Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rosja

Konieczny dialog

Do „otwarcia się na dialog z prawosławnymi” wezwał 24 lutego rosyjskich katolików kard. Roger Etchegaray. Przebywający z tygodniową wizytą w Moskwie na osobiste zaproszenie Aleksego II, zwierzchnika Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, francuski hierarcha przekonywał o konieczności nawiązania dialogu z wyznawcami prawosławia pomimo napiętych stosunków.
„Oba chrześcijańskie Kościoły powinny dawać wspólne świadectwo Ewangelii wobec gigantycznych przemian, jakim podlega obecnie rosyjskie społeczeństwo” - stwierdził emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax”.
Aleksy II wyraził „wielkie zadowolenie” z treści przesłania, jakie Papież Benedykt XVI skierował doń za pośrednictwem Kardynała i wystosował odpowiedź na papieski list, którą Kardynał przekaże Benedyktowi XVI.
83-letni kard. Roger Etchegaray był jednym z najbliższych współpracowników Jana Pawła II i jest jedną z najbardziej znaczących postaci w Kościele katolickim.

Austria

Europa dla Chrystusa

Reklama

Na samochodach, torbach czy ubraniach zaczęły się pojawiać nalepki z nieco zmodyfikowaną flagą Unii Europejskiej. Żółte gwiazdy na niebieskim tle nie tworzą rysunku koła, ale ryby - symbolu chrześcijaństwa. Poniżej jest napis: „Europa dla Chrystusa”. Inicjatorzy akcji, wspieranej przez organizację charytatywną „Kirche in Not” - „Kościół w potrzebie”, to młode wiedeńskie małżeństwo Martin Kugler i Gudrun Kugler-Lang. Inicjatywa „Europa dla Chrystusa” ma na celu przypomnieć ścisłe związki naszego kontynentu z Ewangelią.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Chiny

Wolność?

W rok po wejściu w życie nowych przepisów o religiach w Chinach sytuacja wspólnot wyznaniowych jest w dalszym ciągu bardzo trudna - alarmują obrońcy praw człowieka. Wolność religijna chrześcijan, hinduistów i muzułmanów jest wciąż zależna od samowoli władz państwowych - oświadczyła organizacja praw człowieka „Human Rights Watch”. 1 marca 2005 r. w Chińskiej Republice Ludowej weszły w życie nowe przepisy dotyczące statusu Kościołów i wspólnot religijnych. Na mocy tych przepisów oficjalnie uznane wspólnoty wyznaniowe po raz pierwszy otrzymały prawo posiadania własności. Nowe przepisy dają ponadto wiernym możliwość wystąpienia na drogę prawną do Sądu Najwyższego w przypadku krzywdzenia ich przez władze. Z drugiej jednak strony przepisy zastrzegają, że organizacje religijne nie mogą zagrażać jedności kraju i stabilności społeczeństwa oraz że nie może dojść do dominacji zagranicznych religii.

Niemcy

Z Polskiej Misji Katolickiej

Reklama

W Rektoracie Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze odbyło się w ostatnich dniach spotkanie Centralnej Rady Polskich Katolików Świeckich w Niemczech. Rada powstała ponad rok temu, a w jej skład wchodzą świeccy przedstawiciele 5 Dekanatów Misji, 3 przedstawicieli Chrześcijańskiego Centrum Krzewienia Kultury, Tradycji i Języka Polskiego w Niemczech, przedstawiciel Stowarzyszenia Polskich Rodzin Katolickich w Niemczech oraz dwie osoby z nominacji Księdza Rektora. Statut Centralnej Rady Polskich Katolików Świeckich w Niemczech został zatwierdzony przez Rektora w lipcu 2005 r. Rada reprezentuje polskich i polonijnych katolików świeckich w Niemczech, działa przy Rektoracie PMK w Niemczech, wspiera Rektora w jego działaniach, służąc mu radą i pomocą przy rozwiązywaniu podstawowych problemów związanych z zachowaniem stanu polskiego duszpasterstwa i polskich ośrodków parafialnych w Niemczech. Na czele Rady stoi prof. dr hab. inż. Piotr Małoszewski z Monachium. Podczas ostatniego posiedzenia w Hanowerze dokonano wyboru dwóch brakujących członków Prezydium Rady. Funkcję wiceprzewodniczącej Rady powierzono dr Grażynie Koszałce z Hamburga, natomiast Aleksandra Biedrunka z Hanoweru została wybrana na sekretarza Rady. Podczas zebrania przedyskutowano podstawowe problemy Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech, działalność świeckich w parafiach oraz ustalono, że w dniach 24-26 listopada 2006 r. w ośrodku PMK Concordia w Herdorf odbędzie się dwudniowe spotkanie szkoleniowo-dyskusyjne przewodniczących Rad Parafialnych ze wszystkich ośrodków duszpasterskich Misji. Rada gorąco poparła projekty Rektora Misji ks. prał. Stanisława Budynia, by w miarę możliwości przejmować opuszczone lub zwalniane przez wspólnoty niemieckie kościoły oraz ewentualnie przy próbach likwidacji naszych ośrodków starać się uzyskać zachowanie etatów dla polskich duszpasterzy przez łączenie prowadzenia parafii polskich i niemieckich.

Piotr Małoszewski, Monachium

Ludzie

Kard. Nicholas Cheong Jin-suk - arcybiskup Seulu i administrator apostolski stolicy Korei Północnej - Phenianu, stwierdził, że reżim północnokoreański jest „nie do zaakceptowania”. Dodał też, że jego kardynalska nominacja to świadectwo wzrostu znaczenia koreańskiego narodu i Kościoła.
Podczas spotkania z dziennikarzami kard. Jin-suk skrytykował łamanie wolności religijnej przez komunistyczny reżim, który „wciąż odmawia kapłanom i osobom duchownym stałego pobytu na terenie kraju”. Dodał też, że „w razie ewentualnej wizyty Papieża w Korei księża pracujący na Północy muszą uczestniczyć w spotkaniu z Ojcem Świętym, co z uwagi na represje byłoby obecnie niemożliwe”. Kard. Cheong przytoczył niepotwierdzone dane, zgodnie z którymi liczba katolików w Korei Północnej wynosi szacunkowo ok. 3 tys. osób, podczas gdy w momencie wyzwolenia spod okupacji japońskiej w 1945 r. było ich ok. 55 tys.

Kard. Cheong Jin-suk ma 74 lata. Urodził się w Seulu w 1931 r. W wieku 30 lat przyjął święcenia kapłańskie, a dziewięć lat później został biskupem. Często krytykuje dysproporcje społeczne w Korei Południowej.

Turcja

Reklama

Abp Christodulos, zwierzchnik Greckiego Kościoła Prawosławnego, jest przeciwny przyjęciu Turcji do Unii Europejskiej, gdyż podważyłoby to chrześcijańską tradycję kontynentu. Metropolita Aten skrytykował Unię Europejską za wspieranie planów akcesyjnych Turcji. Podczas wystąpienia, które miało miejsce 26 lutego, powiedział w obecności kilku przedstawicieli Europejskiego Parlamentu, że „przywódcy, którzy popierają wstąpienie Turcji do UE, mają bez wątpienia swoje ku temu powody”. Dodał jednak, że są to powody uwzględniające cele strategiczne oraz interesy obce europejskiej mentalności.

USA

Powstał drugi kościół pw. Matki Bożej Ludźmierskiej w miejscowości Lawton w Stanach Zjednoczonych. Typowo góralskie elementy świątyni wykonano na Podhalu. Do Stanów Zjednoczonych trafiły w kilku kontenerach. Nowy kościół będzie służył Polonii Amerykańskiej, w tym góralom z Podhala.
Nowa świątynia w stylu góralskim w Lawton w stanie Michigan to już drugi kościół na terenie Stanów Zjednoczonych, w którym w głównym ołtarzu stoi figura Matki Bożej Ludźmierskiej. Pierwsza jest w Munster, Indiana.

Kuba

Abp Juan García Rodríguez został nowym przewodniczącym Episkopatu Kuby. W dniach od 19 do 22 lutego odbyła się sesja plenarna Konferencji Episkopatu tego kraju. Nowy przewodniczący kubańskiego Episkopatu, 58-letni hierarcha, jest arcybiskupem Camagüey. Sakrę biskupią przyjął w 1997 r. Wiceprzewodniczącym wybrano bp. Dionisio García Ibańeza, ordynariusza Bayamo Manzanillo, a sekretarzem generalnym Episkopatu - pomocniczego biskupa Hawany, jezuitę, Juana de Dios Hernández Ruiza.

Tydzień na świecie

Papież Benedykt XVI mianował nuncjuszem apostolskim w Egipcie i delegatem Watykanu przy Lidze Arabskiej abp. Michaela Louisa Fitzgeralda. Dotychczasowy nuncjusz apostolski w Iraku, włoski arcybiskup Fernando Filoni otrzymał nominację na stanowisko nuncjusza na Filipinach (Benedykt XVI nie wyznaczył jeszcze jego następcy w Bagdadzie).

Kard. Crescenzio Sepe, prefekt Kongregacji Ewangelizacji Narodów, udał się z wizytą do Sudanu, a kard. Roger Etchegaray, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady „Iustitia et Pax” - do Moskwy.

Fundamentaliści islamscy podpalili kościół Matki Bożej Niepokalanie Poczętej w Bengazi w Libii i leżący nieopodal klasztor Franciszkanów. Przebywającym tam - polskiemu franciszkaninowi o. Antoniemu Maciejewskiemu OFM i księdzu diecezjalnemu, Filipińczykowi, udało się zbiec. Przyczyną zamieszek była najprawdopodobniej publikacja w europejskiej prasie karykatur Mahometa.

Kościół melchicki w Ziemi Świętej ma nowego zwierzchnika: został nim abp Elias Chacour, który objął arcybiskupstwo Akko, Hajfy, Nazaretu i całej Galilei (jest on pierwszym hierarchą Kościoła greckokatolickiego w Ziemi Świętej, który ma obywatelstwo Izraela). Uroczystość konsekracji odbyła się w kościele pw. Kazania na Górze w Ibillin, w Galilei.

Sekretarz generalny ONZ Kofi Annan poparł raport Narodów Zjednoczonych nt. obozu dla podejrzanych o terroryzm w amerykańskiej bazie wojskowej Guantanamo na Kubie, stwierdzając, że miejsce, w którym więzi się ludzi bez prawomocnego wyroku, trzeba jak najszybciej zamknąć, przetrzymywanych zaś należy albo poddać właściwej procedurze sądowej, albo zwolnić (w tej chwili jest tam ok. 500 osób schwytanych głównie w Afganistanie i Pakistanie).

Parlament Europejski przyjął dyrektywę liberalizującą rynek usług w UE. Krajom „starej” Unii udało się jednak przeforsować usunięcie z tekstu dyrektywy zasady, która miała umożliwić świadczenie usług w innych państwach UE na podstawie przepisów kraju, z którego pochodzą. Wejście w życie dyrektywy w takiej postaci może doprowadzić do wyeliminowania z krajów „starej” Unii konkurencji ze strony firm usługowych z nowo przyjętych do UE państw, w tym Polski.

Włoski minister kultury Rocco Boutiglione w wywiadzie dla dziennika La Repubblica wyraził opinię, że tylko chrześcijanie są w stanie prowadzić dialog z islamem. Ateiści, mający obecnie wpływ na Unię Europejską, nie są do tego zdolni.

Rząd Angeli Merkel zwiększył o ok. 1 mln euro dotację z budżetu na działalność niemieckich ziomkostw. Zerwał w ten sposób z polityką poprzedniego gabinetu SPD i Zielonych, który zmniejszał środki na ten cel.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych poinformowało, że ok. 350 tys. osób z Europy Wschodniej, najwięcej z Polski (59%), przyjechało pracować do Wielkiej Brytanii od maja 2004 r., gdy nastąpiło rozszerzenie Unii Europejskiej.

Brytyjska Izba Gmin przyjęła prawo zakazujące palenia w miejscach publicznych (m. in. w pubach).

Wiedeński sąd skazał na 3 lata więzienia brytyjskiego historyka Davida Irvinga za tzw. kłamstwo oświęcimskie.

Pod patronatem ONZ zainaugurowano w Wiedniu albańsko-serbskie rozmowy w sprawie statusu Kosowa - autonomicznej republiki wchodzącej w skład Serbii i Czarnogóry. Kosowscy Albańczycy domagają się pełnej niepodległości, Serbowie proponują jedynie szeroką autonomię. Tuż przed spotkaniem parlament Kosowa wybrał nowego prezydenta prowincji. Został nim Fatimir Sejdiu.

2006-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

CZYTAJ DALEJ

Komunikat Archidiecezji Wrocławskiej w sprawie ochrony życia

2025-04-30 13:54

Tomasz Lewandowski

W związku z zabiciem 9-miesięcznego nienarodzonego dziecka w szpitalu w Oleśnicy, leżącym na terenie archidiecezji wrocławskiej, archidiecezja wydała specjalny komunikat:

„Każde dziecko, które pojawia się w łonie matki, jest darem, który zmienia historię rodziny. Takie dziecko trzeba przyjąć, kochać i otoczyć troską. Zawsze!” (papież Franciszek).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję