Reklama

Niedziela Łódzka

Cud Zmartwychwstania

[ TEMATY ]

felieton (Łódź)

Tijs Van Leur

Pan prawdziwie zmartwychwstał! Alleluja!

Jest w tych słowach naprawdę wielka moc. Może nawet cudotwórcza. Na pewno jednak dodająca otuchy w tych niepewnych czasach. Pięknie jest móc kolejny raz doświadczyć radości świąt Wielkanocnych. Nawet letnie serca wzbijają się w tym czasie ponad swoje rutynowe przeżywanie wiary i z większą gorliwością uczestniczą w celebracji pamiątki o najważniejszym wydarzeniu w historii świata.

Reklama

Cud zmartwychwstania zadziwia od stuleci, nawet ludzi dwudziestego pierwszego wieku, których, wydawać by się mogło, nie potrafi zadziwić już nic. A jednak. Wystarczy ledwie uchylić drzwi swego serca, aby doznać zachwytu nad wspaniałością największego z cudów Jezusa. Ale zmartwychwstanie niesie ze sobą także i posmak obietnicy. Przecież każdy człowiek zostanie przy końcu czasów wskrzeszony do nowego życia. Problemem wielu jest jednak to, że, oględnie mówiąc, nie bardzo chcą przyjąć do wiadomości, że będą żyć wiecznie. Jeszcze trudniej jest zdać sobie sprawę, że może to być wieczność spędzona w niekoniecznie sympatycznym miejscu. Przekleństwem człowieka jest zdolność do przechodzenia obojętnie wobec rzeczy ważnych.

Oczywiście – kwestia piekła i jego realności nie powinna być przedmiotem kpin. Święci, którym dane było tam się przez chwilę znaleźć, mówili, że gdyby nie obecność anioła przewodnika z pewnością umarliby z przerażenia. Sprawa jest więc poważna, tym bardziej, że niestety, przez wielu jest ona poważana w coraz mniejszym stopniu. Jak może być jednak inaczej, skoro wielu „nie rusza” już nawet to, że Bóg oddał życie za nich i zmartwychwstał po to, aby i oni żyli wiecznie?

A przecież życie po śmierci to kwestia… życia i śmierci. Czyli najważniejsza. Zadziwiający jest ludzki brak przezorności i gotowości do stanięcia w prawdzie. Nie ma bowiem takiej siły, która ustrzegłaby człowieka przed śmiercią. I nie ma takiej mocy, która wybroniłaby go przed koniecznością stanięcia przed najwyższym Sędzią, Panem i Stwórcą. A jednak, nawet ten najsilniej promieniujący boską chwałą czas Wielkanocy nieczęsto zmusza dzieci Kościoła do refleksji nad sprawami ostatecznymi. Może czas zwycięstwa życia nad śmiercią jest ku temu właściwym momentem?

Reklama

Jedno jest pewne: trzeba trzymać się Prawdy. Odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Zdać sobie sprawę, że jest to ważne dla mnie samego. Bóg bowiem i tak wie o nas wszystko. Próby zatajenia przed Nim czegokolwiek są, delikatnie mówiąc, mało poważne. Zadziwiające jest to, że wielu wciąż je jednak podejmuje.

Bycie blisko Prawdy ma wiele aspektów. Jednym z nich jest bycie „na TAK”. Tak dla życia, w bezkompromisowym sprzeciwie wobec zabijania nienarodzonych. Tak dla przebaczenia, bo tylko przebaczając można uczynić życie znośnym. Tak dla bliźnich, aby czuli się w naszej obecności sobą, a nie przybierali pozy i miny starając się umknąć przed naszym surowym i oceniającym wzrokiem. Często, nieświadomie, taki wzrok skierowany jest także do wnętrza człowieka, paraliżując go i uniemożliwiając dokonanie jakiegokolwiek znaczniejszego wyboru. Tu, niestety, złą rolę odgrywają apodyktyczne i toksyczne matki oraz wycofani ojcowie, którzy razem „wyposażają” swoje dzieci w strach przed życiem, także tym wiecznym. Szczęście człowieka polega i na tym, że Chrystus uwalnia i od takich problemów.

Ile już Wielkanocy za nami? Ile jeszcze przed nami? Chrystus nie pozostawiał bez odpowiedzi żadnego pytania. Słowem lub przykładem wyjaśniał każdą wątpliwość. A czy my mierzymy nasze życie odpowiedziami na ważne (lub mniej ważne) pytania? Radość, która płynie z faktu zmartwychwstania Jezusa, może pomóc w otwarciu się na odpowiedzi, które umożliwią przemianę życia. Czerpmy z niej garściami, tak jak zaprasza nas do tego Chrystus. Obyśmy przy końcu życia, gdy nasza wieczność będzie już tylko o krok od nas, mieli ze sobą mniej pytań niż odpowiedzi. Będzie nam z tym łatwiej stanąć przed Panem Bogiem.

2022-04-03 09:16

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Róże i lasy

[ TEMATY ]

felieton (Łódź)

Izf

Nadzwyczajne sytuacje wymagają użycia nadzwyczajnych środków. Kiedy rolnikowi płonie stodoła, nie lata wokół niej z pistolecikiem na wodę, tylko wzywa sąsiadów i razem biegną z pełnymi wiadrami gasić ogień, wezwawszy wcześniej Straż Pożarną. Pytanie: Czy sytuacje, w jakich się obecnie obracamy, są już nadzwyczajne, czy jeszcze nie? Sądząc po tematach felietonów, podejmowanych ostatnio przez niektórych żurnalistów, nie są. Cóż, wirtuozi mediów muszą czasem odpocząć od dźwigania na swoich barkach losów świata. Wtedy takie tematy, jak: impreza urodzinowa dziennikarza celebryty, czy polityczne rady teściowej byłego premiera – są jak znalazł i żyje nimi cały kraj. Bo czyż nie jest przyjemniej bawić się w śmigus-dyngus, niż rozwijać węże strażackie i odkręcać hydrant…? I tylko gdy raport Antoniego Macierewicza na temat Smoleńska staje się – dla przemądrzałego felietonisty – okazją do wesołkowatych kpinek… zaczyna to budzić niesmak. I smutek.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Ojciec Święty przyjął rezygnację złożoną przez arcybiskupa Pragi kard. Dukę

2022-05-13 13:11

[ TEMATY ]

Czechy

kard. Dominik Duka

Włodzimierz Rędzioch/Niedziela

Ojciec Święty przyjął rezygnację z pełnionych obowiązków złożoną przez 79 –cio letniego arcybiskupa Pragi, kard. Dominika Dukę OP i mianował jego następcą 73 –letniego arcybiskupa ołomunieckiego, Jana Graubnera, który od 28 kwietnia 2020 roku jest przewodniczącym Czeskiej Konferencji Biskupów – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Abp Jan Graubner urodził się 29 sierpnia 1948 w Brnie. Święcenia kapłańskie przyjął 23 czerwca 1973. Przez kolejne lata pracował w duszpasterstwie. 17 marca 1990 Jan Paweł II mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji ołomunieckiej (sakrę biskup-nominat przyjął z rąk swego poprzednika na tym urzędzie, ówczesnego arcybiskupa Františka Vaňáka 7 kwietnia tegoż roku). Po śmierci abp Vaňáka 28 września 1991 roku Ojciec Święty mianował 43-letniego wówczas bpa Graubnera nowym arcybiskupem-metropolitą tej prowincji kościelnej, obejmującej całe Morawy i czeską część Śląska. W skład tej metropolii wchodzą jeszcze diecezje: brneńska i ostrawsko-opawska. Odbudowywał struktury i instytucje diecezjalne zniszczone w czasie dyktatury komunistycznej i prześladowania Kościoła. Był przewodniczącym komisji przygotowawczej Synodu Plenarnego Kościoła Katolickiego w Republice Czeskiej. Od 25 stycznia 2000 roku do 24 marca 2010 roku był przewodniczącym episkopatu, a następnie wiceprzewodniczącym. Ponownie od 28 kwietnia 2020 roku kieruje Czeską Konferencją Biskupią.

CZYTAJ DALEJ

Apel duszpasterza z Przemyśla: uchodźcy potrzebują psychologów

2022-05-16 18:34

Karol Porwich/Niedziela

Musimy być gotowi na drugą falę uchodźców – powiedział KAI ks. Marek Machała, z ramienia archidiecezji przemyskiej odpowiedzialny za pomoc uchodźcom z Ukrainy. Jego zdaniem, obecnie kluczowym wyzwaniem jest zapewnienie im opieki psychologicznej, bo niemal wszyscy są w stanie stresu pourazowego.

Ks. Marek Machała, który jest duszpasterzem rodzin archidiecezji przemyskiej przestrzega, że kryzys migracyjny jest procesem długotrwałym i nie rozwiązuje się go w ciągu paru tygodni. Potrzebna jest też duża cierpliwość oraz gotowość na to, że z uchodźców będą „wychodzić” różne emocje.

CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję