Reklama
6
7
8-9
temat numeru
Piją, zapijają swoje życie. Milion Polaków potrzebuje pomocy, żeby się ocknąć, bo nie są w stanie normalnie funkcjonować. Wokół nich jest ok. 5 mln ludzi z ich rodzin, w tym 2-3 mln uwikłanych w to dzieci – mówi dr Robert Rutkowski, terapeuta uzależnień.
Całkowitą abstynencję zachowywałem zawsze. Od I Komunii św. zobowiązałem się przestrzegać jej przez całe życie. Po prostu nie piję alkoholu w ogóle.
Prawdziwym zwycięstwem jest to nad samym sobą – mówi Jan Borgul, założyciel Stowarzyszenia Abstynencki Klub św. Jana Chrzciciela w Kurowie k. Wielunia. To jedna z wielu inicjatyw parafialnych, które stawiają sobie za cel pomaganie uzależnionym z najbliższej okolicy.
12-17
treści WIARy
Święto Przemienienia Pańskiego to dla wielu nadal jedno z najbardziej tajemniczych wydarzeń dotyczących ziemskiego życia Jezusa Chrystusa.
Szczebiotać oznacza tyle, co nauczać, mówić wiele. Bez skłonności kobiet do szczebiotania, nie byłoby wieści o zmartwychwstaniu.
18-21
liturgia tygodnia
Słowa Ewangelii według św. Jana - J 6, 24-35.
W Dekalogu znalazło się przykazanie: „Nie będziesz wzywał imienia Pana, Boga twego, w błahych rzeczach” (Wj 20, 7). Gdy powtarzamy z pamięci katechizmowe formuły, wypowiadamy je w następujący sposób: „Nie będziesz brał imienia Pana Boga swego nadaremnie”.
Mają pokładać nadzieję w Bogu i nie zapominać dzieł Boga” (Ps 78, 7). Te słowa psalmu wielokrotnie rozbrzmiewały na ustach Hebrajczyków.
Co jest dla mnie lepsze? Żyć w niewoli i być sytym, czy być głodnym i być wolnym? Najlepszym dla mnie wyborem jest, żeby być wolnym i sytym jednocześnie.
Niósł pomoc najbardziej potrzebującym, dlatego Kościół widzi w nim patrona bezrobotnych i orędownika na czasy zarazy.
23-26
punkt widzenia
Donald Trump powtarza, i to wielokrotnie, że ocalał dzięki Bożej interwencji. I chyba słusznie.
O kulisach wielkiej polityki, kierunku, który po wyborach obiera Unia Europejska i idei Europy ojczyzn – mówi Ryszard Czarnecki, polityk z 20-letnim doświadczeniem w europarlamencie.
Musimy uważać na „łańcuchy”, które tłumią naszą wolność. Spróbujmy zatem nadać imiona niektórym łańcuchom, które mogą krępować nasze serca.
30-33
moim zdaniem
Konieczne jest przygotowanie się rodziców i dziadków do rozmów z dziećmi na temat wiary, aby wyposażyć je w argumenty, jak bronić swojej wiary i lekcji katechezy.
Katolik jest po to, aby realizować – sensem swojego życia – rozwój dobra w świecie.
34-35
niedziela z kulturą
Czy współczesna sztuka sakralna daje do myślenia i krzepi? Czy jest piękna? A może zanika, a my jesteśmy jednym z ostatnich pokoleń, które mogą ją zrozumieć?
Serial "The Chosen" zgarnął najwyższe noty na wszystkich największych serwisach filmowych – w teorii neutralnych, w praktyce często lewicujących. Jak do tego doszło?
40-44
Kącik dla dzieci
50-51
Niedziela z kulturą
55-61
60-61
dobre rady
Smaczny owoc o niskiej zawartości cukru, polecany przy cukrzycy.
Brat ma żonę i dziecko. Niestety, przeszedł załamanie nerwowe i znajduje się w szpitalu psychiatrycznym. Żona zabrała dziecko i dokądś wyjechała. Bardzo chciałbym mieć prawo do informacji o stanie zdrowia brata i przejąć nad nim opiekę. Tymczasem lekarz twierdzi, że może udzielić informacji tylko żonie. Co robić, jak pomóc bratu?
62-63
Niedziela z kulturą
64
Bliżej Życia z Wiarą
Maja i Krzysztof Sowińscy swoje dzieci wychowują do wiary przez przykład żywej relacji z Jezusem. W rozmowie z Angeliką Kawecką dzielą się tym, jak przez życie prowadzi ich Bóg.
Nie ma dnia, by do sanktuarium w Los Andes w Chile nie dotarł list z podziękowaniem za łaski otrzymane za wstawiennictwem s. Teresy. Wśród nich znajduje się świadectwo pewnego strażaka.
Istnieje kilka domowych sposobów na poprawę trawienia i zmniejszenie dolegliwości bólowych.
Co zrobić, gdy nasz telefon zostanie zalany lub uszkodzony?
Omlet z warzywami to świetna propozycja na śniadanie lub nawet na obiad. Proste danie, niewymagające wielkich zdolności kulinarnych, a smakuje wyśmienicie.
To bardzo ważny ze względów historycznych zakątek Polski, związany z jej początkami i rządami pierwszych Piastów, jednocześnie piękny przyrodniczo i atrakcyjny turystycznie.
66-79
Niedziela Plus
... znajduje się bazylika wzorowana na architekturze weneckiego kościoła Santa Maria della Salute?
Ogród św. Jana Nepomucena w Lisowicach kryje w sobie przesłanie. Już jego nazwa: „Będziesz miłował, nie hejtował”, pobudza do refleksji nad świadomym wypowiadaniem słów.
Trwa odliczanie dni do startu jednych z największych rekolekcji w ciągu roku w diecezji tarnowskiej, czyli 42. Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej na Jasną Górę.
Cztery dni drogi na rowerach, modlitwa, integracja – tak przebiegała II Rowerowa Pielgrzymka Tarnowska na Jasną Górę.
Głównym ich zadaniem jest wyzwalanie ludzi i siebie od lęku, który czyni człowieka niewolnikiem w otaczającym go świecie – mówi Niedzieli o należących do Krucjaty Wyzwolenia Człowieka ks. dr Marek Sędek.
Czy jest możliwe, by przenieść się w czasie i znaleźć się w świecie dinozaurów sprzed 200 mln lat?
Grupa graficiarzy odnowiła mural z wizerunkiem św. Jana Pawła II, który znajduje się na budynku Stowarzyszenia Młodzieży Arka przy ul. Chrobrego.
Czciciele Bożego Miłosierdzia po raz czwarty spotkali się na Białostockim Szlaku Pielgrzymkowo-Turystycznym „Śladami bł. ks. Michała Sopoćki”.
Niedziela bielsko-żywiecka
– Jezus jest naszym darem – i to jest jedyny dar, który nie jest przechodni i nigdy nikt ci go nie weźmie. On jest Twój na zawsze i niech to będzie powód twojego dziękczynienia. Jeśli mamy Jego, to mamy wszystko – mówił ks. Grzegorz Guga podczas 12. Ewangelizacji w Beskidach (EwB) na Soszowie w Beskidzie Śląskim.
Jakubowe Święto ewoluuje. Jego kontynuacją są „Jakubowe ogniska”, które odbyły się 20 lipca na Hali Jaworzyna.
W Wiśle rośnie jabłoń upamiętniająca bł. rodzinę Ulmów oraz Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej.
Niedziela częstochowska
Zmarły 90 lat temu ks. prał. Michał Ciesielski był wybitnym wychowawcą młodzieży w Gimnazjum im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie i pierwszym rektorem kościoła Najświętszego Imienia Maryi.
Panie Boże, daj, żeby to był czas pogłębienia wiary, drogi ku wierze dojrzałej oraz umocnienia w wierze, a także tego, co głosi hasło peregrynacji: „Maryjo! Ocal miłość i życie naszych rodzin” – dzieli się swoimi nadziejami ks. Adam Mikoś, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku.
Nie ma się co zamykać na otwarte przestrzenie w Kościele. Jednym będzie bardziej odpowiadać droga tradycyjna – i tam też wielu młodych podąża – ale młodość ma to do siebie, że warto poznawać i być otwartym, aby móc doświadczyć bogactwa Kościoła – podkreśla ks. Damian Siwicki ze zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa.
Niedziela podlaska
W katedrze Trójcy Przenajświętszej w ramach 19. Katedralnych Koncertów Organowych w niedzielę, 21 lipca odbył się koncert organowy, jeden z dwóch jakie w tym sezonie zaplanowano w Drohiczynie.
Santiago de Compostela jest jednym z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych dla chrześcijan, a szczególnie dla katolików.
W parafii św. Stanisława, biskupa i męczennika w Zbuczynie (diecezja siedlecka) odbył się pogrzeb śp. ks. kan. Antoniego Sieczkiewicza – kapłana diecezji drohiczyńskiej.
Niedziela kielecka
W Smardzowicach, w jednej z najdalej położonych parafii diecezji kieleckiej (ok.14 km od Krakowa), parafialne życie dynamizują Rycerze św. Jana Pawła II.
Dobra wola ludzi, potrzeba życia we wspólnocie parafialnej, zaangażowanie kolejnych duszpasterzy, względy logistyczne, a przede wszystkim ogromna determinacja warszawiaka, związanego ze swą najbliższą ojczyzną, znalazły się 30 lat temu u genezy powstania parafii w Jarząbkach.
Dlaczego jest wierna pielgrzymowaniu mimo zmieniających się czasów? Emilia Marszałek idzie po raz 29. na Jasną Górę w Kieleckiej Pieszej Pielgrzymce, w grupie czerwono-czarnej.
Niedziela małopolska
Drodzy pielgrzymi, jedźcie z Bogiem i z sercem pełnym wiary, nadziei i miłości – życzył pątnikom bp Robert Chrząszcz.
Jest symbolem żywej wiary i modlitwy do Maryi za wstawiennictwem tego świętego – mówi Ewelina.
Rozpoczęliśmy sierpień, czas świętowania nie tylko uroczystości Maryjnych, ale także ważnych rocznic narodowych.
Niedziela lubelska
Od dobrych relacji w rodzinach wiele zależy, także kondycja Kościoła – powiedział ks. Adam Jaszcz.
Człowiek nigdy nie czuje się lepiej niż wówczas, gdy innym daje siebie, swój czas, swoje serce – mówi ks. Jakub Głowacki.
Wybitne postaci ziemi lubelskiej to świadkowie cennych wartości.
Niedziela legnicka
Tradycyjnie 15 sierpnia jest obchodzony jako dzień odpustu w diecezjalnym sanktuarium maryjnym w Krzeszowie. W bieżącym roku będzie połączony z dziękczynieniem za plony.
„Wilczak”, „Wilcza Góra”, „Góra samobójców” – takimi nazwami posługują się mieszkańcy Złotoryi i okolic w stosunku do położonej niedaleko miasta góry Wilkołak (367 m n.p.m.). To miejsce jest wskazywane jako wybitne wzniesienie bazaltowe i jeden z symboli Krainy Wygasłych Wulkanów.
30 czerwca 50-osobowa grupa katechetów i nauczycieli oraz ich rodzin wyruszyła na wakacyjne rekolekcje w drodze, szlakiem największych sanktuariów maryjnych Europy. W programie znalazły się m.in.: Altötting, La Salette, Lourdes, Santiago de Compostela czy Fatima.
Niedziela łódzka
Oratorium im. św. Dominika Savio po raz kolejny zorganizowało wyjazd kolonijny o charakterze profilaktycznym dla dzieci i młodzieży z placówek wsparcia dziennego.
Blisko 40 osób pobiegło do Matki Bożej w ramach VIII Biegowej Pielgrzymki z Łodzi na Jasną Górę.
Moi parafianie są bardzo zatroskani o swój kościół, który nie jest zbyt duży, ale za to bardzo przytulny – przekonuje ks. Krzysztof Basztabin.
Niedziela przemyska
„Święty Andrzej Bobola – znak prorocki” – pod takim hasłem w Strachocinie odbyło się sympozjum o świętym patronie Polski, a następnie miała miejsce III Narodowa Modlitwa za Ojczyznę.
Każdego lata Bieszczady gromadzą tysiące turystów, którzy po wielu miesiącach pracy wybierają się na południe Polski, by tam, przyciągnięci pięknem przyrody i licznymi atrakcjami, odpocząć i wspólnie spędzić czas.
Miejscem, gdzie historia łączy się z teraźniejszością, a święci i błogosławieni pomagają odkrywać nowe aspekty ludzkiego życia, jest Grodzisko Dolne.
Niedziela rzeszowska
Parafia św. Michała w Binarowej jest dumna ze swojej historii.
Kroniki parafialne pełne są niezwykłych historii świątyń wznoszonych wysiłkiem wiernych, niszczonych przez żywioły lub zawieruchy wojenne i pieczołowicie odbudowywanych.
Kościół ma prawo do prowadzenia katechezy i nauczania religii. Wynika ono z zapisów ustawowych, konstytucyjnych oraz – w przypadku Kościoła katolickiego – z Konkordatu.
Niedziela sandomierska
W Muzeum – Zamek Tarnowskich odbyła się promocja drugiego tomu Dokumentów zbrodni wołyńskiej.
O uformowaniu oddziału ochotników w Dzikowie przez rodzinę Tarnowskich walczących w wojnie 1920 r. oraz rodzinnych tradycjach patriotycznych z Tadeuszem Zychem, dyrektorem Muzeum – Zamek Tarnowskich w Tarnobrzegu rozmawia ks. Wojciech Kania.
W zbiorach Muzeum Diecezjalnego zachowały się dwa oryginalne kartony – projekty do polichromii, namalowanej w korpusie nawowym sandomierskiej katedry. Są to dzieła Jana Bukowskiego.
Niedziela sosnowiecka
Bezcenny świadek historii, perła religijnego dziedzictwa Małopolski, wspaniały zabytek i duchowe serce miasta. Każde z tych określeń dotyczy bazyliki św. Andrzeja w Olkuszu.
Nowy projekt Caritas „Aktywny wolontariat na start – szansa na rozwój i pomoc innym” przedstawia ks. Łukasz Gładki, koordynator projektu.
W naszym wakacyjnym cyklu turystycznym zajrzymy dziś do Wielunia – miasta, gdzie urodziła się bardzo związana z naszą diecezją Czcigodna Służebnica Boża Matka Teresa Janina Kierocińska.
Niedziela świdnicka
Wspólnota, inspirowana życiem w komunii z Bogiem przez modlitwę oraz promowaniem pokoju i zaufania w rodzinie ludzkiej, była miejscem spotkania dla młodzieży z Jaroszowa.
Podczas rozgrywanych w stolicy Wielkopolski 23. Międzynarodowych Mistrzostw Polski Duchowieństwa w Szachach Klasycznych kłodzki jezuita wywalczył miejsce na podium.
O ważnym przykładzie rodziny w religijnym wychowaniu dzieci mówił 22 lipca ks. kan. Paweł Kuriata w parafii św. Marii Magdaleny w Ścinawce Średniej.
Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)
Noszenie tego znaku Maryi to przede wszystkim uczenie się naśladowania Maryi w naszej codzienności. Uczenie się wypełniania woli Bożej tak, jak Ona – powiedział o. Mateusz Otręba, karmelita.
Jednym z wzruszających elementów naszej państwowości jest widowisko plenerowe „Orzeł i Krzyż”, które od 2016 r. odbywa się latem 20 km od Poznania.
Dyrektor ds. Wyzwań zatwierdził powstanie parafii, ale moją osobę na urzędzie proboszcza – nie, gdyż wedle jego przekonania miałem być „pierwszym wrogiem PRL” – wspomina autor.
Niedziela toruńska
Co można robić w upalne lato nad jeziorem? Opalać się, kąpać? Młodzi z diecezji toruńskiej zgromadzeni nad jeziorem w Hartowcu udowodnili, że można spędzić ten czas na budowaniu relacji z Bogiem i ludźmi.
Dom zgromadzenia sióstr pasterek w Jabłonowie Pomorskim to dziś sanktuarium bł. Marii Karłowskiej. Kto znajdzie tutaj miejsce dla siebie?
Członkowie wspólnot Odnowy w Duchu Świętym z diecezji toruńskiej przeżywali rekolekcje formacyjne.
Niedziela warszawska
O promocji kultu bł. ks. Jerzego Popiełuszki, wystawie dedykowanej Patronowi „Solidarności” oraz wciąż aktualnym „głosie wolności” Męczennika z Markiem Kędziorkiem rozmawia Monika M. Zając.
Choć „Senioralna”, to jednak wśród duchowych dzieci parafii św. Zygmunta na Starych Bielanach jest jedną z najmłodszych grup duszpasterskich. Zawiązała się bowiem na początku tego roku.
Wakacje są doskonałą okazją do tego, by oprócz wypoczynku poznać nowe miejsca i ludzi. Caritas diecezji warszawsko-praskiej zaprosiła najmłodszych do odkrywania również świata wartości. Z kolei Caritas archidiecezji warszawskiej zaproponowała lato w mieście.
Niedziela wrocławska
W czasie wakacyjnym myślimy o wypoczynku, dobrej zabawie, wzmocnieniu ducha i innych ciekawych zajęciach, które mają pomóc nam wypocząć. Letnie dni są także świetną okazją, aby wspomóc osoby potrzebujące. Zajrzeliśmy do łaźni Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i już wiemy, co jest potrzebne.
Trwa walka o życie Diany Ślusarczyk, która cierpi na rzadką chorobę genetyczną – Zespół Retta.
W niewielkiej wiosce Gniechowice znajduje się jedyne w Polsce sanktuarium, poświęcone świętej męczennicy pierwszych wieków chrześcijaństwa. Od wielu lat przyjeżdżają tutaj pielgrzymi z różnych stron Polski i z zagranicy.
Niedziela zamojsko-lubaczowska
Uroczystości odpustowe w Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej ściągają do danej parafii wiernych całej diecezji, a także spoza jej granic. Podobnie było w parafii Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Tomaszowie Lubelskim.
Gdy Pan jest najlepszym wzorem do naśladowania, a rodzina wskazuje Boga od wczesnego dzieciństwa wówczas rodzi się powołanie do kapłaństwa. Jest o tym przekonany neoprezbiter Marek Nawój pochodzący z Krasnobrodu, który w tym roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk Pasterza Diecezji, bp. Mariana Rojka. Dla parafii NNMP w Krasnobrodzie było to prawdziwe święto. O tym czym jest kapłaństwo dla neoprezbitera ks. Marka Nawoja rozmawia Ewa Monastyrska.
W niedzielę, 14 lipca w malowniczym Grodzie Posadów odbył się X Piknik Misyjno-Sportowy „Z Myślą o Misjonarzach”, którego celem było wsparcie polskich misjonarzy posługujących na całym świecie, a także integracja społeczności lokalnej i promocja wartości chrześcijańskich.
Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)
Pod takim hasłem w dniach 26-27 lipca odbyła się 44. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolatu Maryjnego na Jasną Górę, którą w tym roku współorganizowała nasza diecezja.
We wrześniu do kościoła farnego zostaną wprowadzone relikwie bł. ks. Frelichowskiego. Uroczystość poprzedzi tygodniowe przygotowanie duchowe.
Niedawno minęło 30 lat, od kiedy ks. Jan Makowski jest proboszczem parafii w Broniszowie. Każdy, kto go poznał, wie, że to nietuzinkowy ksiądz oraz człowiek o wielkim sercu i nadzwyczajnej pracowitości.