Reklama

Aspekty

Bytom Odrzański. Nabożeństwo ekumeniczne pamięci Jochena Kleppera

W Bytomiu Odrzańskim 25 września odbyło się nabożeństwo ekumeniczne poświęcone pamięci, urodzonego w tym mieście, poety i pisarza, twórcy wielu pieśni śpiewanych w kościołach protestanckich, Jochena Kleppera (1903 – 1942). Był on człowiekiem głęboko wierzącym. Pisanie uważał za rozmowę z Bogiem. Codziennie czytał Biblię i pytał Boga „Panie, co chcesz, abym zrobił ?”.

[ TEMATY ]

ekumenizm

Jochen Klepper

Krystyna Dolczewska

Po nabożeństwie uczestniczyliśmy w odsłonięciu tablicy pamiątkowej na domu Jochena Kleppera

Po nabożeństwie uczestniczyliśmy w odsłonięciu tablicy pamiątkowej na domu Jochena Kleppera

Organizatorzy wydarzenia to: Barbara Krzeszewska - Zmyślony z Centrum Kultury i Języka Niemieckiego UZ i pastor z Drezna-Erich Busse, orędownik pojednania polsko - niemieckiego.

Przyjechali duchowni katoliccy i protestanccy m in. ks. prof. Grzegorz Chojnacki z Uniwersytetu Szczecińskiego reprezentujący naszego ordynariusza Ks. Bpa Tadeusza Lityńskiego, Ks. Marcin Orawski w zastępstwie ewangelickiego biskupa Wrocławia Waldemara Pytla oraz bp Teresa Rinecker Zwierzchnik Kościoła Ewangelickiego Okręgu Görlitz. Pięknie śpiewał do tekstów J. Kleppera chór z Sprembergu (Brandenburgia). Byli też bytomianie, na czele ze swym burmistrzem Jackiem Sauterem, którzy nas gościnnie przyjęli (obiad, zwiedzanie Bytomia).

Reklama

Nabożeństwo odbyło się w bytomskim kościele pw. św. Hieronima, którego proboszcz ks. Krzysztof Cochła także był obecny. Zgromadzonych przywitał ks. prof. Chojnacki w dwóch językach, potem biskup Rinecker przeczytała wyznanie wiary Dietrich Bonhoeffera, straconego w kwietniu 1945. Tłumaczyła p. Barbara.

Pastor Busse opowiedział wzruszająco o losie bohatera uroczystości. Był żonaty z wdową Żydówką, z którą obłędna ideologia Hitlera nakazała mu się rozwieźć. Po wyczerpaniu wszelkich możliwości i próśb u najwyższych władz Rzeszy (Klepper był człowiekiem znanym) poeta wraz z żoną i pasierbicą popełnili samobójstwo. Busse wspomniał też Niemców, którzy przeciwstawiali się temu obłędowi m.in. w/w Bonhoeffera i katolickiego proboszcza Bernarda Lichtenberga pomagającego Żydom berlińskim, zmarłego w drodze do Dachau, beatyfikowanego przez Jan Pawła II. Jednak przeciwstawiających się było za mało, aby zatrzymać machinę hitlerowską. Obydwa Kościoły milczały.

Po kazaniu cały kościół odmówił w dwóch językach „Ojcze nasz”. Prosiliśmy za dwa nasze narody, za wszystkich uciekających przed wojną, terrorem i głodem. Nabożeństwo zakończyło się błogosławieństwem którego udzielili (alf): ks. Chojnacki, ks. Orawski i bp Teresa Rinecker.

Po nabożeństwie uczestniczyliśmy w odsłonięciu tablicy pamiątkowej na domu Jochena Kleppera, a po obiedzie zwiedzaliśmy Bytom.

2021-09-30 10:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęła się budowa międzyreligijnego centrum w Berlinie

[ TEMATY ]

ekumenizm

budowa

centrum

Berlin

Vatican News

W Berlinie położono kamień węgielny pod budowę międzyreligijnego House of One, który ma łączyć pod jednym dachem kościół, synagogę i meczet oraz promować dialog między chrześcijanami, żydami i muzułmanami. Przewodniczący Bundestagu Wolfgang Schäuble powiedział podczas uroczystości, że projekt ten symbolizuje tolerancję i otwartość, nie roszcząc sobie prawa do reprezentowania własnej religii w całości i nie rezygnując z własnej tożsamości.

Dom trzech abrahamicznych religii budować będą ewangelicka parafia Sankt Petri-Sankt Marien, gmina żydowska Berlina i rabiniczne Kolegium Adama Geigera oraz muzułmańskie stowarzyszenie Forum Dialog. Od wielu lat archidiecezja Berlina nie wyrażała zainteresowania wsparciem projektu twierdząc, że „chrześcijanie są w nim dobrze reprezentowani przez ewangelików”. Rok temu jednak abp Berlina Heiner Koch został członkiem kuratorium, w którym zasiada wielu przedstawicieli instytucji kultury i sztuki.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat prasowy biskupa Marka Mendyka

2022-08-09 10:47

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

xmb

Bp Marek Mendyk skierował pisemną prośbę w sprawie publicznego oskarżenia.

Ponownie oświadczam, że formułowany wobec mnie zarzut jest nieprawdą. Równocześnie deklaruję pełną gotowość współpracy z władzami kościelnymi oraz organami państwowymi w celu wyjaśnienia zarzutu.

CZYTAJ DALEJ

Premier: przedłużyłem decyzję o zakupach węgla przez spółki energetyczne do końca sezonu grzewczego

2022-08-10 16:33

[ TEMATY ]

Węgiel

Karol Porwich/Niedziela

Przedłużyłem do końca sezonu grzewczego decyzję zobowiązująca spółki energetyczne do zakupu węgla - poinformował w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Wcześniej spółki obowiązywał termin do końca października.

"Jesteśmy na dobrej, i mogę nawet powiedzieć na bardzo dobrej drodze, żeby było tego węgla wystarczająco dużo, nie tylko do końca tego roku, tak jak moja pierwotna decyzja wskazywała spółkom energetycznym, na zakup do końca października. Teraz przedłużyłem ją do końca sezonu grzewczego, po to żeby (...) węgiel ściągać nawet na zapas. On się nie zmarnuje. Wolę, żeby było go za dużo niż za mało" - powiedział szef rządu w środę.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję