Reklama

Niedziela Podlaska

Rudka

Myśl stała się faktem - wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego

Niedziela podlaska 46/2012, str. 2

[ TEMATY ]

relikwie

ks. Jerzy Popiełuszko

Anna Mularska

Ks. Andrzej Kiersnowski odprawia Mszę św., podczas której odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Ks. Andrzej Kiersnowski odprawia Mszę św., podczas której odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki

21 października w parafii pw. Trójcy Świętej w Rudce odbyło się uroczyste wprowadzenie relikwii bł. ks. Jerzego Popiełuszki połączone z prelekcją o kapłanie męczenniku. Jak podkreślił proboszcz parafii ks. Andrzej Kiersnowski, jest to historyczne i niezwykle wzruszające wydarzenie, które - jak wierzymy i ufamy - przyniesie trwały owoc w sercach wielu ludzi. Uroczystości odbyły się podczas Mszy św. sprawowanej o godz. 8.30, której przewodniczył gospodarz parafii.

Chór parafialny przygotował oprawę liturgiczną oraz odśpiewał hymn beatyfikacyjny ks. Popiełuszki. Jak mówił ks. Kiersznowski, ten dzień jest także dla niego bardzo ważny i znaczący w wymiarze osobistym: „Myśl o sprowadzeniu relikwii bł. ks. Jerzego pojawiła się, gdy rok temu byłem gościem w Warszawie na Żoliborzu, gdzie wraz z innymi księżmi, którzy pełnili przymusową służbę wojskową w jednostkach kleryckich, otrzymałem medal imienia bł. ks. Jerzego. Dziś ta myśl stała się faktem” - stwierdził. Następnie wspomniał, że miał możliwość ujrzeć ks. Popiełuszkę za życia, gdy jako kleryk drohiczyńskiego seminarium był ceremoniarzem w czasie pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Ks. Jerzy był wtedy odpowiedzialny za służby medyczne. „Gdybym wiedział, że widzę przyszłego świętego, na pewno bardziej bym zwrócił na niego uwagę” - zażartował. Wspomniał także o pogrzebie kapłana, w którym także miał możliwość uczestniczyć, o wielkich tłumach zgromadzonych przy trumnie i o tej modlitewnej zadumie, jaka towarzyszyła tej śmierci.

Po liturgii każdy z parafian mógł uczcić relikwie Kapłana Męczennika poprzez ich ucałowanie. Teraz przyszedł czas na poniesienie w swoje życie duchowego dziedzictwa bł. Jerzego Popiełuszki i prawdziwe uszanowanie ofiary jego młodego życia, gdy „przelał swoją niewinną krew za nas wszystkich” - jak mówił kiedyś Jan Paweł II.

2012-11-09 14:36

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Patryk Jaki przy grobie bł. Popiełuszki

[ TEMATY ]

ks. Jerzy Popiełuszko

Artur Stelmasiak/Niedziela

Kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Warszawy Patryk Jaki złożył wieniec oraz modlił się przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki w 34. rocznicę śmierci męczennika z Żoliborza.

CZYTAJ DALEJ

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej – 4 marca

2023-02-03 15:27

[ TEMATY ]

Bp Zbigniew Zieliński

Adam Szewczyk

Bp Zbigniew Zieliński

Bp Zbigniew Zieliński

Ingres bp. Zbigniewa Zielińskiego do katedry koszalińskiej odbędzie się we wspomnienie św. Kazimierza królewicza, 4 marca, o godz. 11:00. Bp Zieliński został ogłoszony biskupem koszalińsko-kołobrzeskim 2 lutego. Od 10 marca 2022 roku był koadiutorem.

Nuncjatura Apostolska w Polsce 2 lutego br. ogłosiła decyzję papieża Franciszka o przyjęciu rezygnacji bp. Edwarda Dajczaka. Tym samym następcą na urzędzie biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego został dotychczasowy koadiutor diecezji, bp Zbigniew Zieliński.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor i profesor WSD

2023-02-03 23:09

[ TEMATY ]

nekrolog

ks. Stanisław Pamuła

Karol Porwich/Niedziela

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 3 lutego, w wieku 82 lat, w 59. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. dr hab. Stanisław Pamuła, były wicerektor Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie, wieloletni Wykładowca w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej, w Wyższym Instytucie Teologicznym im. NMP Stolicy Mądrości w Częstochowie oraz na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Mszy św. żałobnej w niedzielę, 5 lutego o godz. 19.30 w kościele seminaryjnym Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie będzie przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję