Pieśni opartych na słowach polskich poetów z okresu od drugiej poł. XIX w. do czasów „Solidarności” wysłuchali wierni w sanktuarium św. Antoniego Padewskiego i bł. Rafała Kalinowskiego w łódzkich Łagiewnikach.
Koncert „Pieśni Wolności” wykonał kwartet smyczkowy „Befane” w towarzystwie sopranistki Barbary Rogali oraz puzonisty, a jednocześnie autora muzyki – Grzegorza Rogali. Rozpoczął go utwór „Ojczyzna” z poematu Karola Wojtyła „Myśląc Ojczyzna”. W dalszej części słuchacze usłyszeli m.in. utwór z czasów Powstania Styczniowego „Młodziankom Polskim” autorstwa Bohdana Krzysztofa Zaleskiego, „Dom” Tadeusza Lenartowicza, czterowers „Powstaniem na nowo” warszawskiego drukarza Henryka Merzbacha, „Rotę” Marii Konopnickiej, „Dwie ojczyzny” Antoniego Słonimskiego oraz „Pacierz Sierpniowy” Tadeusza Nowaka. Przed publicznością wystąpiła sopranistka Barbara Rogala wraz z kwartetem smyczkowym Befane w składzie: Kamila Wójcicka Maciaszczyk (I skrzypce), Małgorzata Kwaśniak – II skrzypce), Małgorzata Sielatycka-Sobczyk (altówka), Zofia Łęczycka (wiolonczela). Aranżacje muzyczne opracował Grzegorz Rogala, który wcielił się w rolę konferansjera koncertu. Było to ciekawe połączenie poezji polskich poetów.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
- Wybrane teksty ukazują nastroje społeczne, panujące przed i po wybuchu Powstania Styczniowego, dotykają trudnych wydarzeń, takich jak m.in. Strajk Dzieci z Wrześni, a w końcu prowadzą nas do Stoczni Gdańskiej, gdzie „(…) między snem a jawą widzi się siebie, biegnącego wokół, a ręka Twoja staje się buławą (…)” – jak pisał Tadeusz Nowak w wierszu „Pacierz Sierpniowy”. Swoistym wstępem do podróży po wyżej wymienionych wydarzeniach historycznych są słowa, zawarte w pierwszym utworze „Ojczyzna” z poematu Karola Wojtyły „Myśląc Ojczyzna”. Pisze On bowiem, że „Wolność trzeba stale zdobywać, nie można Jej tylko posiadać”. Niech te słowa zostaną w naszych sercach – mówią o swoim koncercie Barbara i Grzegorz Rogala.
Owocem cyklu koncertów, jakie od kilku tygodni odbywały się w łódzkich kościołach, jest płyta „Pieśni Wolności”, wydana przez łódzką firmę Ars-Sonora, dzięki staraniom Fundacji Życie i Rogala Music. - To wędrówka przez dusze naszych rodaków. To powrót do przeszłości, to wędrówka w głąb Polskości, to wędrówka po drogach wolności. Wszystko w wielkim zaangażowaniem kwartetu Befane . Istotne jest, że muzyka wykonywana z przekonaniem, wywołuje trwałe dreszcze w światopoglądzie i dojrzałości, dzięki czemu wskakujemy na wyższy poziom kultury – mówi Michał Owczarski, prezes Fundacji Życie, mecenata płyty.
Grzegorz Rogala to puzonista, kompozytor, aranżer, producent. Absolwent Jazz Institut
Berlin i stypendysta Berklee College of Music. W 2018 r. skomponował muzykę do wierszy
Polskich Poetów XIX-XXI w. a następnie zaaranżował na sopran i kwartet smyczkowy w
ramach projektu „Zgniotą nas tyrany – powstaniem na nowo”. Sopranistka Barbara Rogala to
Absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta
Bacewiczów w Łodzi, kształciła się w klasie śpiewu pod kierunkiem prof. Urszuli Kryger.
Współpracowała z takimi zespołami jak: Londyński Gabrieli Consort Choir, Chór Filharmonii
Łódzkiej, Zespół Wokalny Vivid Singers, Chór i Orkiestra Filharmonii Wrocławskiej czy Zespół
Wokalny Polskiej Opery Królewskiej. Wraz z zespołem Kapela Polonica, z którym w 2018 r.
wydała płytę „Kantaty sakralne” J. F. Telemanna, wzięła udział w wielu wydarzeniach życia
muzycznego w Polsce, m.in. na Festiwalu Słowo i Muzyka u Jezuitów w Łodzi, Festiwalu
Muzyki Dawnej w Żninie, Festiwalu w Kolegiacie Wolborskiej, Festiwalu „Kolory Polski” czy
Międzynarodowym Festiwal im. J. I. Schnabla w Nowogrodźcu. Współorganizatorem
koncertu była Fundacja Życie.