Reklama

Wiara

Jaka miłość jest najlepsza?

Rozważanie do niedzielnej Ewangelii - J 13, 31-33a. 34-35.

[ TEMATY ]

Ewangelia

Sr. Amata CSFN

Jezus Mistrz, fresk w Bazylice Matki Bożej Ara Coeli, Rzym

Jezus Mistrz, fresk w Bazylice Matki Bożej Ara Coeli, Rzym

Treść Ewangelii: Zobacz

1. Nowość przykazania Jezusa

W naturze człowieka i w każdej religii jest zawarta chęć czynienia dobrze dla drugiego człowieka. Jezus jednak mówi, że Jego przykazanie miłości jest nowe. Co jest więc wyjątkowego w przykazaniu Jezusa?

Reklama

2. Słowa klucze

Przykazanie nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem; żebyście i wy tak się miłowali wzajemnie.

Jezus chce, nie tylko, abyśmy się miłowali wzajemnie, ale aby ta miłość była taka jak miłość Jezusa. To jest „miłość Naj”. Najpiękniejsza, najlepsza i ona jest w życiu najważniejsza.

W oryginale greckim ewangelii jest tu użyte słowo „agapao”, czyli najwyższy stopień miłości, która jest gotowa oddać życie za drugiego człowieka i wszystko przebaczyć. Tak jak Jezus. On oddał życie za każdego z nas i z krzyża przebaczył. Nie ma miłości bez przebaczenia – podkreślają to ludzie, którzy przeżyli wiele lat w małżeństwie i są szczęśliwi.

Po tym wszyscy poznają, że jesteście uczniami moimi, jeśli będziecie się wzajemnie miłowali.

Miłość Jezusa jest praktyczna. Ma otwarte oczy na rzeczywistość wokół; dostrzega potrzeby bliźnich i dostrzega dobro, jakiego doświadcza od innych ludzi. W tym czasie szczególnym wyrazem miłości wzajemnej staje się przyjmowanie i pomoc uchodźcom, którzy uciekają przed wojną i głodem. Orędzie Papieża Franciszka na tegoroczny Dzień Migranta i Uchodźcy zawiera wzruszającą modlitwę:

„Panie, uczyń nas budowniczymi Twojego królestwa

Razem z migrantami i uchodźcami

i ze wszystkimi mieszkańcami peryferii.

Panie, spraw, abyśmy wszyscy nauczyli się

jak pięknie jest żyć jako bracia i siostry. Amen”.

3. Dziś

Jezus zaprasza do miłości wzajemnej. Od kogo doświadczam miłości w mojej codzienności? Za czyją miłość jestem szczególnie wdzięczny? Czy zauważam miłość Pana Boga w moim życiu? Kto czeka na moją miłość? Możemy pomodlić się, aby nasza miłość była taka, jak Jezusa.

ks. Paweł Rytel-Andrianik

2022-05-14 20:42

Ocena: +6 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dzisiaj też trzeba głosić Ewangelię

Niedziela szczecińsko-kamieńska 28/2020, str. IV

[ TEMATY ]

Ewangelia

św. Paweł

św. Piotr

Maria Palica

Mszę św. odpustową celebrowali dziekan ks. Wacław Nowak i proboszcz ks. Adam Staśkowiak

Mszę św. odpustową celebrowali dziekan ks. Wacław Nowak i proboszcz ks. Adam Staśkowiak

Borzysławiec to niewielka wieś w gminie Goleniów. Nie wyróżniałaby się niczym specjalnym, gdyby nie znajdujący się w jej centrum kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła i związana z nim historia.

Pretekstem do przypomnienia tej historii jest święto patronalne parafii, które było obchodzone 27 czerwca.

CZYTAJ DALEJ

Pan Bóg wyliczył moje kroki - świadectwo ojca Michała Legana

2022-06-30 07:01

[ TEMATY ]

o. Michał Legan

#świadectwo

SalveTV

Duchowny, zakonnik, mężczyzna. Ojciec Michał Legan OSPPE – paulin i rzecznik prasowy Jasnej Góry. Na 40. urodziny wymarzył sobie wyjazd i wejście na Kilimandżaro. Chciał coś sobie udowodnić, ale też spotkać tam Pana Boga, który, jak się okazało, miał dla niego zupełnie inne plany. Przygotowując się do realizacji wyznaczonego zadania, ojciec Michał znalazł się w centrum wydarzeń z 22 sierpnia 2019 roku na Giewoncie. Podczas tragicznej burzy zginęły 4 osoby, a ponad 150 zostało rannych.

Katarzyna Supeł-Zaboklicka: Czasami, żeby się ocknąć, potrzebujemy błyskawicy, takiego grzmotu. Ale uwaga: nie tylko tego wewnętrznego. Bywa i tak, że potrzebujemy tego zewnętrznego. Ojciec Michał Legan, paulin samej Jasnej Góry. Kiedy obchodzisz urodziny?

CZYTAJ DALEJ

"Przystanek Jezus" w tym roku w Czaplinku w Zachodniopomorskiem

2022-07-01 07:53

[ TEMATY ]

Przystanek Jezus

facebook.com/PrzystanekJezus

Po zmianie lokalizacji Festiwalu Pol’And’Rock (wcześniej Przystanku Woodstock) ogólnopolska inicjatywa ewangelizacyjna "Przystanek Jezus" w tym roku odbędzie się w dniach 1-7 sierpnia w Czaplinku w województwie zachodniopomorskim. Zapisy kończą się 10 lipca.

Rekolekcje dla ewangelizatorów poprowadzi, związany z Odnową w Duchu Świętym, egzorcysta diecezji kieleckiej, ks. Michał Olszewski ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (SCJ) – zapowiedziało Katolickie Stowarzyszenie w służbie Nowej Ewangelizacji – Wspólnota św. Tymoteusza w informacji przekazanej PAP.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję