Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: O historii trzeba pamiętać

2021-09-14 09:10

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Archiwum

W Łodzi powstanie Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu, którego celem jest przywrócenie i zachowanie pamięci o losach najmłodszych ofiar niemieckich zbrodni w obozie przy ul. Przemysłowej w Łodzi.

Jedenaścioro z nich przyjechało do Łodzi, aby podzielić się swoimi wspomnieniami z historykami tworzonego muzeum. Idea powołania instytucji powstała w czasie prac Rady Programowej ds. Upamiętnienia Dzieci Polskich z Obozu w Łodzi, którą powołał Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. Przedsięwzięcie patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda. Organizatorem muzeum będzie prof. Piotr Gliński Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, który sfinansuje budowę i koszt działalności instytucji.

Reklama

Dziecięcy obóz koncentracyjny w Łodzi funkcjonował w latach 1942-1945. Utworzono go na pięciohektarowej działce wydzielonej z terenu Litzmannstadt Ghetto. Trafiały tam bezdomne dzieci z Łodzi i okolic, ale też ze Śląska, Wielkopolski, Pomorza i Mazowsza. Do obozu kierowano także młodzież należącą do ruchu oporu i dzieci członków podziemnych organizacji. - Życie w niemieckim obozie to apele, niedożywienie, choroby i przymusowa praca. Dziękuję Bogi i starszym braciom obozowym za dokarmianie, mycie i - co najważniejsze - odliczanie na apelach. Nieodliczony - ginął. Bóg zapłać, dziękuję! - napisał Marek Zakrzewski, ocalały, który do obozu w Łodzi trafił w wieku 2 lat i 3 miesięcy.

Warunki, które panowały w obozie były takie same jak w innych obozach koncentracyjnych. Mali więźniowie byli zmuszani do pracy ponad siły. Były wygłodzone, bite i upadlane, przez co wiele z nich zmarło, a reszta dzieci przez wiele lat po wojnie zmagała się z tragicznymi wspomnieniami niemieckiego obozu. - Jest coś złowieszczego w tym, że przez tyle lat, mimo istnienia dowodów, żyjących świadków, świat nie chciał o tych zbrodniach głośno mówić. Jakby prawda historyczna omijała ulicę Przemysłową w Łodzi. My dzisiaj przerywamy milczenie. Zaczynamy głośno przypominać dramatyczną historię polskich dzieci. Zaczynamy pokazywać niemieckie zbrodnie, żeby zachować pamięć dla następnych pokoleń, żeby już nigdy się to nie powtórzyło, bo o historii trzeba pamiętać. - powiedział Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak, inicjator powstania muzeum.

Liczba ofiar obozu - ze względu na brak lub zafałszowanie danych - jest kwestią sporną. Jak pokazują ostanie badania, w obozie więziono kilka tysięcy dzieci, z czego około 200 zmarło.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Ryś do uczestników Oaz wakacyjnych: kto jest twoim Panem?

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Rekolekcje oazowe to jest niezwykle mocny czas, w którym staje przed nami pytanie: kto jest moim Panem? – mówił abp Grzegorz Ryś do uczestników Oaz.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Zielona Góra. 5 lat Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

2021-09-23 20:19

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio

Karolina Krasowska

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Bp Tadeusz Lityński przewodniczył Mszy św. inaugurującej kolejny rok formacji Diecezjalnej Grupy Modlitewnej św. Ojca Pio

Diecezjalna Grupa Modlitewna św. Ojca Pio, dziękując za minione 5 lat, 23 września, we wspomnienie swojego Patrona, rozpoczęła kolejny rok formacji. Uroczystość odbyła się w parafii pw. św. Alberta w Zielonej Górze z udziałem bp. Tadeusza Lityńskiego.

Szósty rok to kontynuacja trzyletniego programu duszpasterskiego i pogłębienie tematu: Posłani w pokoju Chrystusa” wraz z mottem biblijnym: „ten, kto Mnie spożywa, będzie żył przeze Mnie” (J 6, 57).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję