Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Koncert patriotyczny „Pieśni Wolności”

2023-11-15 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Fundacja Życie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pieśni opartych na słowach polskich poetów z okresu od drugiej poł. XIX w. do czasów „Solidarności” wysłuchali wierni w sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i bł. Rafała Kalinowskiego w łódzkich Łagiewnikach.

Koncert „Pieśni Wolności” wykonał kwartet smyczkowy „Befane” w towarzystwie sopranistki Barbary Rogali oraz puzonisty, a jednocześnie autora muzyki – Grzegorza Rogali. Rozpoczął go utwór „Ojczyzna” z poematu Karola Wojtyła „Myśląc Ojczyzna”. W dalszej części słuchacze usłyszeli m.in. utwór z czasów Powstania Styczniowego „Młodziankom Polskim” autorstwa Bohdana Krzysztofa Zaleskiego, „Dom” Tadeusza Lenartowicza, czterowers „Powstaniem na nowo” warszawskiego drukarza Henryka Merzbacha, „Rotę” Marii Konopnickiej, „Dwie ojczyzny” Antoniego Słonimskiego oraz „Pacierz Sierpniowy” Tadeusza Nowaka. Przed publicznością wystąpiła sopranistka Barbara Rogala wraz z kwartetem smyczkowym Befane w składzie: Kamila Wójcicka Maciaszczyk (I skrzypce), Małgorzata Kwaśniak – II skrzypce), Małgorzata Sielatycka-Sobczyk (altówka), Zofia Łęczycka (wiolonczela). Aranżacje muzyczne opracował Grzegorz Rogala, który wcielił się w rolę konferansjera koncertu. Było to ciekawe połączenie poezji polskich poetów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Wybrane teksty ukazują nastroje społeczne, panujące przed i po wybuchu Powstania Styczniowego, dotykają trudnych wydarzeń, takich jak m.in. Strajk Dzieci z Wrześni, a w końcu prowadzą nas do Stoczni Gdańskiej, gdzie „(…) między snem a jawą widzi się siebie, biegnącego wokół, a ręka Twoja staje się buławą (…)” – jak pisał Tadeusz Nowak w wierszu „Pacierz Sierpniowy”. Swoistym wstępem do podróży po wyżej wymienionych wydarzeniach historycznych są słowa, zawarte w pierwszym utworze „Ojczyzna” z poematu Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna”. Pisze On bowiem, że „Wolność trzeba stale zdobywać, nie można Jej tylko posiadać”. Niech te słowa zostaną w naszych sercach – mówią o swoim koncercie Barbara i Grzegorz Rogala.

Reklama

Owocem cyklu koncertów, jakie od kilku tygodni odbywały się w łódzkich kościołach, jest płyta „Pieśni Wolności”, wydana przez łódzką firmę Ars-Sonora, dzięki staraniom Fundacji Życie i Rogala Music. - To wędrówka przez dusze naszych rodaków. To powrót do przeszłości, to wędrówka w głąb Polskości, to wędrówka po drogach wolności. Wszystko w wielkim zaangażowaniem kwartetu Befane . Istotne jest, że muzyka wykonywana z przekonaniem, wywołuje trwałe dreszcze w światopoglądzie i dojrzałości, dzięki czemu wskakujemy na wyższy poziom kultury – mówi Michał Owczarski, prezes Fundacji Życie, mecenata płyty.

Grzegorz Rogala to puzonista, kompozytor, aranżer, producent. Absolwent Jazz Institut Berlin i stypendysta Berklee College of Music. W 2018 r. skomponował muzykę do wierszy Polskich Poetów XIX-XXI w. a następnie zaaranżował na sopran i kwartet smyczkowy w ramach projektu „Zgniotą nas tyrany – powstaniem na nowo”. Sopranistka Barbara Rogala to Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, kształciła się w klasie śpiewu pod kierunkiem prof. Urszuli Kryger. Współpracowała z takimi zespołami jak: Londyński Gabrieli Consort Choir, Chór Filharmonii Łódzkiej, Zespół Wokalny Vivid Singers, Chór i Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej czy Zespół Wokalny Polskiej Opery Królewskiej. Wraz z zespołem Kapela Polonica, z którym w 2018 r. wydała płytę „Kantaty sakralne” J. F. Telemanna, wzięła udział w wielu wydarzeniach życia muzycznego w Polsce, m.in. na Festiwalu Słowo i Muzyka u Jezuitów w Łodzi, Festiwalu Muzyki Dawnej w Żninie, Festiwalu w Kolegiacie Wolborskiej, Festiwalu „Kolory Polski” czy Międzynarodowym Festiwal im. J. I. Schnabla w Nowogrodźcu. Współorganizatorem koncertu była Fundacja Życie.

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: modlitwa za zmarłych biskupów i członków kapituły katedralnej

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Kiedy patrzymy na naszych braci, którzy nas poprzedzili i są po drugiej stronie, to wiemy tak naprawdę, że o tyle dokończyli dzieła i o tyle wygrali swoje życie, o ile to Słowo Boże na nich się spełniało. Jeśli człowiek się temu Słowu nie podda, jeśli go nie przyjmie, to nawet jeśli przez chwilę wszyscy się na niego gapią z podziwem i im się wydaje czego to nie osiągnął, to w ostatecznym rozrachunku ten obraz będzie wyglądał tak, jak nas Jezus dzisiaj przestrzega. – mówił abp Grzegorz Ryś.

CZYTAJ DALEJ

Ruch Focolari świętuje 80-lecie

2023-12-05 12:43

[ TEMATY ]

Ruch Focolari

focolare.org

Ruch Focolari świętuje 80-lecie. 7 grudnia papież Franciszek przyjmie na audiencji jego przewodniczącą Margaret Karram wraz z liderami wspólnoty na świecie. Tego dnia o godz. 18.00, z okazji rocznicy, w Bazylice Santa Maria Maggiore w Rzymie pod przewodnictwem kard. Kevina Josepha Farrella, prefekta Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia zostanie odprawiona Msza św.

7 grudnia 1943 roku to oficjalna data narodzin Ruchu Focolari, czyli dzień, w którym jego założycielka Chiara Lubich „poświęciła się Bogu na zawsze”. To właśnie 80 lat temu narodziła się mała wspólnota, która w czasie koszmaru i zniszczeń II wojny światowej pragnęła przywrócić pokój i jedność między wszystkimi, a która wkrótce rozprzestrzeniła się na cały świat, stając się częścią nurtu nowych charyzmatycznych wspólnot Kościoła. Sercem duchowości i działania Ruchu Focolari jest Ewangelia, a w szczególności modlitwa Jezusa: "Aby wszyscy stanowili jedno" (J 17, 21). Dziś Ruch jest obecny w 182 krajach, co jest znakiem powszechności i pilnej potrzeby jedności i braterstwa w tych podzielonych i tragicznych czasach. Należą do niego chrześcijanie różnych Kościołów, wyznawcy wielu religii i ludzie bez wyraźnego odniesienia religijnego.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: Miejcie odwagę marzyć po chrześcijańsku

2023-12-05 17:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Julia Saganiak

- Bóg staje przed nami w ten adwent i mówi: nie przyzwyczajaj się, bo może z ciebie trysnąć zupełnie nowe życie - mówił kard. Ryś do pracowników PGNiG.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję