Reklama

Niedziela Częstochowska

Sympozjum józefologiczne w WSD

„Idźcie do Józefa”, to temat sympozjum józefologicznego, które odbyło się 23 października w Wyższym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

[ TEMATY ]

Częstochowa

Wyższe Seminarium Duchowne

sympozjum józefologiczne

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie, w którym wzięli udział m.in.: klerycy, osoby życia konsekrowanego, katecheci rozpoczęło się Mszą św. w kościele seminaryjnym Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana, której przewodniczył ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie. – Św. Józef przemawia do nas najpełniej przez milczenie. Jest wielkim świętym patronem Kościoła powszechnego. Jest dla każdego z nas przykładem opieki, cierpliwości, cichości, modlitwy, zaufania, wiary oraz posłuszeństwa woli Bożej. Każdy z nas coś z tych przymiotów św. Józefa powinien w swoim życiu realizować – powiedział na początku Eucharystii ks. Selejdak.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Homilię wygłosił ks. dr Kamil Zadrożny, prefekt WSD w Częstochowie i główny odpowiedzialny za organizację sympozjum. Komentując czytania mszalne podkreślił, że „życie według Ducha oznacza, że siłą napędową i celem życia ucznia Jezusa jest troska o rozwój duchowy i życie darami Ducha”. – Św. Józef był człowiekiem żyjącym według ducha Bożego. Życie według Ducha pomogło mu patrzeć w głębię wydarzeń dokonujących się w nim i w życiu najbliższych Mu osób. Św. Józef duchowo żyje intensywnie. Jako człowiek ducha jest wzorem gotowości na Boże wezwanie, przykładem całkowitej ufności czerpanej z wiary i z modlitwy – mówił ks. Zadrożny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wpatrując się w św. Józefa uświadamiamy sobie, że to Bóg kieruje także naszym życiem, że o to życie się troszczy, zleca nam różne zadania w Kościele, daje dary i powołania. Józef wiernie służył tym tajemnicą, które zostały mu powierzone. Zaangażował w to wszystkie swoje talenty, zdolności – kontynuował.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Kapłan zaznaczył, że „życie według Ducha objawia się także w budowie i tworzeniu domu”. – Jako ojciec i opiekun św. Józefa buduje dom. Dobrze wiemy, że nie chodzi wyłącznie o położenie fundamentów, upiększenie wnętrza, zabezpieczenie przed chłodem, wiatrem, deszczem. Tworzyć dom oznacza coś o wiele więcej. Św. Józef stworzył wraz z Maryją dom, w którym Jezus mógł wzrastać w łasce u Boga i u ludzi. To w tym domu wzrastał do bycia dla innych – podkreślił i dodał: – Stąd rodzi się pytanie o nasze domu, które tworzymy, o Seminarium, o domu zakonne, o domy rodzinne. Święty Józef może nam pomóc stworzyć dom, w którym każdy będzie miał swoje jedyne, wyjątkowe miejsce, gdzie będzie kochany. Nasze miejsca zamieszkania i pracy, miejsca formacji powinny pachnąć klimatem domu nazaretańskiego, domu na czele którego stał św. Józef.

Reklama

Na zakończenie Mszy św. rektor seminarium odmówił „Akt Zawierzenia św. Józefowi”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Następnie w auli św. Jana Pawła II uczestnicy sympozjum wysłuchali referatów. Ksiądz dr Andrzej Latoń z Polskiego Studium Józefologicznego w Kaliszu podejmie temat „Tajemnica Józefa: ojcowskie serce”. Zaczął od osobistego świadectwa – Św. Józef przywrócił życie mojemu ojcu i wyjednał mi dar powołania kapłańskiego – mówił.

Prelegent wskazał na postać św. Teresy z Avili, dla której św. Józef stał się ojcem. Przypomniał, że imię Józef oznacza „tego, który broni i tego, który pomnaża”.

Zacytował słowa papieża Franciszka: „Bóg patrzy na serce (por. 1 Sm 16, 7) i w św. Józefie rozpoznał serce ojca, zdolne do dawania i odradzania życia w codzienności”. – Jest wyjątkowa relacja św. Józefa z Bogiem Ojcem. Ojcostwo Boga widoczne jest w ojcostwie św. Józefa – dodał prelegent.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Ks. Latoń wskazał na słowo „tajemnica”. – W wierze jest bardzo ważne zdumienie tajemnicą. Jest ona pewnego rodzaju światłem. W tajemnicy jesteśmy zanurzeni i jesteśmy uczestnikami – podkreślił.

Ojciec prof. dr hab. Kazimierz Lubowicki z Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, który wygłosi referat pt. „Płodna czystość w doświadczeniu św. Józefa” odwołując się do nauczania św. Jana Pawła II o św. Józefie i jego teologii ciała podkreślił, że „święta dziewiczość wnosi w życie głębię miłości prawdziwie ludzkiej. Maryję i Józefa łączyła głęboka komunia życia i miłości”. – Czystość nie jest i nie może być ucieczką od miłości przeżywanej w duszy i ciele – podkreślił.

Reklama

– Doskonała komunia osób charakteryzuje się, w myśl nauczania św. Jana Pawła II, dojrzałym i wyzwolonym od egoizmu przeżyciem płciowości. U św. Józefa męskość jest ukształtowana przez Ducha Świętego. Św. Józef dziewiczość serca rozumiał jako męskie powołanie. Józef wziął za Maryję odpowiedzialność – kontynuował prelegent.

– U św. Józefa jest wyższy poziom czułości – zaznaczył o. Lubowicki.

Natomiast ks. dr hab. Mateusz Potoczny, prof. Uniwersytetu Opolskiego, omówił „wpływ orientalnej wizji józefologicznej na liturgię Kościoła rzymskiego”. – Chrześcijański wschód docenia rolę św. Józefa. Wspólną płaszczyzną dla Kościołów Wschodnich i Kościoła Zachodniego jest Pismo Święte – podkreślił.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Prelegent zaznaczył, że spośród Ojców Wschodnich ważną rolę w czci wobec św. Józefa odgrywają: św. Efrem Syryjski i św. Jakub z Sarug, którego 1500 rocznicę śmierci obchodzimy w tym roku. – Św. Efrem wskazał na św. Józefa jako człowieka niezwykłej odwagi i wiary. Św. Efrem podkreśla również doskonałą czystość Józefa. Natomiast św. Jakub z Sarug był piewcą chwały św. Józefa w swoich homiliach mariologicznych – mówił ks. Potoczny.

Prelegent wskazał również na ikonografię wschodnią, która przede wszystkim św. Józefa ukazuje jako młodego. – W greckich i syryjskich Kościołach św. Józef czczony jest w sekwencji Bożego Narodzenia – powiedział i podkreślił, że w 3 niedzielę adwentu w Kościele syryjskim jest Niedziela Zwiastowania Józefowi.

Reklama

– Na Wschodzie szczególną grupą, która czci św. Józefa są Koptowie. Czczą św. Józefa przez wydarzenie ucieczki Świętej Rodziny do Egiptu – zaznaczył.

Rektor seminarium ks. prał. Ryszard Selejdak podsumowując sympozjum podkreślił, że tematy, które podjęli prelegenci wskazują na wielką wiarę św. Józefa. Zaznaczył, że „ważne jest również zgłębienie obecności św. Józefa w patrystyce zachodniej”. – Zwłaszcza, że św. Józef jest bardzo ważny dla naszej duchowości – podsumował ks. Selejdak.

Patronat naukowy nad wydarzeniem objął częstochowski oddział Polskiego Towarzystwa Teologicznego w Krakowie.

2021-10-23 14:57

Ocena: +2 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W szkole Chrystusa

Niedziela sandomierska 42/2022, str. III

[ TEMATY ]

Sandomierz

Wyższe Seminarium Duchowne

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Pierwszy rok nauki i formacji rozpoczyna sześciu alumnów

Pierwszy rok nauki i formacji rozpoczyna sześciu alumnów

W Wyższym Seminarium Duchownym rozpoczął się 202. rok akademicki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani. We wspólnej modlitwie uczestniczyli parlamentarzyści, władze samorządowe, przedstawiciele różnych instytucji, siostry zakonne, przełożeni wyższych uczelni kościelnych i świeckich oraz wierni.

CZYTAJ DALEJ

Bulla o Roku Świętym 2025

2024-05-09 16:52

[ TEMATY ]

Watykan

bulla papieska

Rok Święty 2025

www.vaticannews.va/pl

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów.

Wyjątkowy i doniosły dzień w Watykanie. Na rozpoczęcie wieczornych nieszporów Wniebowstąpienia Pańskiego w Bazylice Watykańskiej Papież uroczyście ogłasza Rok Święty 2025. Przewiduje się, że Jubileusz przyciągnie do Wiecznego Miasta miliony pielgrzymów. Dla wierzących jest to wyjątkowy czas łaski, a także specjalna okazja do uzyskania odpustu zupełnego. Szczegóły obchodów oraz daty Roku Świętego podaje bulla papieska.

Jubileusz lub Rok Święty jest obchodzony co 25 lat. Po raz pierwszy został ogłoszony w 1300 r. bullą Bonifacego VIII, która do dziś jest przechowywana w Watykańskiej Bibliotece Apostolskiej. Bulla papieska to dokument z pieczęcią papieża, a zatem po przywileju najbardziej autorytatywny i uroczysty spośród dokumentów biskupa Rzymu. Termin ten wywodzi się od łacińskiego bulla, który oznaczał ołowianą pieczęć zawieszoną na dokumencie, a dopiero od około XIV wieku był stosowany do dokumentów opatrzonych taką pieczęcią. Użycie ołowianej pieczęci jest udokumentowane w przypadku papieży od VI wieku. W przypadku dokumentów o szczególnym znaczeniu zamiast ołowiu stosowano złoto.

CZYTAJ DALEJ

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny Kmieć

2024-05-10 14:00

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

BP Archidiecezji Krakowskiej

Uroczystość w kaplicy Domu Arcybiskupów Krakowskich rozpoczęła się krótką modlitwą. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski powołał trybunał do przeprowadzenia procesu beatyfikacyjnego Sługi Bożej Heleny Kmieć, wiernej świeckiej. W jego skład weszli: ks. dr Andrzej Scąber – delegat arcybiskupa, ks. mgr lic. Paweł Ochocki – promotor sprawiedliwości, ks. mgr lic. Michał Mroszczak – notariusz, ks. mgr lic. Krzysztof Korba – notariusz pomocniczy, ks. mgr Adam Ziółkowski SDS – notariusz pomocniczy.

Następnie postulator sprawy, ks. dr Paweł Wróbel SDS zwrócił się do arcybiskupa i członków trybunału o rozpoczęcie i przeprowadzenie procesu oraz przedstawił zgromadzonym postać Sługi Bożej. – Wychowanie w głęboko wierzącej rodzinie skutkowało życiem w atmosferze stałego kontaktu z Bogiem – mówił postulator przywołując zaangażowanie Heleny w życie wspólnot religijnych od wczesnego dzieciństwa. Zwrócił uwagę na zdolności intelektualne i różnorodne talenty kandydatki na ołtarze. Studiowała inżynierię chemiczną na Politechnice Śląskiej w języku angielskim oraz uczyła się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Gliwicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję