezusa ma 4,5 metra wysokości, każda z dłoni ma po 6 m długości, a odległość między końcami palców rąk wynosi 24 metry. Figura stoi na 16 metrowym kopcu usypanym z ziemi i kamieni. Szesnastoipółmetrowy kopiec jest obwiedziony 5 pierścieniami, które symbolizują zbawczą rolę Chrystusa dla 5 kontynentów i Jego panowanie nad światem.

Dla pielgrzymów

Reklama

Górującego nad miastem posągu Chrystusa trudno nie zauważyć, przejeżdżając drogą krajową nr 3. Niestety wciąż wielu turystów poprzestaje na zrobieniu pamiątkowego zdjęcia i odjeżdża. Figura związana jest z sanktuarium Miłosierdzia Bożego i każdy, kto przybędzie ją obejrzeć, zaproszony jest również do kościoła otwartego całą przez dobę. Zgłoszone wcześniej pielgrzymki zaproszone zostają do zwiedzenia sanktuarium, wysłuchania konferencji, obejrzenia filmu o Miłosierdziu Bożym oraz prezentacji multimedialnej o sanktuarium w sali audiowizualnej w domu parafialnym.
Grupy pielgrzymkowe mogą uczestniczyć w Koronce do Miłosierdzia Bożego oraz w Mszach św. odprawianych dla nich, a grupy przybywające do sanktuarium z kapłanem mają możliwość odprawienia Mszy św. o umówionej godzinie.
Pamiątki związane ze świebodzińskim sanktuarium oraz figurą Chrystusa Króla można nabyć w punkcie „MISEROCORDIA” przy sanktuarium lub na placu przy figurze. Pielgrzymi mogą kateringowo skorzystać z posiłku w Przystani Pielgrzyma, a przy figurze skorzystać z usług małej gastronomii z „królewską kawą”.

* * *

Uroczystości:
Uroczystość odpustowa w Niedzielę Miłosierdzia Bożego

- Msze św.:
Niedziela: 7.30, 9.30 (młodzieżowa), 11 (ze specjalnym udziałem dzieci), 12.30 (Suma), 16, 18, 20.30
Dni powszednie: 7, 9.30, 11 (Msza św. sanktuaryjna ze szczególnym udziałem przybywających pielgrzymów), 15 (Msza św. z rozważaniem o Bożym Miłosierdziu), 18, 20.30

- Możliwość spowiedzi św.:
w dzień powszedni - pół godziny przed i w czasie każdej Mszy św.
niedziela - w czasie Mszy św.,
piątek - godz. 15 (podczas Godziny Miłosierdzia)

- wieczysta adoracja Najświętszego Sakramentu - kościół otwarty całą dobę;

- Koronka do Miłosierdzia Bożego - codziennie o godz. 15;

- Godzina Miłosierdzia - w każdy piątek o godz. 15 (rozbudowane nabożeństwo z kazaniem i Komunią św. poprzedzone nabożeństwem Drogi Krzyżowej o godz. 14.30)

Kontakt:
tel. (68) 382-92-22 (z możliwością nagrania informacji lub automatycznego nadania faxu);
sanktuarium.milosierdzia@gmail.com
www.sanktuariummilosierdziabozego.pl

* * *

Słowo od kustosza:

„Tylko w Miłosierdziu Bożym świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście” (Jan Paweł II w Łagiewnikach).
- Każdy z nas szuka szczęścia, pokoju serca, mocy i motywacji do dobrego życia, siły do udzielenia i przyjęcia przebaczenia, i wielu innych potrzebnych łask. U kogo można je znaleźć? Jezus Miłosierny jest tym Lekarzem i tym Lekarstwem. On powiedział w pierwszych słowach po zmartwychwstaniu do uczniów w Wieczerniku: „Pokój wam!”. On przez św. s. Faustynę ukazał i przypomniał siebie jako niewyczerpane źródło miłości i łask.
Trzeba tu być, aby słowa z obrazu „Jezu, ufam Tobie” nie były tylko cytatem, ale treścią osobistej modlitwy i postawy życia. Rozpoczęło się w naszej diecezji wielkie dzieło peregrynacji obrazu Jezusa Miłosiernego pod hasłem: „Ożywmy modlitwę w rodzinie”. Kontynuacją kilku dni nawiedzenia w parafii winny być Domowe Ogniska Miłosierdzia Bożego. To dzieło rozpoczęło się w naszym sanktuarium i ku niemu ma prowadzić. Każda tu obecność to kolejna lekcja w „Chrystusowej Szkole Miłości”, do której warto, a nawet trzeba się zapisać.

2011-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czesław Lang: moje wielkie marzenie się spełniło

2025-05-03 08:01

[ TEMATY ]

Tour de Pologne

Fot. Karol Porwich

Czesław Lang

Czesław Lang

Czesław Lang nie ukrywa, że jest człowiekiem szczęśliwym. Spełniło się jego wielkie marzenie - został dziadkiem. "Na świat przyszła Karolina Chantal Lang-Lelangue, cudowny misiak. I to w niezwykłych okolicznościach” – opowiada dyrektor Tour de Pologne w rozmowie z PAP.

Polska Agencja Prasowa: Niedługo będzie pan świętować 70. urodziny. Czy zrealizował pan już wszystkie swoje marzenia?
CZYTAJ DALEJ

Watykan: komunikat po IX kongregacji generalnej kardynałów

2025-05-03 17:02

[ TEMATY ]

konklawe

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

Dziewiąta Kongregacja Generalna Kardynałów rozpoczęła się dziś rano o godz. 9.00 wspólną modlitwą. Obecnych było 177 kardynałów, w tym 127 elektorów - czytamy w komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej.

Na początku losowo wyłoniono kardynałów Komisji, która pomaga kamerlingowi w zgromadzeniach specjalnych w załatwianiu spraw bieżących: są to kardynał Robert Francis Prevost, OSA, i kardynał Marcello Semeraro, natomiast kardynał Reinhard Marx pozostaje koordynatorem Rady ds. Gospodarki.
CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP zachęcił do podjęcia Nowenny w intencji pokoju i Ojczyzny za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli

2025-05-03 18:21

[ TEMATY ]

abp Tadeusz Wojda SAC

Episkopat Flickr

Potrzebujemy mocnej i autentycznej wiary, płynącej z zażyłości z Twoim Synem, opartej na Jego nauczaniu, a nie wiary ckliwej, emocjonalnej, czy też selektywnej według własnych potrzeb i przekonań. Potrzebujemy tej wiary, aby stać się pielgrzymami nadziei również dla innych – mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC w rozważaniu podczas Apelu Jasnogórskiego 2 maja br.

Episkopat News
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję